Keskustelut Metsänomistus Metsästys

  • Tämä aihe sisältää 1,449 vastausta, 77 ääntä, ja päivitettiin viimeksi , sitten Nostokoukku toimesta.
Esillä 10 vastausta, 1,251 - 1,260 (kaikkiaan 1,449)
  • Metsästys

    Merkitty: 

    Itse aion jatkos sekä itseni tyttöni ja viime aikaisten amerikan tapahtumien vuoksikin kieltää aseiden kantamisen omistamillani mailla,ruokaa kyllä saa kaupasta ja tukea sossusta,mutta mun mailta sitä ei haeta enää.

  • Visakallo Visakallo

    Kun puhuin tuolla edellä valtuuksista, unohdin mainita rahan, eli toiveajattelustahan siinä oli kysymys. Sitä ei toki voi kukaan kiistää, etteikö nykyinen systeemi ymmärrettävästikin olisi hieman toispuoleinen. Kun koko järjestelmä rahoitetaan metsästäjien maksamilla lupatuloilla ja metsästäjät itse kirjaavat ja tulkitsevat havainnot, ei kait kukaan oletakaan heidän tekevän itselleen epäedullisia yhteenvetoja. Niinhän kaikilla muillakin elämänaloilla tehdään vastaavassa tilanteessa.

    Tomperi Tomperi

    ”Ompa omituinen mielipide? Suomalainen luonne ei purkaudu muiden tappamiseen, yleensä se kohdistuu itseensä. ”

    Tuntuu oudolta kommentilta tuo.  Lopputuloshan on sama, tappaako vahingossa vai tappaako tahallaan.  Taas tänä vuonna loppui yhdeltä taivaltajalta elämänpolku metsästysonnettomuuden seurauksena.  Montako sataa tai tuhatta vai ei yhtään tiedostettua tai tiedostamatonta läheltä piti tilannetta syntyy joka vuosi?  Kerätäänkö niistä tilastoja kuten yrittäjien kuuluisi yritystoiminnassa tehdä? Kuitenkin metsästäjät tappaa  pääsääntöisesti vahingossa enemmän ihmisiä kuin Sudet, Karhut ja Ilvekset yhteensä.

    Käsittääkseni metsästyskortin ja aseenkantoluvan saaminen on aika simppeli juttu.

    Jotakin tarttis tehdä ja paljon tuolla riistapuolella, varsinkin tämä ylisuuren hirvikannan paapominen pitäisi saada loppumaan. Vaikeampaa varmasti kuin Sote sotkujen setviminen sitten aikanaan.

    Nostokoukku

    Käsittääkseni ajokortin ja jonkinlaisen autonrännälin hankkiminen on aika simppeli juttu. Yhdessä rysäyksessä menee enemmän nuoria henkiä kuin metsästysonnettomuuksissa kahteenkymmeneen vuoteen.

    Tomperi Tomperi

    Toisaalta vaikea määritellä Nostokoukun vastausta, ymmärtää, kun metsästystä tehdään muutaman kerran vuodessa mutta autoilla ajetahan päivittäin.   Tuttuni aikoinaan tarkasti potilaan joka oli saanut moottoripyörän syntymäpäivälahjaksi ja joutui onnettomuuteen ekakerralla,  oli ollut raskas todeta elämän päättyneen.

    Vähätellä ja liioitella voi.

    Nostokoukku

    Autot tappavat runsaasti ihmisiä jotka eivät ole koskaan omistaneet autoa tai ajokorttia, jopa lapsia. Metsästysonnettomuuksissa yleensä uhrilla on metsästyskortti ja on ollut vahvasti asiassa mukana.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Siirretty susiketjuun.

    Tomperi Tomperi

    Toiseksi viimeisin metsästäjän kaato oli fillaristi lapin erämaissa.

    Tomperi Tomperi

    Joa on vakaa ja vahva susikanta sudet poistavat lajinomaisella käyttäytymisellään, tapamalla,koirasudet populaatiostaan.

    Nostokoukku

    Montako kortitonta/autotonta fillaristia ja kadulla/ suojatiellä vaeltavaa on jäänyt auton ruhjomaksi samassa ajassa ?

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Hirven naakimismetsästystä Hesarissa. Kommentoin:

    ”Maamme runsaslukuisin sorkkaeläin ja ekologisilta vaikutuksiltaan merkittävin lienee edelleen poro. Seuraavaksi runsaimmat on nykyään valkohäntäkauris ja metsäkauris ja vasta niiden jälkeen tulee hirvi. Koska kauriskannat ovat runsaat etelässä ja lounaassa pienellä alueella, niiden haitatkin (maa- ja metsätaloudelle ja liikenteelle) keskittyvät sinne.

    Hirvi on jakautunut kohtalaisen tasaisesti läpi maan ja sen haitat on saatu kovalla työllä vähenemään. Metsätalouden nuorista taimikoista vahinkoilmoituksia tulee kuitenkin edelleen ympäri maata; ne ovat nähtävissä riistavahingot-karttapalvelussa. Hirvikannan kokoon vaikuttavat nykyään myös runsastuneet susikannat, jotka huomioidaan kaatolupien määrissä.

    Jos ei haluta että hirvieläinkannat ryöstäytyvät uudestaan käsistä, voidaan kannasta tehdä vähemmän naarasvoittoinen, urokset kun eivät lisäänny. Ryöstäytymisen vaara on olemassa, koska metsästysseurojen jäsenten ikärakenne on vanheneva. Seuroihin tarvittaisiin uutta verta. Monesti niihin ei kuitenkaan pääse mukaan ilman metsäomaisuutta. Lisäksi korkeat pääsymaksut ja harrastuksen sitovuus vähentävät kiinnostusta nuorten parissa.”

    https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009852455.html

Esillä 10 vastausta, 1,251 - 1,260 (kaikkiaan 1,449)