Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 9,071 - 9,080 (kaikkiaan 31,265)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • jees h-valta

    Olen edelleen kannaltani muuttanut voimakkaasti näiden biolitkujen suosijaksi. Oma kokemus on todella fiksua ajoa. Kun auto käy tyhjäkäyntiä voi vaikka lykätä klyyvarinsa pakoputkeen. Kun ei edes haise miltään. Vesihöyryä hiukan näkyy tulevan. Kylmäkäynnistäessä käy hetken hiukan miellyttävä tentun tuoksu.

    Visakallo Visakallo

    Ohisalo vaikuttaa ainoalta vähän rehellisemmältä vihreiden silmäätekevältä, mutta hänpä ei olekaan kovin suosittu omiensa keskuudessa. 720 tuhannen euron asuntolaina tuo kieltämättä haluja olla vähemmän ylimielinen hallituskumppaneita kohtaan…

    https://www.is.fi/politiikka/art-2000007687310.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=is_tf&utm_source=helsinginsanomat.fi&utm_content=promobox

    oksapuu

    Näytti tulleen PureTech härpäkkeisiin takaisinkutsu…

    IS

    jees h-valta

    Eipä ole kuulunna, eikä näkynnä. Ei aivan sovi vm.-väli kohdalleen. Vanhempaa painosta kait kyseessä.

    Reima Ranta

    Keskustelijoiden kannattaisi kuunnella tekoälytutkija, prof. Timo Honkelan itse asiassa kuultuna juttu. Eritäin älykästä tarinaa. Jokainen tulkitsee jokaista sanaa ainakin vähän eri tavalla ja toisia (esim. oikeudenmukaisuus) hyvin eri tavalla. Kuinka yleensä voimme edes  jotenkin ymmärtää toisiamme? Joukkoäly jne.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Kumpi toteutuu täällä: joukossa tyhmyys tiivistyy vai se joukkoäly?

    Tolopainen Tolopainen

    Kyllä täällä joukkoäly jyllää, jos löytää jyvät akanoista. Toistaiseksi konsensus on aika vähäistä, mutta totuus onkin kristallipallo, siinä on monta eri näkökulmaa. Suomesta puuttuu nykyisin auktoriteetti, joka vastaisi kaikkien kysymyksiin. Vihreitä kään ei johda kukaan ja kaikki älymystö on politiikasta kadonnut.

    Jätkä

    oksapuu:”
    Näytti tulleen PureTech härpäkkeisiin takaisinkutsu…”

    IS.

    -Takaisinkutsu valmistajan ja maahantuojan toimesta jo ennen kuin kuluttajat ovat nostaneet oikeusjuttuja – On osoitus siitä, että he tuntevat vastuuta tekemistään virheratkaisuista. Toki silloin, kun virhe on ollut useita vuosia tiedossa viittaa piittaamattomuuteen.

    Toki joidenkin automerkkien valmistajilla on sitä esiintynyt luvattoman suuressakin mittakaavassa, eli tyyppivikoja on ollut miljoonissa autoissa, eikä niitä ole takaisinkutsuttu. Useihan on niin, että alihankkijalta tulleet osat – tai osakokonaisuudet onkin tehty erilaatuisiksi kuin alkusarjoissa on ollut, mutta laatu on huonontunut valmistajan vaihtaessa joitakin komponentteja halvempaan.

    Esim turvatyynyjen ja kaasupolkimien kohdalla taisi käydä juuri niin. volkkarien päästöhuijaus taas oli harkittu petos, jonka ei pitänyt koskaan paljastua.

    Minä epäilen sellaista autonvalmistajaa, joka ei koskaan ole takaisinkutsunut mitään automalliaan. Jos virheratkaisut paljastuvat vasta kuolemaan johtaneiden onnettomuuksien myötä, ollaan jo rikoksen tuntumassa.

     

    Per Ä Reikäs

    Per päivänsä uniltaan heräilee otsikkoon

    ”Näytti tulleen PureTech härpäkkeisiin takaisinkutsu…”

    No eipäs iske takaisinkaankutsunnat, lainat, velat, vakuutusmaksut, kalliit korjaukset, poltto/voiteluaineetkaan liiemmin, saati edes kovin kovat verotkaan, kunhan vain muistat poljeskella ja ilmastokin siinä sivussa, läskiesi palaessa viellä pelastuu&terveys.

    Per Ä Reikäs

    Asiaa viitaten on jotenkin outoa että Perinteisten lahtarien pohjanmailla on jo vuosikymmeniä ollut erittäin leveät pientareet maanteillä, lisäksi kevyen&hitaan liikenteen väylät rinnalla.

    Miksi tämä maailman ilmastomuutoksen pelastaja hallitus saa tehtyä koko Suomeen näitä turvallisia asvaltti väyliä, siis jopa aurauksessa säästellään, vain maantiesuolaa heitellään, se jo sinänsä ympäristö rikos.

    Tukkirekka jätkät ja metsäkone miehet, ne kyllä pärjää reillä, kuin teillä.

Esillä 10 vastausta, 9,071 - 9,080 (kaikkiaan 31,265)