Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 9,751 - 9,760 (kaikkiaan 32,208)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Tolopainen Tolopainen

    Minä en usko siihen, jotta Visalassa keskimäärin vuodessa kuukausimenot jää alle 900€, joihin voi saada sboonusta. Nuo on aika nopeasti laskettu.

    Visakallolla on sitten aika isot vakuutusmaksut, kun meilläkin on kaksi autoa ja kolme kiinteistöä.

    Rane

    Tolopainen ajelee oman kertomansa mukaan Peugeot 107-mallisella autolla jonka valmistus loppui 2014.Romutuspalkkio tuli Sipilän hallituksen toimesta 2017.Kalustossa on siis  uudempia autoja?

    Tolopainen Tolopainen

    No ei tullut, vaan tuli jo 2015. Nyt kinnostaisi se Visakallon laskukaava miten kokonaismenot saa painettua alle 900€/kk.

    Puuki

    Eikös se bensan ja dieselin hinnanero ole nykyisin kutistunut n. 10 centiin litralta?

    No niinpä taitaa olla.  Sitten ed. visaisen laskutehtävän alkuarvot vähän muuttuu mutta laskekaa sitten uusilla arvoilla tai ihan niillä omilla jotka on käytäntöä itsellä. Tolopainen varsinkin saisi laskea .

    Tolopainen Tolopainen

    Olen laskenut Diesel kuluttaa keskimäärin 5l ja bensa-auto kuluttaisi n.8l eli erotus on 6€/100km ja vuositasolla 600 €. Kun tehdään dieselverokorjaus pääsen dieselillä n.100€ halvemmalla ja lisäksi huolto vain joka toinen vuosi siitä säästö 300€. Niin eikä ole nokkahihnan vaihtoja, eikö nekin muutamia satasia maksa.

    Haba Haba

    Tiisseli kulkee n. 1/3:n vähemmällä polttoaineella ja puolenkymmentä vuotta sitten säilytti hintansa paremmin, menikö vaikeaksi?

    Puuki

    Näköjään meni melko vaikeaksi edellisellä kommentoijalla.    Uudet bensa-autot kuluttaa keskimäärin melko vähän,  n. 1 l /100 km enemmän kuin  nokivasarat.   Auton arvonalenema on usein enemmän kiinni automerkistä/sen mallista kuin moottorissa käytettävästä polttoaineesta.   Esim. entisen Volvon hinta laski keskimäärin 6,7 % /vuosi vaihtoon mennessä.  Jonkin ranskalaisen pikkupullan arvonlasku on tunnetusti nopeampaa kuin premiumluokan autojen.  Samoin nykyään vanhojen dieselkäyttöisten isompien autojen arvo on pudonnut suht. nopeasti, kun muualta tuodaan niitä Suomeen paljon. Ei käy kaupaksi vanhat dieselit liian isojen päästötasojen takia muualla Euroopassa.

    Tolopainen Tolopainen

    Minulla on ollut sijaisautona vakuutusyhtiön kautta nykyaikainen bensa-auto, jotta tiedän mitä ne käytännössä kuluttaa.

    Visakallo Visakallo

    Tolopainen: ”Olen laskenut Diesel kuluttaa keskimäärin 5l ja bensa-auto kuluttaisi n.8l eli erotus on 6€/100km ja vuositasolla 600 €. Kun tehdään dieselverokorjaus pääsen dieselillä n.100€ halvemmalla ja lisäksi huolto vain joka toinen vuosi siitä säästö 300€.”

    Tolopainen on sanonut ajavansa 10 000 km vuodessa, eli dieseliä kuluu siihen n. 500 litraa. Bensa-autolla menisi 800 litraa. (Oikeammin alle 700 litraa, mutta ei välitetä nyt siitä) Ainakin meilläpäin bensan ja dieselin hinnan ero on vain 10 centtiä. Etelän miesten laskuoppi näyttäisi Tolopaiselle vain 30 euron eroa, josta pitäisi sitten vielä vähentää se dieselvero. Onkos ne autojen huoltovälitkin jotenkin erilaiset siellä pohjoisessa?

    Visakallo Visakallo

    Tolopaiselle voin kertoa suuren salaisuuden: Vakuutusmaksuja tahtoo kertyä omaisuuden määrän ja laadun mukaan.

    Haballe voin puolestani kertoa, että vähän vaikeaksi se tosiaan meni polttoaineen ja autojen nykyhinnoilla.

Esillä 10 vastausta, 9,751 - 9,760 (kaikkiaan 32,208)