Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

  • Tämä aihe sisältää 32,621 vastausta, 175 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 53 minuuttia sitten MJO toimesta.
Esillä 10 vastausta, 3,681 - 3,690 (kaikkiaan 32,623)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Jätkä

    Jeessi:” -Miksi rontata vanha Transu metsään kun se ei ainakaan käyntiin lähde päivän metsänreunassa seisottuaan. Toki jos akut kunnossa ja purkki starttipilottia mukana saattaa jopa lähteä.”

    Miksi te idiootit otatte AINA ”vanhan transun”? Miksi ette ota vanhaa Pösön reuhkaa? Onko teille aina myyty kaupasta ikivanha Trasitti, vaikka olette sopineet kaupat upouudesta autosta. Luiskaotsaiset Transut lähteen parinkymmenen asteen pakkasessa kahden sekunnin hehkutuksella kuin palmun alta.

    Kun teidän tietonne autoista on Jeessin tasolla, niin on teidän itsenne takia kunniallisempaa kun pidätte autoasioissa naamanne kiinni ja sormet pois näppäimiltä

    Kyllä kunnossa oleva Diesel– transit lähtee aina käyntiin vaikka pakkasta olisi 45 astetta, kunhan siinä on tupla-akut, Webasto ja lisäksi – niinkuin yhdessä vaiheessa oli Suomessa asennettu kiinteästi asennettu Pilottipumppu. Ei tarvinnut hehkuttaa lainkaan, aina lähti päivän seisotuksen jälkeen, oli lämmitetty taikka ei.

    jees h-valta

    Ajattelin vain näitä jätkän ajan Transuja jotka sopivat hyvin omiin kokemuksiin sen ajan Ford-kalustosta. Olihan niissä tupla-akut ja tuplaongelmat. Lähti kyllä ja firman ostoissa starttipilotti oli hyvin edustettuna. Ja perän vaikerrus avolavassa sai koko kylän päät kääntymään. Toki meillä silloin oli itseensä senverran tyytyväinen putkimies että ei ollut huomiosta pahoillaan. Ajoi silti ”luu ulkona” onnessaan kun kaikki kerran katsoivat. Tiedä sitten kumpi hymyilytti kyläläisiä enemmän, Transu vai asennusmacho.

    Jätkä

    Valtio on edelleenkin merkittävä autojen ostaja Suomessa. Kuuluu aivan varmasti isoimpien ostajien joukkoon. Siellä on nykyään Hansel, jonka kautta autot ”ostetaan”.

    Hansel tekee ostopäätökset ja -sopimukset melko täydellisten testien ja koeajojen perusteella. Ne ratkaisevat minkä merkkiset ja -malliset autot ovat valtion laitoksissa käytössä.

    Aikoinaan Ford sai aika ison palan kakusta, kun sillä oli Hinta-laatusuhde testattu parhaaksi. Sen vuoksi esim poliisiautot olivat Fordeja, Puolustusvoimilla oli Transittien erilaiset varaatiot käytössä ja oppilaitoksetkin saivat noista yhteishankintakaupoista edullisia ja kestäviä kulkineita.

    Jotkut terävimpään joukkoon kuuluvat lienevät havainneet, että Puolustusvoimat ovat vaihtaneet aika pitkälti Japanilaiskalustoon, Poliisit ajavat Mondeolla ja Volkkarilla jne. Eli ”Aika aikaa kutakin”, Kyllä ajoneuvohankinnoista vastaavat ovat koeajaneet vuosien saatossa aivan varmasti myös Ranskikset, mutta eivät ne ole ilmeisesti herättäneet luottamusta.

     

    jees h-valta

    Olet jätkä oikeassa, aika aikaa kutakin! Enpä ollenkaan ihmettelisi jos ranskalaispakeetterit alkaisivatkin ilmestyä hallintojen ostoihin mukaan. Yksityiset yrityksethän todella paljon käyttävät tänä päivänä niin italian kuin ranskankin vastaavia pakeettereja. Kunhan yhteistyökuviot ranskaan alkavat parantua näemme tuonkin ajan. Sinnehän on haluja kyllä Macronin aikana alkanut suomesta löytyä joten eiköhän tosiaan perästä kuulu!

