Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 4 vastausta, 34,681 - 34,684 (kaikkiaan 34,684)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • käpysonni käpysonni

    Lehdestä luin että noita datakeskusten varavoimagenerattoreita käytetään neljä kertaa vuodessa, jotta voidaan varmistua että ne varmasti lähtevät toimimaan sitten kun todellinen tarve ilmaantuu.

    MaalaisSeppo

    Seurasin eilistä A-studiokeskustelua. Siinä Aaltoyliopiston proffa totesi saman, kuin Raipe52 edellä, että teollisuuden sähkönkäyttö on vähentynyt jo enemmän kuin datakeskukset tulevat vielä vähään aikaan käyttämään. Totta, mutta eipä maininnut mitään, paljonko tuotantoa on etenkin Eteläsuomesta loppunut.

    Raahessa meinataan masuunit korvata sähköuuneilla (ilmeisesti valokaariuuneilla). Taas on taviksilla pelko takapuolessa, että sähkön hinta nousee.

    Nostokoukku

    Niin, taviksethan ne sähkölaskut yleensä maksaa, käytännössä teollisuudenkin sähkölaskut.

    MaalaisSeppo

    Teollisuus käyttää noin puolet Suomen sähköstä. Jos tehtaat suljettaisiin, sähkön hinta kai puolittuisi. Näin tulkitsin Nostokoukun viestiä.

Esillä 4 vastausta, 34,681 - 34,684 (kaikkiaan 34,684)