Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 4,451 - 4,460 (kaikkiaan 33,966)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Puuki

    Auton renkaista tuli mieleen –  Renkaat pitäis vaihtaa , jos niitä on käytetty 6 vuotta vaikka ei olisi vielä  kuluneetkaan.  Yli 10 vuotta vanhoja renkaita (uusiakaan) ei saisi enää myydä eikä käyttää.

    Ennen renkaat kesti kymmeniä vuosiakin jos olivat vähällä käytöllä. Luultavasti ”markkinat” määrää autojen renkaiden käyttöiän kuten muidenkin kulutustavaroidenkin.

    Joskus myydään tarjousrenkaita, jotka on valmistettu monta vuotta vuotta aiemmin. Ei kannata niitä ostaa ellei ajokm:jä tule tavallista enemmän /vuosi.

    (Tuosta renkaan paineesta lämpötilan laskiessa ,otetaan uusiksi kaasun til. yhtälön ed.”raiskaaminen”) ;  kun renkaan sisäilma lämpötila laskee, niin silloin paineen ja tilavuuden tulon pitää myös laskea  => (P1 x V1 ) x T2 = (P2 x V2) x T1 .

    rööri roope

    Jos minulta rengas puhkeaa en ala tienpäällä stä korjaamaan/vaihtamaan.Hinurit vie auton verstaalle eikä kuljetus maksa vakuutus hoitaa maksupuolen.Muuten tyhjällä renkaalla ei tarvii ajaa kilometriäkään niin se on entinen.Samoinvanhat renkaat 10 v on turvallisuusriski ja epämukavat eli kumi/muovi kovettuu.

    Gla Gla

    Tolopainen: ”Autosta rikkoutuu rengas niin harvoin, että uusissa autoissa ei ole enää edes vararengasta, koska niiden kuskaaminen mukana on rahan tuhlausta.”

    Pikkurengas tai pullo vaahtoa ja kompura tosiaan on lähes kaikissa vakiona. Silti tila vararenkaalle hyvin suunnitelluissa autoissa on ja kun meistä kaikilla on kaksi sarjaa renkaita, mitään ylimääräistä ei tarvitse hankkia vararenkaan saadakseen.

     

    Tolopainen Tolopainen

    Ei noissa uusissa autoissa ole tunkkiakaan, eikä ole tarkoitus että niitä aletaan tienpäällä tunkkailla. Kasko maksaa hinaukset tai vanteen ja renkaan jos vahingoittuvat. En ala vararengasta kuskailemaan.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Run flat -renkaat. Kätevä konsepti, mutta… ainakin matalaprofiilisena epämukava. Näitä ei suositella korjattavaksi, vaan rikkoutunut vaihdetaan mieluummin uuteen. Tulee siis kalliimmaksi se rengasrikko.

    Räyhäkämpi 3008 – käykö avolava tarpeettomaksi?

    https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/peugeot-3008-hybrid4-kolmella-moottorilla-neliveto-ja-300-hevosvoimaa/

    Tolopainen Tolopainen

    Tuo on kuin Jesselle tehty. Työmatka sujuu sähköllä. Ja ohituskiihtyvyys riittävä, ei tarvitse rekanperässä pitkään kytätä ohitustilaa, pääsee rivakasti kaakon kulmalle.

    Gla Gla

    Tunkin saa motonetista muutamalla kympillä ja renkaan vaihtaa vartissa, jonka jälkeen matka jatkuu omalla autolla alkuperäisen suunnitelman mukaan.

    Hinausautoa saa odotella helposti puoli tuntia tai tunnin ja sen jälkeen auto viedään korjattavaksi, josta sen saa ajankohdasta riippuen ehkä ylihuomenna.

    Kukin tavallaan.

    Per Ä Reikäs

    Ohho hurja

    Käytännöllisempi olis(mullei varaa)

    https://www.jokamies.fi/rivian-julkisti-hurjan-sahkoavolava-auton/

     

    Suomen pitkä kylmä talvi joutunee ostamaan webaston tuohonkin.

     

     

    MJO

    Tolopainen:

    Nämä typpikauppiaat huijaavat, ei puhtaalla typellä renkaassa saavuteta paineen tasaisuutta tai mitään muutakaan etua.

    Lämpölaajeneminen sen paine-eron aiheuttaa normaali ilma laajenee lämpötilan noustessa enemmän, kuin puhdas typpi. Tietysti jäähtyessä toisinpäin. Tämä on täysin eri asia, kun absolyyttinen paine ja siihen liittyvä korkeus merenpinnasta.

    Kuumailmapallon toiminta perustuu lämpölaajenemiseen. Typpitäytteinen kuumailmapallo olisi huono.

    Remie

    Jos jätetään renkaat ja typet liikenneilmailua työkseen tekeville. Heillä on tämän johdosta vatsat kipeinä nauramisesta ketkä ovat palstan nähneet kertovat palstan olevan metsästä.

Esillä 10 vastausta, 4,451 - 4,460 (kaikkiaan 33,966)