Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 35,031 - 35,040 (kaikkiaan 35,108)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Tolopainen Tolopainen

    Näyttää tuo Visakallon vastavoima olevan aika heikossa hapessa jostain syystä. Miksi totuus ei myy, kun tekee tappiota.

    Raipe52 Raipe52

    Tolopainen. Kuten Visakalliolla  ongelmana on Hesarin vihervasemmistilainen linja. Itsekin lopetin tilauksen noin 40 vuoden jälkeen. Olen joskun yrityänyt kommentoida  juttuja mutta ei mene läpi jos ei hauku nykyhallitusta ja vaadi ympäristötoimia kustannuksista viis.

    MaalaisSeppo

    Suomen Kuvalehti tuli minulle 30v. Lopetin tilauksen n 10 v sitten, kun alkoivat suoltaa potaskaa metsäasioista.

    Tolopainen Tolopainen

    Uusi sertifikaatti, jota Metsäliitto kauppaa jäsenilleen, edellyttää että 5% metsäpinta-slasta suojellaan, pitää olla kasvavaa puustoa ja lisäksi samanverran käsitellään peitteellisenä. Mikäs luonnonsuojelujärjestö metsäfirmasta on tullut. Puulle tosin luvataan lisähintaan, mutta hinta on aina markkinahinta. Kun puun tarjonta vähenee, hinta tietenkin nousee.

    Minun viisauteni ei riitä ymmärtämään, mitä merkitystä sillä on että täällä suojellaan pieniä metsäplänttejä, kun maailman havumetsävyöhykkeestä yli 90% on hakkuiden ulkopuolella käytännössä luonnontilassa.

     

    pihkatappi pihkatappi

    Eikös nuo ole fsc-sertifikaatin lukuja, suojeluala ja peitteellinen kasvatus. Metsäfirmat yrittävät korvata Venäjän fsc-puuta, Euroopassa olisi nyt mahdollisuus kiertotalouden kartonkituotteilla yms, mutta kyljessä pitää lukea fsc. Kiinaan ei juuri tuotteita nyt viedä ja koneet käy puoliteholla, samalla kun Euroopassa olisi tuotteille kysyntää.

    Nostokoukku

    Markkinat määräävät sertifikaatit. Se on markkinatalous sellaista.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Tolopainen voisi lueskella monimuotoketjua, kyllä syyt on siellä lueteltu. Jos koko ajan köyhdytämme luontoamme, häviää  myös puiden kasvun kannalta tarpeellisia lajeja. Jo nyt tapahtuu puiden kuolemisia ilman selitystä.

    Pinta-aloissa pitää huomioida, että hyvin kasvava osa vyöhykkeestä on se jolle hakkuut havumetsävyöhykkeellä keskittyvät. Mutta käytön ja hoidon intensiteetti on toki korkein Pohjoismaissa.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Kielenkäyttöä voisi hieman siivota; esimerkiksi idiootti, vihernatsi, naikkonen ja pedofiili eivät kuulu tänne. Jos viesti keskittyy muiden haukkumiseen tai on vanhan toistoa, se voi muotoilla omassa päässään, mutta jättää kirjoittamatta. Erityisesti näitä näkyy aukon tuottoketjussa ja jk-ketjussa.

    Uuden vuoden lupauksena voisimme yrittää pitää ketjut asiallisina ja likimain otsikossa. Jos halutaan hyvää dialogia, sivistävyyttä, monipuolisia näkemyksiä ja vaikuttavuutta, pidetään tasoa yllä. Hyvä taso tuo uusia lukijoita ja kirjoittajia. Näistä aineksista saadaan edelleen Suomen parasta metsäkeskustelua.

    Tolopainen Tolopainen

    Mitä AJ tarkoittaa noilla keksimillään  metsänkasvua heikentävillä lajeilla. Suomessa on metsiä enemmän kuin koskaan juurikin ihmisen toiminnan ansiosta ja metsät kasvavat huomattavasti enemmän kuin 70-luvulla. Aukkohakkuut ovat monipuolistaneet metsäluontoa ja antaneet kasvumahdollisuuksia uusille lajeille. Metsissä ei olisi juuri mitään, jos ne olisivat hakkaamattomia, kuuluisi pelkkää tikkojen koputusta.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Vastaan monimuotoketjussa Tolopaiselle.

Esillä 10 vastausta, 35,031 - 35,040 (kaikkiaan 35,108)