Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 6 vastausta, 34,641 - 34,646 (kaikkiaan 34,646)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Kahlschlag Kahlschlag

    Asiantuntijan mukaan (iltaläystäkkeen ohjelma) Suomeen on tullut n. 30 vuoden aikana 400 uutta perhoslajia, joten luonnon monimuotoisuus Suomessa sen kuin vain lisääntyy: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011592823.html 👍🏻

    Täytyykin mennä lähiaikoina Helsingin Suomalaiselle Klubille kuuntelemaan tiedeiltaan esitystä Kohtaako Suomen kasvillisuutta luontokato, jonka joku proffa pitää. Voin siinä vaikka kommentoida tuota perhosten räjähdysmäistä lisääntymistä Suomessa, jos on ko. proffalle tuttu asia.

     

    Gla Gla

    Turhaan edelleen yrität vetää överiksi ja luoda tyhmää vaikutelmaa metsätalouden harjoittajista. Alakoululaisetkin tietää nuo lajiston muutokseen liittyvät jutut ja miten se liittyy monimiotoisuuteen. Luontoväkesi myyräntyö on ala-arvoista oman pesän sotkemista.

    Mutta käy toki kysymässä aiheesta Helsingissä, niin noloutesi saa kasvot.

    käpysonni käpysonni

    Ei Suomessa ole mitään luontokatoa, lopettakaa tuo valehtelu.  Samanlaista valehtelua on  valemediat yle ja hesari pari vuotta harjoittaneet Gazan tilanteesta.

    Metsuri motokuski

    Hyvä että Kahl. menet sinne. Olemme saaneet nauttia toisenlaisia näkökantoja myös Ukrainan sodasta parina vuotena joidenkin toimesta. Myös mainitsemaltasi alalta on hyvä että toisenlaisia näkökantoja tulee. Kannustan menemään tilasuuteen ja kirjoittamaan myös tälle foorumille.

    Rane2

    Yksi teoria on että kun ilmaston lämmetessä hyönteiset lisääntyvät ja napostelevat puita niin puut erittävät stressaantuneina pienhiukkasia jotka sitten aiheuttavat ilmaston viilenemistä.Oletettavasti jos hyönteiset ovatkin suursyömäreitä ja puut kuolevat niin silloin teoria ei toimi…

    Hyönteisten hyökkäykset puihin lisäävät pilviä ja viilentävät ilmastoa – Ilmatieteen laitos

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Aerosolien tuotanto näkyy tutkimuksen mukaan nousevan, kun puilla on stressiä. Tutkimustieto on parasta herbivorian eli eläintuhojen osalta, joten tämä tutkimus keskittyy siihen. Toisaalta aerosoleja vapautuu myös puiden normaaleista elintoiminnoista eli ymmärtääkseni melko suoraviivaisesti yhteyttämisestä.

    Tutkimuksen kuvassa 2 näkyy että yhdisteitä syntyy kesäaikaan kun puut yhteyttävät. (Talvisin suurin hiukkasten lähde ovat ihmisen toiminnot.) Yhteytys häiriintyy jos vaikka hirvi tai mäntypistiäisen toukka napostelee neulaset, ja kuollut puu ei enää yhteytä. Kuvassa 4 näkyy stressittömän pohjoisen havumetsän aerosolituotanto ja stressin lisäävä vaikutus siihen: mitä kovempi stressi, sitä enemmän aerosoleja.

    Ihmisen kannalta puiden stressin lisääntyminen ja kasvun aleneminen ei ole useimmiten toivottavaa, mutta stressin huomioiminen voi parantaa ilmastoennusteiden osuvuutta, joten sikäli tutkimus on hyödyllinen. Luonnonmetsissähän hyönteistuhot saavat monesti riehua vapaasti laajoillakin alueilla (Venäjä ja Kanada).

Esillä 6 vastausta, 34,641 - 34,646 (kaikkiaan 34,646)