Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 5,971 - 5,980 (kaikkiaan 31,375)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Remie

    A.J . Saattaahan ne syyt olla ihan muitakin. Kuten , täällä nettoaa hyvin eikä tarvitse oikein mitään investoidakkaan kun Suomi tarjoaa kaiken tarjottimella. Kun ei enää tuota niin kerätään kamppeet kuten tolopainen kertoi. Yhteiskunta maksoi Nokian työntekijöille hirvittävät rahat vaikka saivat Nokialta optoita ja eropaketteja , myös ruhtinaalliset eläkkeet. Näitä etuuksia täältä tullaan kalastelelmaan. Olkiluoto 3 on hyvä esimerkki. Ei piirustuksia ei suunnitelmia ei yhtään mitään , alettiin kovalla tohinalla askaroimaan kuin pikku lapset. Onneksi Hanhi kivi on toistaiseksi seis. Kuka laskee kauanko tuon latoksen kuoletusaika on , lienee satoja vuosia, jätteet säilyy satoja tuhansia vuosia. Laitoshan jo museo iässä vai ei ole toiminut päivääkään. Mailman kallein romukasa koko OL3 . Posti lakkoilee euroista mutta OL 3  tuhohaa satoja miljardeja eikä kukaan puhu mitään.

     

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Älähän nyt Remie. Olkiluoto käynnistyy ihan näillä näppäimillä.

    Hyvinvointivaltiossa viihtyvät myös ne jotka sitä kovasti vastustavat. Kapitalistikin hyötyy siitä vaikka ei myönnä. Etuuksia saa jos on niiden arvoinen. Nykyajan työelämä on aika lailla kova kun mennään huippuosaajiin. Vähemmän osaavat tarvitsevat ay-liikettä turvakseen.

    Tulevaisuuden työ perustuu yhä vähemmän pysyviin työsuhteisiin eli mennään enenevästi yrittäjämäiseen malliin. Liittojen vaikutusvalta vähenee väistämättä. Suomi ei ole enää korporaatioiden yhteiskunta – hyvä vai huono, aika näyttää.

    Jätkä

    Tollo:”Oulussa Enska irtisanoi 200 työntekijää, he menettivät koko palkkansa. Muutama vuosi sitten Microsoft irtisanoi Oulusta tuhansia työntekijöitä. Oliko tukilakkoja, he menettivät koko palkkansa. Posti yrittää turvata mahdollisimman monen työt, mutta se ei käy ay:lle. Talouden rautaisia lakeja sosdemin tukemat lakkokenraalit eivät pääse pakoon. Eikä apua enää tule liitolta kun lopputili on kourassa ja liiton jäsenyys päättyy. Liitto ei muuten edusta sellaisia työntekijöitä, jotka eivät siihen kuulu. Eli näiden lajittelijoiden tessiin PAU:lla ei ole neuvottelumandaattia, nuo on ihan perusasioita ay toiminnassa.”

    -KEPUliukkojen kateellista pulinaa EDIT

    Sikälis pitää paikkansa, että isotkin firmat ovat irtisanoneet työntekijöitään, jotka Suomessa on jätetty heitteille, mutta ”Herran paskaan astuneet” on siinäkin vaiheessa palkittu kelvottomasta työstään optioilla, ylisuurilla lisäeläkkeillä ja kultaisin kädenpuristuksi. Lisäksi lähes kaikille on värkätty vielä parempi -uusi vakanssi, jossa ainoa tehtävä on järjestää potkuja ihmisille.

    Posti – kuten moni muukin – jopa valtionyhtiö yrittää matkia suuren konsernin peliliikkeitä tajuamatta sitä, että ”Herra se on herrallakin”.

    Yleissitovuus auttaa niitäkin KEPU-laisia toisten housuilla tuleen istujia, jotka saituuttaan eivät ole liittyneet ammattiliittoon. Minusta sellaiset nilviäiset pitäisi aina istua ulos paikasta kuin paikasta. EDIT

    Tuo on ihan peruskauraa AY- toiminnassa, porukka ei vain halua heillekään lisää ongelmia, onhan se jo pirunmoinen häpeä, että kannattaa KEPU:a. EDIT

    rööri roope

    Postilaiset ja Rinteen porukat kakki omaan pöksyyn.

    EDIT

    Jätkä

    Ei posti-pomojen  perse kestä merivettä. Kun postilaisten matalapalkkaisten työntekijöiden palkkaa alettiin pudottamaan raakasti alas, ei muuta vaihtoehtoa ole, kuin tarvittaessa kaataa koko pulju.

    Tilanne on täysin verrattavissa siihen, että ejetaan moottoripyörällä kohtuuvauhtia tietä pitkin ja yht` äkkiä sivutieltä tulee traktori peräkärryn kanssa ihan poikittain tielle. Jokainen, joka on ajanut moottoripyörällä, tietää, että se ei hhetkessä käänny edes ojaan tai metsään, koska hyrrävoimat pitävät sen suorassa.

    Siis ainoa keino välttää kuolema, on kaataa koko rakkine ja se pysähtyy jalkatappinsa varassa- jos pysähtyy.

    Posti joko nöyrtyy, taikka kaatuu. Pomon Tollot eivät tajua sitä, että he eivät ole erottamattomia. Potkut tulee luultavasti nytkin ainakin puolelle turhalle pomolle, mutta pahimmillaan kaikille.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    EDIT

    Rane

    Jätkän ja Kahvelin luokkataisteluideologia on menneen maailman juttuja.Kajaanin paperikoneillakin oli kovia kommunisteja jotka lakoilla pisti kapitalistit kuriin.Sitten ajoivatkin dumpperia Talvivaarassa murto-osalla paperimiesten palkoista.

    Saksassa ammattiyhdistysliike on tajunnut miten globaalissa kilpailussa työpaikat säilyy.

    https://www.talouselama.fi/uutiset/saksa-nayttaa-joustamisen-mallin-nordlandin-tehtaassa-paperikone-kay-tarpeen-mukaan/9cf32512-f391-30f4-8461-f93bd76bf7b3

    sitolkka

    Jokainenhan voi yrittää muuttaa sinne ameriikan ihmemaahan vaikka vanhoille päivilleen sairastelemaan.

    Rane

    Kuinka demari voi ihminen olla?

    https://yle.fi/uutiset/3-11082897

    Rane

    Demarin alapuolella ovat sitten nämä persujen takarengasmiehet.

    https://yle.fi/uutiset/3-11083702

Esillä 10 vastausta, 5,971 - 5,980 (kaikkiaan 31,375)