    Visakallo Visakallo

    Olisiko tässä meikäläisen valinta eläkepäivien ratoksi:

    https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/26d2be4c-d4a8-462f-8f77-fb06eef8a035

    Jätkä

    Jeessi. Hansel on kyllä testannut Pököttimem pakun, ei tarvitse epäillä. Kunnallisena konsernina työnantajallamme oli jo mahdollisuus itse valita autonsa. Paikallisena konsernin osana täällä on nyt kai yli kaksikymmentä autoa, joista yksi taitaa edelleenkin olla pösön paku. Ei taida lisää tulla näillä näkymin.

    Kuitenkin tälläkin konsernilla on keskitetty autokaluston hankinta ja käyttö ja merkki / mallivalinnat tehdään auto – / koneinsinöörien tietoa ja taitoa hyödyntäen.

    Merkillepantavaa on, että autojen käyttöä ohjaillaan niin, että käytöstä poistettujen autojen matkamittarissa on huomattavan paljon kilometrejä, joten kokemustakin esim kestosta kertyy vähintään saman verran kuin takseille – toki useamman vuoden aikana.  Autot huolletaan nykyään opetustyönä autonasentaja koulutusosastoilla, joissa työt tehdään huolto-ohjelmien mukaisesti ja kaikki kirjataan.

    Yhtä asiaa olen moitiskellut koko ajan: Autoille ei tehdä ruosteenestokäsittelyä ja sen täydennystä nähdäkseni lainkaan. Kuitenkin nostaisin sen tärkeäksi osaksi asentajien koulutusta, koska kokolailla pienellä panostuksella saisi pienehkössäkin korjaamossa mahdollisuuden estää autojen korien ennenaikainen ruostuminen ja niiden liikenneturvallisuuden heikentyminen.

    Valtamerkkinä näyttää olevan Volkkari ja sen erilaiset versiot. Toyota on myös kuvioissa mukana, samoin hybridit ja täyssähköautot.

    jees h-valta

    Visakallolta oiva valinta rauhalliseen pappa-ajeluun varmasti noin kymmenkunnan vuoden päästä. Eihän tuollaisilla arvoilla kehtaa edes kehua ajavansa Lexuksella. Eikä ainakaan kannata maksaa siitä maltaita. Autohan on sisätiloiltaankin muoviluomus ja tylsäkin sellainen vielä. Täysin turhakeauto ja epäonnistunut jopa premiuminkin tavoittelussa. Käytännöllisyys tosi surkea. Kulutuslukemat ja suorituskyky aivan hukassa. Ja jotta totuus ei unohtuisi katselin juuri renkaidenvaihdolla Peugeot 508:n ja siinäkin on sentään hieno auto tuohon Visakallon unelmiin verrattuna. Niin ulkoa kuin sisältäkin. Ja kulutus-ja suoritusluvutkin kohdallaan.

    Visakallo Visakallo

    Kyllähän uusi Toyota Camrykin menettelisi:

    https://www.is.fi/autot/art-2000006084468.html

     

    Tolopainen Tolopainen

    Kannattaa hakea Ruotsista kunnon mese,  10v vanhoja saa alle 20k€, joissa on kaikki herkut. Sellaisella eläkeläinen ajelee lopun ikänsä.

    jees h-valta

    Toisten vanhoilla romuilla ei ole mitään mieltä vaan ne kuuluisi paalata siellä Ruotsissa. Aika huono on meidän itsetunto jos alistumme naapurimaan romujen loppusijoituspaikaksi. 10 vuotta auton ikää on lähes 2/3-osaa sen iästä ja se todellisuus ei siitä muutu oli merkki nokkapellissä mikä tahansa. Parasta ennen päiväys on jo ohitettu.

Esillä 10 vastausta, 3,681 - 3,690 (kaikkiaan 32,623)