Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

  • Tämä aihe sisältää 32,424 vastausta, 174 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 7 minuuttia sitten KurkiKurki toimesta.
Esillä 10 vastausta, 8,061 - 8,070 (kaikkiaan 32,426)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Ola_Pallonivel

    Katsokaapa kaasuautojen bensatankkien kokoa, on jotain 7-9 litran väliltä.

    Aiemmin oli A4:ssa 25 litraa, mutta ei ole enää. Ei ole kaasu vaihtoehto pohjoisempana, jossa kaasun saatavuus melko harvassa.

    Visakallo Visakallo

    Tässä oiva ajopeli niille, joille Toyota ei kelpaa:

    https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/1aad800f-a58e-4666-835b-10bd8e3eb2c2

     

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Hinta kuten kaikki muukin on tuossa Explorerissa sangen muhkeaa. Ehkä jollain on tuollaisellekin käyttöä. Paikoitushalleissa ja IKEAn parkkiruuduissa tulee ahdasta.

    mulle

    Siis saako kukaan ”luo uusi aihe”

    vai eikö saa, multako vain estetty?

    jees h-valta

    mulle sulta vain on mullittelu estetty. Hienoa että lehdessä hiukan sentään säännellään.

    Visakallo Visakallo

    Kiinalainen autoyhtiö Geely aikoo tuoda Euroopan markkinoille alabrändinsä Lynk & Co:n 01-katumaasturimallin tämän vuoden aikana.
    Geely tunnetaan Volvon henkilöautojen omistajana. Myös 01-malli on kehitetty Volvon pohjarakenteelle. Kyseessä on kompakti SUV. Geely edistää samalla suuria listautumissuunnitelmiaan kotimaassaan Kiinassa. Reuters kertoi tiistaina, että Geely on hakenut osakkeidensa listaamista Shanghain STAR-kauppapaikalle, joka vertautuu Yhdysvaltojen teknologiapörssiin Nasdaqiin. Geely hakee listautumisen yhteydessä osakeannilla 20 miljardia juania eli noin 2,45 miljardia euroa. Rahalla yhtiö aikoo uudistaa tehtaitaan Volvon kanssa kehitettyjen valmistusalustojen mukaisiksi.
    Kauppalehti

    jees h-valta

    Ei kiinassakaan kannattasi traktorialustoja käyttää auton valmistukseen. Olisivat kehittäneet itse vain alustansa, parempi olisi tullut.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Volvo käyttää fordin alustoja…

    MJO

    Volvo on 10x parempi auto kuin yksikään ranskassa kasattu rakkine. Onhan se kalliimpi, mutta elämä on.

    jees h-valta

    Kiinalaista mutta niin oikeanlaista kun on vanha nk. laatumerkki kyseessä. Autojen laatuerot ovat tasoittuneet enemmän kuin hinnat. Ranskalaisautot ovat aivan vertailukelpoisia laadultaan moneenkin volvomaiseen puolitraktorimalliin. Kyllä kiinailmiö on jälkensä jättänyt. Samassa paalirivissä niitä on kun ikää tulee riittämiin. Ja vanha premium vasta kallista lookkia edustaakin. Moni antaa mennä poistoon ennemmin kuin alkaa kallista ja epätaloudellista reerailla. Siellä paalia vartoilemassa on aivan sama kuinka premiumia auto on lyhyellä elinkaarellaan ollut.

Esillä 10 vastausta, 8,061 - 8,070 (kaikkiaan 32,426)