Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 32,931 - 32,940 (kaikkiaan 32,991)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Nostokoukku

    Eipä tullut Kalevan kisoja seurattua. Tulostaso on Suomessa niin vaatimaton, että ei jaksa kiinnostaa. Jos maailman tulotasoon verrataan, ei ole kuin pari lajia, joita on mielenkiintoa seurata. Kestävyysjuoksussa ollaan kaksi-kolme ratakierrosta jäljessä, keskimatkoilla suoranmitta, keihäässä yli 10 metriä, seipäässä metri, satasella yli 10 metriä jne.

    Makarov

    Pärmäkoski oli neljäs naisten vitosella. Ei se tietysti tulostaso paras ole mutta tosissaan ne silti hommia tekee.

    Rukopiikki

    Taso kovenee ja tossut paranee.

    Rukopiikki

    Suomen kansalle annettiin kovin ruusuinen kuva EU:sta ennen EY äänestystä. Viinien piti tuolla ruokakauppoihin ja alkoholin ja ruuan ja autojen halpua mm. Oma pelinsä oli taas miten puolueet esim kepu ja sdp saatiin EY:n taakse. EY mielinen porukka osasi vaikuttamistyönsä.

    Natohomma oli omansa ja sitä oli varmasti naamioiden takana suunniteltu jo paljon ennen Ukrainan sotaa. Yhden totuuden maassa keskustelua ei voi käydä, eikä kukaan uskalla olla toista mieltä. Nato on suomelle vaarallinen seura. Mutta vielä haitallisempi on se sopimus USA:n kanssa.

    suorittava porras suorittava porras

    Eilen oli mielenkiintoinen päivä urheilun suhteen. Olin seuraamassa nappuloiden jalkapalloturnausta Lahdessa. Pojan poikani pelaili etelä-suomalaisessa joukkueessa ja tilille kertyi pelkkiä voittoja. Siitäkin lahtelaisesta seurasta ,jonka yhden pojan selkämyksessä luki Apulanta-yhtyeen tutun rumpalin sukunimi.

    Turnauksen kuluessa joutui jännittämään ,kuinka Rovanperälle käy ja onko oman kylän kartanlukija wrc-2 luokan voittajan kyydissä. Oli. Samaan aikaan tuli seurattua Iidan jännittävää taistelua maailmanmestaruudesta. Illalla Eemil Helander ”otti omansa” viidellä tonnilla. Kaikkien suorituksiin on  vaadittu valtavasti työtä ja uhrauksia perheiden taholta. Omalle osalle jäi vain jännittää ,kuinka käy.

    Juniorien tukeminen on tärkeää, vaikka voittoja ei tulisikaan. Verkostoituminen ja yhteispelin harjoitteleminen on tärkein tavoite tulevaisuutta ajatellen. Menestys vain mukava sivumauste. Harvasta tulee ammattilaisia ,mutta naapurin tytön kohdalla se on hyvinkin mahdollista. Toivotaan parasta!

    Makarov

    Suorittavan kanssa kyllä samoja ajatuksia, menestys on sivutuote siitä yhdessä tekemisestä ja reenamisesta. Moni entinen urheilija kaipaa uran jälkeen enempi niitä reenileirejä ja muitten kanssa tekemistä kuin niitä yksittäisiä voittoja.

    Nostokoukku

    Urheilussa huipulle pääseminen edellyttää vain äärimmilleen vietyä itsekkyyttä. Perhe ja vanhemmat on valjastettava ainoastaan yhden yksilön päämäärän saavuttamiseen. Kuin huippuunsa viedyn hirvenmetsästyksen tapaan. Metsästyksestä perhe selviää kuitenkin kolmella kuukaudella vuodessa. Urheilu edellyttää vuosikausien satsausta putkeen. Ja urheilu-uran jälkeen on itsekkyyttä vaikea purkaa. Tuloksena on usein aika onttoja ihmisiä moninaisine ongelmineen.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Menestyvä urheija tarvitsee itsekkyyttä, ahneutta, häikäilemättömyyttä ja vallanhimoa.

    MaalaisSeppo

    Mites metsässä alati kuhkiva ukko? Onko häikäilemättömän itsekäs? Marjoja taas kotiin vietäväksi.

    käpysonni käpysonni

    On sitä tapahtunut avioeroja siksi, kun ukolle on metsästys ollut tärkeämpää kuin perhe-elämä.

Esillä 10 vastausta, 32,931 - 32,940 (kaikkiaan 32,991)