Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 31,641 - 31,650 (kaikkiaan 31,650)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Musk olisi hyödyksi jos menisi miljardeineen takaisin Afrikkaan ja laittaisi asioita kuntoon siellä. 

    Sama asia suomessa. Raharikkaat eikä eläkeyhtiöt sijoita suomeen, sen takia suomi on pääomaköyhä.

    Gla Gla

    AR: ”Ihme narina koko työsuhde-etuudesta, oliko se 700e pyörästä joku n. 80-100€ se nettoetu.”

    Tarkoitus oli kannustaa pyöräilyyn ja myyntimäärien perusteella on hyvin on toiminut. Moni on hankkinut laadukkaita 3000-5000 euron sähköpyöriä.

    Veroedun poisto on ihan ok. Hallituksen esitys (ei siis vielä hyväksytty päätös) on täysin typerä siksi, että esitys ei ota kantaa jo tehtyihin sopimuksiin. Fiksua olisi poistaa veroetu uusilta sopimuksilta ja antaa veroetu jo tehdyille sopimuksille. Mutta Orpon hallituksella ei järki tuohon taida riittää, fillarikommunisteja pitää persujen päästä kurittamaan samalla kun kaljan myyntiä lisätään ja maakuntalennoille annetaan rahaa.

     

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Eikö kannata tukea työhön pyöräilyä kun kerran työautoiluakin?

    Tolopainen Tolopainen

    Miten sitä työmatka-autoilua tuetaan versus pyörätuki 100€/kk. Kyllä pyörällä kulkemisesta saa edelleen matkavähennyksen.

    Periaatteessa kaikki verovähennykset on pelkkää silmän lumetta, koska veroja kerätään kuitenkin tietty määrä. Pääosa ihmisten maksamista veroista on kunta veroja.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Työmatka autoilusta pitäisi poistaa myös verovähennys sekä kilometrirahat poistaa. Teollisuuspaikkakunnat menettävät valtavasti vetotuloja, kun ihmiset asuvat muualla.

    konstapylkkerö2

    Kremlin ryssät käyttävät hyväksi demokraattisten valtioiden vapautta yrittäessään rapauttaa demokratioita. Omassa maassaan opposition edustajat laitetaan vankilaan tai tippuvat ikkunoista yms.

    Visakallo Visakallo

    Muutamat tuttavat ovat valittaneet, että eläke ei tahdo nyt oikein riittää, kun työelämässä ollessa sai niin hyvät km-korvaukset, joista ei tietenkään eläkettä kertynyt. Olen vastannut heille, että sehän oli vain ammatinvalintakysymys!

    narisija

    Kyllä jotkut työnteettäjät kuulemani mukaan ovat olleet halukkaita maksamaan osan palkasta mm. km. korvauksina, edullista työnteettäjälle, tekijää lämmittä  kuin pissa housuissa pakkasella.

     

     

    Tolopainen Tolopainen

    Kyllä minulle kertyi eläke km korvauksista, lisäksi eläkkeen saa puhtaana kätöseen. Tietenkin eläkkeellä on enemmän rahaa kuin työssä ollessa, koska ei enää ole lainoja eikä työmatkakuluja. Lisäksi lääkkeet on lähes ilmaisia ja lounaista saa alennuksen.

    Kyllä Trumppi taas kormuuttaa kapitalisteja, niin on futuurit punaisena.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    lisäksi eläkkeen saa puhtaana kätöseen.

    Tolopainen olikin presidentti.

Esillä 10 vastausta, 31,641 - 31,650 (kaikkiaan 31,650)