Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 4,481 - 4,490 (kaikkiaan 31,426)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Tolopainen Tolopainen

    Täällä typpeä laitetaan renkaisiin, mutta pyöränkulmat säätämättä. Ei tule mittään, asiat pitää tehdä oikeassa järjestyksessä. Eli pitäisi hankkia kunnon auto, jota voi säätää,,eihän siinä yli 10v vanhassa autossa enää säätöruuvit mihinkään liiku ilman kaasuvehkeitä ja säätö maksaisi kiesin hinnan. Renkaatkin on nykyisin lähes ilmaisia, tosin niiden päälelaitosta ottavat aivan kiskurihintoja, jos ei älyä kilpailuttaa 50€ enempää en renkaiden asennuksesta vanteille ala maksaa tai laitan itse.

    Visakallo Visakallo

    Näyttää hyvin vahvasti siltä, että kaikille suomalaisille eivät uudet autot sovellu. Jos mikä, niin se asia on tullut tällä palstalla 11 vuoden aikana hyvinkin selväksi.  Kysymys ei monestikaan ole edes rahasta, vaan rajoitin on enemmänkin henkisellä puolella, eli voidaan puhua jopa jonkinlaisesta geeniperimästä.  Onneksi kymmenenkin vuotta vanhoja autoja vielä löytyy, – jos ei Suomesta, niin muista maista sitten.  Näillä eväillä Suomi tulee säilymään autojen osalta Euroopan Kuubana vielä pitkään, ja suunnitelmat jostakin autokannan uudistamisesta esim. sähköautoiksi voidaan kyllä sovinnolla unohtaa.

    Remie

    Pitää paikkaansa , autot ovat valtion tuottavampia lypsylehmiä. Edes Olkiluoto 3 ei tuota koskaan yhtä hyvin . Vaikka autot kiellettäisiin niin käyttömaksut jäisi koska lupa autojen käyttöön otosta voisi tulla voimaan. Olen miettinyt sitä saastemaksua myös , milloin sellainen tulee kaikkiin uusiin autoihin kun niilläkin on mahdollista saastuttaa. Näinhän se on sähkönkin kanssa, minulla on yksi kiinteistö jonka mittari näyttää nollaa . Siis uusi mittari ollut vuoden . Laitoin reklamaation 87€ 3kk laskusta että lasku on perusteeton. Ei mennyt lävitse koska minulla on mahdollisuus kuluttaa niin silloin lasku kuuluu maksaa. 4 x 87€   on jo melkoinen maksu vuodessa siitä että on mahdollisuus kuluttaa. Tähän on tultu , tämä on sitä EU:n kansalaisrakkautta. Ihmisillä on mahdollisuus tehdä erinäisiä asioita , joten lain vääntäjillä riittää sarkaa vääntää jokaiseen oma pykälänsä. Onhan ihmisellä mahdollisuus yrittää lisääntyä vaikka minä ja kenen kanssa, joten maksuja on tulossa.

    Tolopainen Tolopainen

    Maksat tekemäsi sopimuksen mukaan, josta tietenkin pääsee eroon irtisanomalla liittymä.

    Gla Gla

    Lenkopetäjä: ”Ennen oli pallonivelissä raidepäissä rasvanipat ja ne saatto kestää auton iän.nykyyän ei valitettavasti näin ole.”

    Rasvanippoja ei tosiaan ole, mutta tavallisella laadukkaalla keskiluokan autolla ajaa 400 tkm ilman nivelten vaihtoa. Vaikka mielikuvia hallitseekin jokin 800 tkm ajetut vanhat Volvot ja Mersut, myydyimmät autot oli ennen Ladoja tai Escortteja, jotka meni paaliin 150-250 tkm ajettuina, vaikka moottorin öljyt vaihdettiin 5 tkm välein.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Uutta Mazda 3:a kehutaan kovasti. Edessä loistava tulevaisuus? Myös neliveto saatavissa mutta en tiedä tuleeko Suomeen – kyllä pitäisi!

    https://www.hs.fi/autot/art-2000006221899.html

    Visakallo Visakallo

    Tuo vanha moottori liikuttaa meikäläisen CX-3:sta ihan mukavasti, mutta tuossa isommassa kokoluokassa on tietysti jo hieman tehoton.  Uusi bensa-diesel Skyactiv X -moottori on kieltämättä mielenkiintoinen.

    Per Ä Reikäs

    En oikein ymmärrä ihan sekopäisiä typpeä renkaisiin höpinöitä.

    Mää oon laittanu ihan paine ilmaa ja tätäm mettis kun oikein jouda seisoskeleenkaa.

    https://konetalovainikka.fi/tuote/11d-renkaanpaikkausaine-25l/

     

    Tolopainen Tolopainen

    Mazdalla on ihmeellinen turbokammo, ei kukaan osta enää noita vanhanaikaisia turbottomilla  koneilla varustettuja autoja, vaikka niissä olisi mitä helyjä tahansa.

    Remie

    Saattaa se olla auto tuo Mazda 3 mutta yksi perustavalaatuinen ongelma on kun vanteiden päällä on vai bikiinit. Ulkokehä on kohdallaan mutta vanne on liian iso. 3 tuumaa pienempi vanne niin alkaa näyttämään kulkupeliltä  Nytkin taas leikattiin tien ylläpiorahoja , korvauksia ei enää makseta jos auto rikkoontuu reikään ajaessa. Rihmavanne on heti säpäleinä kadunkulmissa ja jalkakäytävän reunoissa joita eräät palstalaiset harrastavat työkseen ja käyvät  nelikonttisuuntauksessa tämän tästä kun se on niin halpakin. Eräät kyntävätkin Lada merkkisellä autolla. Joten he eivät Ladalla ajele.

Esillä 10 vastausta, 4,481 - 4,490 (kaikkiaan 31,426)