Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 2,181 - 2,190 (kaikkiaan 35,383)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • jees h-valta

    Nyt vain pitää meitin äänestäjät seuraaviin vaaleihin saada heräämään, ei saa alkaa kuvitella muutosta aina paremmaksi edelliseen. Meillä on nyt faktaa pöytiin ja hyvä talousosaaja pääministerinä niin ei sitä hukata kannata. Hiukan voi muutoksia hallituksen kokoonpanoon sorvata, esim. ehkä liikenneministeri hiukan tolkun/maltin taaplaaja nykyisen koheltamisen tilalle. Maltilla vaikka samaa suuntaa mutta ei aivan järjen käyttöä hyllyttäen. Työministerinä Linström olisi edelleen hyvä puurtaja mutta ei varmasti saa jatkopestiä. Vaikea korvattava. Uskon että siniset palaa takaisin persuihin jollain sopparilla aikaa myöten. Soinin vain pitää astua sivuun kokonaan. Muut pelaa kyllä yhteen ja maltillistuu järkevämmäksi sen puolueen politiikka koko ajan.

    Tolopainen Tolopainen

    Hyvä Jesse, olenkin aina pitänyt sinua tolkun miehenä.

    wanhajätkä

    Vaaranahan on että seuraavassa hallituksessa on vaan tolokuttomia ja mulukuttomia ministereitä…

    harrastelija harrastelija

    Persut ovat jo kahdessa vaaleissa saaneet palikat sekaisin. Nyt alku oli jonniinlainen, mutta pj:n vaihto repi rivit. Sinisillä kannattaisi sopivasti vaihtaa puoluetta, jos ministerin pestiä mielisivät. Lindström ja Niinistö etunenässä?

    Muutoin saattaa käydä kuin Ruotsissa.

    Tolopainen Tolopainen

    Mihin noita puolueita jatkuvasti tarvitaan lisää, kun entisistäkin on jäsenet kadonneet. Ei ketään enää kiinnosta minkään puolueen paikallinen toiminta.  Harkimo ei viitsinyt eduskunnassa tehdä mitää ja perusti muka Jungerin kanssa uuden puolueen. Sen tv ohjelmatkin on niin typeriä että ei  niitä voi katsoa, tyyppi saisi häipyä venäjälle bisnestensä kanssa. Miten jotkut ihmiset viitsivät noihin uusiin puolueisiin lähteä, sehän on pelkkää huijausta. Persujen entinen johto on sinisissä ja Harha-aho yrittää olla johtajana, miten tuollainen henkilö voi olla politiikassa, ei pitäisi olla vaaleissa mitään mahdollisuuksia edes päästä läpi. Kun maahanmuutto ongelmaa ei enää ole persuilla ei mitään valiteemaakaan ole. EU vastaisuuskin on niin kulunut teema että se ei ketään kiinnosta ja brittien Eu erokin näyttää epätoivoiselta taistelulta, oli huonointa mitä Euroopalle on tapahtunut pitkään aikaan. Persujen alasajo olis parasta mitä politiikassa on tapahtunut pitkään aikaan, Huhtasaaren kysymyksiin vastaaminen eduskunnassa on turhinta työtä, jota ministeri voi tehdä. Tekisi  gradunsa itse ja tulisi vasta sen jälkeen aukomaan päätään eduskunnassa veronmaksajien rahoilla.

    harrastelija harrastelija

    Jaksoin lukea tuon Tolopaisen vuodatuksen loppuun asti, mutta: ” …Kun maahanmuutto ongelmaa ei enää ole…” ? Tämä 2015 vuoden hyökkäyshän oli tämän hallituksen suurin ja paha virhe ” Tervetuloa…!” Siitä on tullut mittavat taloudelliset menetykset – jotka jatkuvat. Kolmasosa porukasta on paperittomana ja nimettömänä häärimässä yhteisössä suvakkien suojelussa aiheutaen siinä sivussa raiskauksia ja rötöksiä!

    Tällaiseen avoimeen yhteiskuntaan ei missään tapauksessa pidä päästää tuon kaltaista joukkoa! Ennen sisään tuloa rajalla pitää tehdä tutkinta ja mahdollinen päätös ennen sijoittamista johonkin järkevään paikkaan esim. Suomussalmelle. Isoimpiin kaupunkeihin sijoittaminen tavallisten ihmisten joukkoon on yhteiskunnan kannalta pahin virhe!

    Merkell, Sipilä ja muut päättäjät tekivat suuren virheen pakolaispolitiikassa ja osoittivat EU:n erään suurimmista heikkouksissta. Unkari ja Itävalta oivalsivat asian oikein. Ruotsi alkaa olla siinä jamassa, että poliisi ei uskalla yöllä mennä pakolaisten valtaamille alueille. Suomi seuraa ikävä kyllä samaa rataa, ellei pian tehdä tomeria päätöksiä pakolaisasiassakin!

    Tolopainen Tolopainen

    Vielä noita pelokkaita hysteerikkoja löytyy. Se on joko lisättävä robotteja tai saatava työvoimaa kymmeniä tuhansia vuodessa. Voi tuota teollisuutta tietenkin siirtää poiskin täältä että vanhusten hoitoon riittää työvoimaa.

    pikkutukki pikkutukki

    Eipä sorreta Suomussalmelaisia , mielestäni hekin ovat tavallisia ihmisiä !

    jees h-valta

    Toloppa, työperäinen maahanmuutto on aivan eri kuin tuo pakolaiskoohaus. Ei meillä varmaan mitään ole vastaan johonkin työhön tulevaa maahanmuuttajaa. Mutta tämä massoittainen ”karjamarkkina” pitää loppua. Niiden joukossa on aina rikollisia jotka käyttävät massoja hyväkseen omien tarkoitusperiensä toteutukseen. Nyt liikkeellä on paljon Isisin tappiosotaratsuja jotka ovat hyvin turhautuneita ja vaarallisia ääriuskonnon turmelemia tappajia.

    mehtäukko

    Hiili- ilmanpainekeskustelussa jo taannoin kyseenalaistin yliopistotieteilijöiden johdonmukaisuudet, joihin Rane2 viittoili taloustieteen puolella.

    Eli sekalaista sakkia ovat. Jos epämääräistä pajatusta aiheuttaa jo käsitys sitooko hiiltä vai luovuttaako minkinlainen pöheikkö, kasvava talousmetsä vai museokama. Kun tieteentekijöillä,- päätösten teon pohjaksi -, nähdyn paljo häksättää, lopputulos on mitä sattuu politiikan ja populismin väliltä.

     

Esillä 10 vastausta, 2,181 - 2,190 (kaikkiaan 35,383)