Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 18,231 - 18,240 (kaikkiaan 35,299)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Jätkä Jätkä

    Mihin tarvitset sähköautossa vaihtovirtalaturia?

    Nostokoukku

    Kyseessä taitaa olla sähköauton sisäinen tasavirtalaturi, joka muuttaa vaihtovirran akulle sopivaksi.

    Gla Gla

    Jees: ” Eli kuten tunnustivat, japsiautot ovat tylsiä mutta juuri siksi vähävikaisia kun eivät juurikaan uudistu. Jos joku sitten sellaista ihannoi pidän kyllä hiukan taipuvaisena tylsimykseksi myös kuljettajaansa.”

    Tylsä kuljettaja on varmaan ihan hyvä piirre liikenteessä. Esim. jännittävä, rohkea tai persoonallinen ei niinkään.

    Jakopään hihnan turpoamisesta en ole kuullut. Kulumisesta ainoastaan. Mutta kun vaihto meni takuuna, eikä mitään huolestuttavaa kuulu, mikäs siinä on ajellessa. Pelko pikkuturboja kohtaan näyttää olevan edelleen kova, vaikka nuo ovat olleet yleisesti markkinoilla jo ainakin 15 vuotta, eikä Esson nurkkapöytäparlamenttia lukuunottamatta muualta mitään hälyyttävää moottorityyppiin liittyen ole kuulunut. Turbo on kuluva osa, joka todennäköisesti menee vaihtoon ennen auton paalausta, mutta sama se on isommissa turboissa.

    Pösössäkin moottorin kestävyydessä on kyse osien mitoituksesta ja materiaaleista, ei iskutilavuudesta. Teho riittää varmasti leppoisaan ajeluun, kun auto ei ole jatkuvasti täyteen lastattu tai sillä ajeta autobahn-nopeuksia. Tällöin moottorikaan ei rasitu liikaa. Öljyn kulutus on ärsyttävää, muttei kertalisäyksenä pitkällä vaihtovälillä huolestuttavaa. Ihan samaa on ollut joskus esim. Tm:n käyttötesti-Toyotassa ja monessa muussakin. Moottorin purku testin päätteeksi harvoin on paljastanut mitään varsinaista vikaa.

     

    Tolopainen Tolopainen

    Olihan Nissaneissa 1.8l bensakoneissa ölynkulutusongelma, eikä sitä saatu korjattua, vaikka asensivat tehdaskunnostetun puolimoottorin. Joissakin autoissa moottorit on niin hyvin suunniteltu ja koneistettu, että öljyä ei tarvitse lisätä. Öljymäärä on syytä kuitenkin tarkistaa myös omistajan toimesta.

    Reima Muristo

    Öljyn kulutus on VAG-konsernin moottorien ominaisuus.

    Tällä pastalla sähköauto asiantuntijat löytyvät osastolta joiden tulot eivät riitä hankkimaan edes käytetty sähköautoa.
    Eu on päättänyt että vuodesta 2035 loppuu polttomoottoriautojen, henkilöauto, myynti. Nyt on viimeisiä hetkiä hankkia navetan taakse varastoon muutama hiase ja hiluksi.

    Visakallo Visakallo

    No, 12 vuodessa ehtii olla vielä monenlaista autoa alla, jos elinpäiviä ja ajokorttia riittää. Reimalla ei taida omaa autoa ollakaan.

    Nostokoukku

    Sepä oli hyvä päätös, että sähköautojen myynti loppuu 2035.

    Visakallo Visakallo

    Huomaa, että auto alkaa taas lähestyä kolmen vuoden ikää. Kuudelta eri automerkiltä on jo tullut esitteitä, soittoja ja koeajokutsuja.

    Rane

    ”Eu on päättänyt että vuodesta 2035 loppuu sähköautojen, henkilöauto, myynti. ”

    Ok,Reimalla taas sisäpiiritietoa?

    jees h-valta

    No niin, saatinpas autokeskustelu hiukan jatkumaan. Visa aiemmin tuolla että moottori olisi 3008:n koppaansa nähden jotenkin pieni? Kun se ei ainakaan tehon puutteena esiinny niin en aivan tuohon usko. Onhan sama moottori vielä isommassa 5008:ssakin. Nyt toki Puretecin saa nelisylinterisenäkin versiona uudemmissa malleissa. En sitten tiedä onko se yhtään parempi sinällään. Tuo pieni öljyn kulutus on kyllä todella pieni koska ajan kuitenkin lähimain 20000 joka huoltovälillä. Ja kyllä sitä käskytetään aivan sillä mielellä että kesto varmasti tulee ilmi. Harvemmin sitä viitsii yhtään enempää aikaa tien päällä viettää mitä on tarpeen. Jo vain, on sieltä Porin pösöjälleenmyyjältä soiteltu ja olisi oikein jonkinlaiseen 408:n lanseeraustilaisuuteen kutsuttukkin oltu. Tyrmäsin ajatuksen koska tuo korimalli on aivan tarpeen meidän käyttöömme. 3008:n kevythybridi on kuulemma tulossa mutta en taida innostua. Ajan vielä varmaan parikin vuotta tuolla samalla tai sitten vaihdan johonkin autoliikkeestä suoraan löytyvään esittelyautoon tai vastaavaan vähän ajettuun. Malli ja merkki pysyy samana, ei löydy aivan kelvollista ja edistyksellistä samassa hintaluokassa.

Esillä 10 vastausta, 18,231 - 18,240 (kaikkiaan 35,299)