Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 5,451 - 5,460 (kaikkiaan 31,363)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Jätkä

    Jeessiä alkoi vanhoilla päivillään kavasti vaivaamaan autossa piereskely – oliiko jotain happovaivoja herrassa yht` äkkiä ilmaantunut?

    Kuitenkin ne voi sujuvasti ohittaa, kun kiipeää Letukan puikkoihin – Siinä on niin mahtava kyyti, että vaikka se lykkääkin kauhean savupilven peräänsä, ja muutenkin ajo on huteraa, niin istuin on kuin olohuoneen sohvalla istuisi. Kun se vielä on keinonahkainen, niin edellisen kuskin pierut eivät ole sinne uponneet, niinkuin uppoavat omassa kangasistuimessa.

    Nyt kuitenkin muistuttaisin Jeessille, että kyllä! Kyllä me kaikki olemme tietoisia siitä, että yli neljänkymmenen vuoden autoilun jälkeen pääsit hetken istumaan uudessa autossa.

    Sen jälkeen, kun pääsit kotipihaan, sinun autosi ei ollut enää uusi.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Kui pal joutuu vaikkapa Saksan tuontiautosta maksamaan veroa Suomeen tuotaessa? Jos automalli on Saksassa vain 7-10 tuhatta euroa halvempi (esim. Seat Ateca), niin ei taida maksaa vaivaa, tai riippuu tietenkin…

    Jätkä

    Kysytkö uuden auton veroa, vai ”vähän käytetyn?”

    Remie

    7-10 tuhatta on jo huomattavasti halvempi kuin Suomi auto. 10% olisi silloin jo yli 70t auto. Vero menee sen mukaan mihin hintaan  tulli katsoo autoja olevan myynnissä. Kuitit ja kauppakirjat voi aina tehdä minkälaisia tahansa, eihän kukaan maksaisi yhtään jos nuo olisivat tullin laskuperusta. Ainakin silloin oli en nyt tiedä. Sehän on selvä että jos kyseisen auton saa Suomi autona niin mitään järkeä ei ole lähteä hakemaan autoa saksasta. Minulla oli pakottava tarve. Nykyään niitäkin jo täältä löytyy. Kriteerinä ei suinkaan ollut erikoinen vaan vetomassa oli kompastuksena, Isompia ja pienenepiä oli mutta tarvitsemaani ei kovallakaan. Lähtökohtaisesti ajattelen että työkalun on oltava juuri sopiva kyseiseen työhön. Turha kaivaa 70tonnin kaivurilla jos perunakuokalla saa perunat maasta. Harvennuskuokka ei taas riitä.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/auto/autoverotus/autoveron_maara/taulukoita_ajoneuvojen_sovelletuista_verotusarvoista

    Käytetyn. Verottajan taulukoista voi päätellä, että noin 20 prosenttia tulee veroa keskimäärin. Esimerkiksi ostamani 30 tuhatta km ajetun Atecan saattaisi saada Saksasta ostettua hintaan 25-27 tuhatta, johon viidennes päälle, tulee hinnaksi 30 tuhatta. Maksoin kotimaassa 34 tuhatta. Periaatteessa Suomen käytetyn hinnalla saa Saksassa uuden. Mutta onko Suomen tuontiverotuksessa sitten eroa – käytetty/uusi?

    Kyllä haussa tuntipalkoille pääsee!

     

    Remie

    Sanoisin että voitit. Auto todennäköisesti on juuri tuon verran ajettu , kun taas Saksan autosta ei voi mennä takuuseen. Sinulla on myös palautus oikeus ja sinua suojaa kuluttujansuoja jos ilmenee jokin vakava vika. Asia menee tosi vaikeaksi jos ostat Saksasta ja siinä on jokin isompi ongelma. Minulla oli tietämys autoista ja silti piili riski. No en pettynyt, yksi vika oli jonka vuoksi auto myytiin mutta ei kerrottu, mutta he eivät tienneet mikä vian aiheutti. 11€ aunturi oli syyllinen. Autoon voi kätkeä mitä tahansa ongelmia myynti hetkeä varten, jotka ryöpsähtävät esiin jonkin ajan kuluttua.  En suositte hakemaan auto Saksasta jos ei ihan pakko ole. Ennen Ruotsista ja suoraan alkuperäiseltä omistajalta. Jo kielellisesti on helpompaa tehdä kauppa kun josjamuttaehkäkylläeijaa jäävät pois. Pitää olla vähintään meppi joka on on erikoistunut saksan kieleen jonka peruskoulutus on autonasentajayli-insinööri-suunnittelija.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Ruotsista ym. tuonti onnistuu myös autoliikkeen avustuksella, nimiä mainitsematta. En tiedä säästääkö tuossa vaihtoehdossa enää mitään, mutta ei tarvitse itse hoitaa paperisotaa, saa kuluttajansuojan sekä mieleisensä kulkuvälineen.

    arto arto

    Sanoisin että voitit. Auto todennäköisesti on juuri tuon verran ajettu , kun taas Saksan autosta ei voi mennä takuuseen. Tiedätkö matkamittaria lukua voi muuttaa. Mutta siitä ei voi huijata. Piuhanpäähän auto näkee oikean km luvun. Moni auto jättää mittarikenttään pisteen. Jos mittaria muuteltu. Jotkut väittävät sitä pikselivirheeksi.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Noista verottajan taulukoista näkee mitä autoja on tuotu. Audi. BMW, tai Mersu on suosittu tuontiauto, mikä ei yllätä. Yksittäisistä automalleista Mitsu Outlander erittäinkin suosittu.

    Tommone Land Rover olisi kannattava ostos. Syyskuu 2019 tilasto. LAND ROVER RANGE ROVER SPORT 2.0 5D MA 4WD AUT 221KW, 1 km ajettu, verotusarvo 111 348,00, vero 5 901,44. Onko tuossa joku juju, liittyen käyttövoimaan, hybridi tms?

    sitolkka

    Kyllä se autojen kilometrimäärien korjaus on aika ammattimaista toimintaa. Vaikea voi olla saada oikeita kilsoja esiin jos on oikeat nörtit olleet asialla.

Esillä 10 vastausta, 5,451 - 5,460 (kaikkiaan 31,363)