Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 36,691 - 36,700 (kaikkiaan 36,710)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • narisija

    Viro halua hankaluuksia itselleen, nyt pysäyttänyt Venäjälle matkalla olleen rahtialuksen salakuljetuksesta epäiltynä. Alus ei ole EU:n pakotelistalla, eikä kuulu johonkin mystiseen ”varjolaivastoon”, ei myöskään ollut viron vesillä, eikä tulossa sinne. Se on Virolle yks v–tun maku mitä kansaivälisillä vesillä kuljetetaan, luulisi virolaistenkin tämän tietävän.

    jupesa

    Huumelastissa. Epämääräisen kuntoset varjolaivaston öljykuljetukset joutaa pysäyttää kaikki. Ei yhtään periksi Kremlin terroristeille.

    Tolopainen Tolopainen

    Ryssän paatit joutaa upottaa. On niin härski. Ei Hitlerkään pysähtynyt ennen kuin ampui kuulan kalloonsa.

    Trumpilla ei muuten koskaan ole ollut jenkkien enemistön kannatusta, kolmannes jätti äänestämättä.

    Visakallo Visakallo

    Kohta ei tarvitse enää varjolaivoja kenenkään pysäytellä, kun ne pysähtyvät muutenkin ja juuttuvat jäihin. Ovat niin vanhoja ja ruosteisia, etteivät kestä jäissä kulkua. Joutuvat odottamaan kevättä ja jäiden sulamista.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Kunhan ei tulisi öljyvuotoa se olisi hyvin huono Itämeren ekosysteemille. Vedet ovat tavallista alempana joten karilleajon todennäköisyys kasvaa. Vielä kun on gps-häirintää ja laivat eivät edes aina tiedä tarkkaan sijaintiaan.

    Nostokoukku

    Eiköhän se Kangaspuron haastattelu ollut Iltalehdessä.

    Visakallo Visakallo

    Näyttäisi siltä, että täyssähköautot halpenevat edelleen, jotta pystyvät kilpailemaan myynnissä polttomoottoriautojen kanssa:

    TM: EU:ssa sähköautojen osuus uusien autojen myynnistä voi jäädä selvästi aiemmin arvioitua pienemmäksi vuoden 2035 jälkeen, jos Euroopan komission tuoreimmat päästöehdotukset tulevat voimaan. Uusien autojen myynnin osuus voisi silloin pudota jopa 50 prosenttiin. Aiemmin tavoitteena oli nollapäästöisyys, mikä olisi merkinnyt uusien polttomoottoriautojen myyntikieltoa.

    narisija

    kun ne pysähtyvät muutenkin ja juuttuvat jäihin.

    Tuohan se toive on, mutta voipi olla turha. Oliko viime vai edellistalvena, kun ylellä oli Hamina/Kotka-alueella luotsaavan luotsin haastattelu asiasta. Kertoi Venäjälle jäiden aikana liikennöivien tankkereiden edellä ajavan kaksi murtajaa rinnakkain, syystä etteivät avustettavat joudu puristukseen. Näkyy Usta- Lugassa olevan 6 murtajaa, Primorskissa 3 ja Viipurissa 2.

    Kertoi Suomen satamissa käytännössä olevan 1 murtaja per laiva, toki avustettavat yleensä parempi kuntoisia, mutta heikompikuntoisiakin löytyy. Nesteen tankkereista aikanaan osa ei tarvinnut murtajien apua juurikaan, nyky tilanteesta ei minulla ole tietoa.

    Visakallo Visakallo

    Miten ollakaan, juuri nyt Valtiopäivien avajaisten aikaan Ylen kanavilla on ollut voimakkaita häiriöitä. Niitä on ollut nyt jo usempana päivänä, joten kysymys ei ole mistään yksittäisestä häiriöstä. Yle tiedotti näistä häiriöistä jo viikon alussa.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Toimittaja Karppinen lämmittää talon ja veden ekologisesti puilla. Hieno homma.

    Paljonko sinun taloudessasi maksaa vesi plus lämpö tänään? Arvioin suuntaa antavasti että itsellä maalämpötalossa tänään noin 10 euron luokkaa sis. kaikki kulut. Tänään on kello 22 mennessä kulutettu noin 60 kwh. Kulutuslukema tammikuulle on 50 kwh per päivä ja pelkän energian hinta 7,8 snt/kWh eli 3,90 euroa plus verot plus siirto yhteensä noin 8 euroa. (Muokattu klo 22.)

    No jos omilla puilla lämmittämällä säästäisikin mukavat noin 300 euroa kuussa pakkasilla, niin vieraalta hankituilla puilla ei kai säästäisi yhtään, vaan päinvastoin maksaisi enemmän.

Esillä 10 vastausta, 36,691 - 36,700 (kaikkiaan 36,710)