Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 35,761 - 35,770 (kaikkiaan 35,790)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Scientist Scientist

    Kyllä BKT mittaa myös esim vanhojen asuntojen ja autojen kauppaa. Se näkyy mm pankkien ja välitys firmojen tuloina. Korkein BKT/asukas taso on EUssa on tietääkseni Luxemburgissa, vaikka siellä on melko vähän varsinaista uustuotantoa. Lähinnä rahan liikettä mm 300 pankkia ja hallintoa, palveluja yms. Suomessakin pankkisektorin on menestynyt viime vuosina hyvin.

     

    siniluoto

    käpysonni
    3.1.2026, 10:36

    ”Kommunisti tuo siniluoto on, muuta nimimerkiksesi punaluoto.”

    Meidän tervaporvarisuvussa ei ole kommunisteja!

    Lithovius, Pilckar, Bonge, Karberg

    Tolopainen Tolopainen

    Eihän siellä ole asukkaita kuin 660000. Maassa on paljon yrityksiä, jossa käy ulkomaisia työntekijöitä naapuri valtioista. Yhtiöiden tulot kirjataan sinne.

    Et pysty muuttamaan BKT laskentaa mitenkään, se mittaa tavaroiden ja palveluiden tuotantoa Luxemburgissa aivan samoin kuin Suomessa tai missä tahansa vuoden aikana.

    Toinen samantapainen maa on Irlanti, jossa BKT on korkea koska siellä toimii paljon isoja jenkkiyhtiöitä. BKT ei kuvaa maan todellista tuotantokykyä, mutta kirjattu mitä kirjattu Irlantiin tulee tulot.

    Scientist Scientist

    En olekkaan yrittänyt. Olet vain käsittänyt sen hieman liian suppeasti. Myös vanhojen asuntojen kauppa lisää BKTta pankkien ja välitys firmojen kautta. Uustuotantoa on myös pankkitoiminnan voitot.

    Tolopainen Tolopainen

    Palvelut lasketaan BKT:hen mitä pankit tuottaa. Pankit rahoittaa asuntoja, mutta yritykset niitä tuottaa ja uustuotanto kasvattaa BKT:tä. Ei pankkien voitot, ne on palveluiden tuottoa.

    BKT on monimutkainen ja sovittu laskentatapa, siihen on turha takertua. Jos rahat on tilillä kasvamassa korkoa BKT ei kasva. Pitää tapahtua jotain palvelua, jolle lasketaan hinta. Pankkien pitää välittää asuntoja ja lainoittaa niitä ja arvioida riskiä niin palvelulle lasketaan hinta, joka kasvattaa BKT:tä.

    Visakallo Visakallo

    Kun katsoo listaa noista öljyntuottajamaiden (mm. Norja taisi puuttua listalta) pumppausmääristä, niin jotenkin vain tulee mieleen, että onkohan Suomen rooli ihan oikeasti uhrata metsäteollisuuttaan ja metsiään hiilinieluille ja -varastoille? Minusta ihan tuntuu siltä, että onko meitä kustu ihan kunnolla silmään?

    Nostokoukku

    No sitten oikein kunnolla. Ja mikä nolointa, kustiin itse omaan silmään.

    käpysonni käpysonni

    Norjan päivittäinen öljyntuotanto on noin 1,7–2,0 miljoonaa barrelia päivässä (bpd), kun katsotaan tuoreita tilastoja ja tuotantolukuja vuodelta 2025.

    Tolopainen Tolopainen

    Miksi Visakallo ei osta sähköautoa. Ei öljy kulutus vähenee, jos ei ihmiset paranna tapojaan. Ei öljyä kauan varastoihin pumpata, jos kysyntä loppuu. Sähkökiesi kuluttaa vähän pakkasella, kun se laittaa tehonrajoituksen päälle, kun akku on kylmä.

    Visakallo Visakallo

    Kyllähän Tolopainen  minä sen sähköauton vuoden päästä ostankin, ja siinä on akkujen lämmityskin. Ei vain taida maailma kovin paljoa sillä autokaupalla pelastua.

Esillä 10 vastausta, 35,761 - 35,770 (kaikkiaan 35,790)