Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

  • Tämä aihe sisältää 35,394 vastausta, 176 ääntä, ja päivitettiin viimeksi sitten TolopainenTolopainen toimesta.
Esillä 10 vastausta, 5,011 - 5,020 (kaikkiaan 35,396)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Kumikettu

    Väärin, A. Kyllä maalla on keksittävä vaikka mitä ihan jo selviämisen vuoksi. Kulutamme energiaa, kyllä. Niin kulutatte tekin. Sisäenergiatasot meillä vaihtelevat elämäntilanteen mukaan,  kuten teilläkin. Kuntosaleja ei kuitenkaan tarvita valaista ja lämmittää erikseen. Esim. meillä käytetään kotona sähköä 3,5 MWh/a per lärvi.

    Me sidomme hiiltä. Sidotteko te? Olette meillä sitomassa hiiltä. En ole noita maasta taivaaseen kurkottavia puistoja vielä Helsingissäkään tavannut.

    Meillä tehdään ruoka tuossa naapurissa. Luoja heitä auttakoon,  siunatkoon ja varjelkoon. Missä teillä?

    Meillä on tehtaat ja ydinvoimalat. Onko teillä ydinvoimaloita? Hiilivoimalat on.

    Helsinkiläiset ovat mukavaa porukkaa,  paljasjalkaiset mukavimpia varmaankin. Siellä on aina hienoa matkailla. Liikennekin soljuu yleensä Järvenpäätä paremmin,  kun katsoo hiukan kelloa.

    En vain ymmärrä, miksi määrätyllä porukalla on varaa ja häpyä suhtautua alentuvasti maalaisiin.

    Miksi?

    Huomauttaisin, vähiten luonnonvaroja ei kuluta ihmisten kanssa oleminen somessa,  vaan livenä, luonnon antia nauttien. Puhuminen ja ilmehtiminen on halpaa.

    Visakallo Visakallo

    Jesse: ”Visakallolle nolla pistettä tekopyhästä ilmastotunnustuksesta. Koitit sälyttää muille syntitaakan vaikka itse kippaat sen iloisesti suoraan ilmastoon.”

    Mitä tekopyhää omien syntien tunnustamisessa on? Tarkoitukseni ei ollut syyllistää, vaan  herättää ajattelemaan omaa elämäänsä, mitä sille olisi tehtävä, jotta ympäristön ja ilmaston kuormitus vähenisi. Parannus lähtee aina omien syntien tunnustamisesta. Jos ei itse tee parannusta, ei sitä voi oikein toiseltakaan vaatia.

    Kumikettu

    Visakallo on K.A. Päätalon linjoilla. Oikein.

    Remie

    Mieltä keventävää kun edes tunnustetaan ongelmat. Yhteiskunta koittaa kaikin keinoin pitää kulutusta yllä mikä on vastoin nuoren Suomen periaatteita. Aina 1970 luvulle asti oli säästäminen A ja O . Silloin säästettiin ja silloin käytettiin kulutustavavarat siten kuin nimikin ilmaisee , aivan loppuun, nyt hetken mielijohteesta halutaan uutta kun vanha on väärän värinen ta ajan trendi on korkeakiiltoinen, joka on kuolemassa pois. Hetken päähänpiston vuoksi uusitaan välineitä jonkun tekosyyn vuoksi. Tuo pyramidihuijaus on osuva ilmaus. ja pelipöytä johon jokainen panostaa saman verran ja pelin loputtua pöytä korjaa kaiken.

    Remie

    Kumikettu. 10 pistettä. Vaikka kaupungissa asunkin.

    Remie

    Tänään merkki päivä , kaikki on asia linjalla.

    Kumikettu

    Kuten myös, Remie.

    Jätkä Jätkä

    EDIT

     

    jees h-valta

    Olen kuule Jätkä kyllä seuraavaksi aikeissa lopettaa koko töissä ramppaamisen että jälki alkaa olla sitä ikää jo. Kesämökkeilystä en ennen luovu kun kortti viedään lopullisesti. Sittenkin voi vielä elätellä toiveita jonkun uuden keksinnön kuljetusmahdollisuuksista kuten esim. tulevat ilmadronet henkilöstön kuljetukseen. Mutta vielä on menossa projekti jossa aion vielä uudistaa jopa kuorma-autokorttini koska tulevista eläkeharrastuksista ei vielä tiedä. Näkökyky olisi riittänyt henkilöautoiluun mutta ammattikorttiin ei. Joten käynti optikolla auttaa aina. Ja onhan meillä lähimökki Porin Noormarkussa jos joutuu matkaa vähentämään. Mutta ei se tuota nykyistä kyllä korvaa virkistysmahdollisuuksiltaan. Eikä Siikaisten Isojärveltäkään mökin hommaaminen aivan poissuljettu vaihtoehto ole. Onhan metsää rantaan asti sielläkin. Äkkiäkös sieltä sellainen nykyaikana aikaansaadaan.

    Visakallo Visakallo

    Tässä yksi ehdokas meikäläisen seuraavaksi autoksi: Kia XCeed.

    https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/tallainen-on-uusi-kia-xceed-crossover-tyylia-ceed-mallistoon/

Esillä 10 vastausta, 5,011 - 5,020 (kaikkiaan 35,396)