Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 31,801 - 31,810 (kaikkiaan 31,836)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • A.Jalkanen A.Jalkanen

    On kerrottu että 2. ms jälkeen metsämme pullistelivat riistasta. Kotirintamalla viljeltiin perunoita ja nauriita, ei ehditty tai osattu metsästää tai ei ollut aseita tai panoksia? Kesäaikaan varmaan saatiin kalaa särpimeksi, kun kotiväki osasi laittaa katiskat ja verkot veteen.

    *

    Long Playn toimittaja Anu Silfverberg kirjoittaa:

    Tätä kirjoittaessani luin lounastauolla sattumalta Uuden Jutun artikkelin, jossa haastatellaan asiantuntijoita Gazan tilanteesta. Hallituspuolue kristillisdemokraattien kansanedustaja Päivi Räsänen toteaa jutussa, että hänestä Israelin juutalaisvaltiona pitäisi olla tärkeä asia kaikille kristityille, ja että ”Raamatun ydinhenkilö Jeesus on myös Lähi-idän sodan lopullinen ratkaisu”.

    Räsänen sanoo puhuvansa vain ”omasta puolestaan” mutta sen jälkeen toistaa sanasta sanaan Israelin poliittisen johdon retoriikkaa. Räsänen kehystää Israelin teot ”taisteluksi olemassaolosta” ja viittaa Raamatun tarinaan Egyptin orjuudesta. Nämä viittaukset esiintyvät tiheään Israelin johdon perusteluissa. Haastattelu on kiinnostava, ja se kannattaa pitää mielessä, kun seurataan Suomen hallituksen ulostuloja Gazan puhdistuksista.

    Kuten Räsänen haastattelussa sanoo: ”Jos ihmisillä ei ole minkäänlaista uskonnollista taustaa, voi ehkä olla vaikeaa ymmärtää, miten syvästi uskonnollinen tämä konflikti on.”

    Kolme yksijumalaista uskontoa (islam, juutalaisuus, kristinusko) taistelevat siis keskenään maa-alasta. Terrorismi on uhka Israelille. Osalla alueen asukkaista on lisäksi väärä uskonto.

    Palestiinaa on hankala tunnustaa, kun porukalla ei ole hallinnassaan maa-alaa. Ratkeaako probleema, jos kaikki muslimit pakkosiirretään muualle Länsirannalta ja Gazasta ja annetaan heille itsehallinto uudessa paikassa? Luulisi että lopputulos olisi myös palestiinalaisille itselleen parempi kuin jatkaa loputonta sotimista. Jerusalemin alue on hyvin tärkeä uskonnollinen kohde myös palestiinalaisille. Onko alue kuitenkaan aivan pakko omistaa, vai riittäisikö että siellä pääsee käymään turistina?

    Tekoäly kertoo:

    ”Jerusalem on pyhä kaupunki muslimienkin silmissä, koska Profeetta Muhammad nousi taivaaseen Jerusalemin Temppelivuorella sijaitsevalta kalliolta. Tämä tapahtuma, jolla on merkittävä rooli islamilaisessa uskonnollisessa historiassa, tekee Jerusalemista erittäin pyhän paikan muslimien keskuudessa.

    Lisäksi, Kalliomoskeija, joka sijaitsee Temppelivuorella, on muslimien kolmanneksi pyhin paikka Mekan ja Medinan jälkeen. Tämä tekee Jerusalemista uskonnollisesti merkittävän paikan myös muslimien kannalta. Siellä myös viimeisenä päivänä alkaa kuolleitten ylösnousemus.”

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    BRICS-maat aiotaan laittaa valinnan eteen: Venäjän energia vai USA:n kauppa. EU:lla on myös tehtävänä sama valinta, koska silläkin on tällä hetkellä molemmat.

    http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011264371.html

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    BRICS-maat aiotaan laittaa valinnan eteen: Venäjän energia vai USA:n kauppa. EU:lla on myös tehtävänä sama valinta, koska silläkin on tällä hetkellä molemmat.

    Länsi tuhoaa itseään, BRICS-maat ovat jo voimakkaampia sekä taloudessa että sotilaallisesti!

    Nostokoukku

    Suomellahan ei ole mitään hätää. Emme tarvitse Venäjän energiaa. Meillä on omaa energiaa turpeessa enemmän kuin on Pohjanmeren öljyssä. Toivon hartaasti, että koittaisi niin kova aika, että tämän ymmärtäisimme.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    BRICS näemmä koostuu nykyään 10 maasta. Mukana ovat myös: Etiopia Egypti Indonesia Iran ja Yhdistyneet Arabiemiirikunnat. Jos tämä porukka pääsee yhtenäiseen ajatukseen vapaamielisen ”lännen” vastustamisesta, saatamme olla pulassa. Varsinkin kun USA ei ole Trumpin kaudella puhdas demokratia. Erdoganin Turkki solahtaisi helposti mukaan ja Valko-Venäjä.

    Tolopainen Tolopainen

    Suomessa pienten elinkelvottomien kuntien typerä itsenäisyys, johtaa siihen, että ne rakennetaan täyteen tuulivoimaa. Oma kunta on muutamille päättäjille ja kunnanviranhaltijoille niin tärkeä, että hienot järvimaisemat laitetaan täyteen viuhtovia myllyjä. Kenen pää noita kestää katsella aamusta iltaan. Kyllä mielenterveysongelmia tulee riittämään.

    Elinkelvottomien kuntiin kannattaisi hankkia poroja, ne toisivat rahaa olemattomista petovahingoista ja maisema säilyisi.

    Apli

    Suomessa on puolet vähemmän kuntia 10v päästä kun kunnat yhdistyvät toisiinsa, väki keskittyy kaupunkeihin sitä vauhtia, Kepun ajatus pitää koko maa asuttuna on mahdoton ajatus..

    Nostokoukku

    Koulu- ja muutkin puukotukset yleistyvät koko ajan. Eikö olisi korkea aika tehdä laki, joka tekisi puukon ja keittiöveitsien ostamisesta luvanvaraista. Lisäksi jokaiseen puukkoja ja veitsiä omistavaan kotiin tulisi hankkia tälle kalustolle murtosuojattu säilytyskaappi.

    mehtäukko

    Kyllä kouluihin ja kaikkiin julkisiin tiloihin ei olisi vaikeutta asentaa metallintunnistimet kuten lentokentillä. Ja jos/kun siitä narahtaa, riittävän pitkä porttikielto.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Eikö olisi korkea aika tehdä laki, joka tekisi puukon ja keittiöveitsien ostamisesta luvanvaraista. 

    Samoiten moottorisahat joukkotuhoaseena poistettava. ”Teksasin moottorisahamurhaaja” on päättäjille seuraava uhkakuva.

Esillä 10 vastausta, 31,801 - 31,810 (kaikkiaan 31,836)