Keskustelut Metsänomistus Metsien hiilinielu

  • Tämä aihe sisältää 8,571 vastausta, 159 ääntä, ja päivitettiin viimeksi , sitten KurkiKurki toimesta.
Esillä 10 vastausta, 1,131 - 1,140 (kaikkiaan 8,568)
  • Metsien hiilinielu

    Merkitty: 

    Ollaanko yksityisen metsänomistajan metsien sitoma hiili nyt sosialisoimassa koko maan hyväksi? Miksi minä en saa metsänomistajana mitään hyötyä siitä, että metsäni sitovat hiiltä. Esim. alennuksia veroissa tai muuta vastaavaa. Jonkinlainen henkilökohtainen hiilirekisteri voisi olla metsänomistajalle etu.

  • sitolkka

    No jospa ne Suomen sankat pyökkimetsät sitten muutaman vuoden päästä sitovat rutkasti sitä hiiltä. Yksi kesä meni välissä, ettei toppatakkia tarvinnut, että saamme kenties odottaa.

    Puuki

    Risto Sulkava Luonnonsuojeluliitosta esittää Hesarin mielipidekirjoituksessa (12.7.), että kaikki turvemaiden ojitus pitäisi kieltää. Tilalle jatkuva kasvatus, mikäs muu. 

    Luin tuon saman kirjoituksen, jossa Risto S. kertoili, että uudisojituksesta ei olla luovuttu koska käytännössä kaikki turvemaan päätehakkuualueet ojitusmätästetään.   Sehän ei tietenkään pidä paikkaansa .  Esim. Yleeensä ohutturpeisia maita tai korpikuusikkojuotteja ei ole tarvetta käsitellä sillä tavoin eikä niitä ojitetakaan.    Ojitusmätästysalueiden vesiensuojelu toki olisi aiheellista joskus hoitaa entistä paremmin.

    Yhtälailla myös soiden enallistamisalueiden vesiensuojelu pitäisi järjestää kunnolla. Myös siitä hommasta aiheutuu ravinne-ja kiintoainepäästöjä, joista on sujuvasti unohdettu kertoa ainakin Sll:n hiilipörssisivuilla.

    Jatkuvakasvatus ei edellenkään ole mikään jokapaikan patenttiratkaisu (kuten suurin osa ”metsähenkilöistä” sen hyvin tietääkin)  vaikka sitä siihen innokkaasti tyrkytetäänkin myös turvemaiden hoidossa.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Vesalalla selkeä viesti:

    –  Olennaista on se, miten metsää käytetään luonnon monimuotoisuuden ja ilmaston kannalta.

    –  Ei riitä, että saadaan hiilinieluja isommiksi. Samalla meidän täytyy saada aikaiseksi lisää päästövähennyksiä.

    – Toisen kompensoiminen toisella on järjetön, hölmö ja tuhoontuomittu ajatus.

    https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000006155546.html

    Jätkä

    En kylläkään ole samaa mieltä metsien hiilensidonnasta ja olemisesta hiilinieluna. Lyhyemmällä kaavalla ajateltuna ihminen toimii hiilinieluna ahmimalla hiilihdraattia minkä ehtii. No sinnehän se uppoaa…. Tulee tosin aika pian ulos, kuten metsistäkin. Pitemmässä juoksussa, äkkiä se hiili sieltä vapautuu.

    sitolkka

    Eiköhän se turhan ja ilmanaikusen krääsän valmistusta pitäs maailmassa vähentää. Mutta kun markkinatalous ja talouskasvun vaatimus vaatii sitä.

    Timppa

    Olen aiemminkin kertonut esimerkin Saarijärveltä.  Korpisuolle oli ojituksen jälkeen syntynyt hieskoivikko ja tämän alle kuusitaimikko.  Aikanaan oli koivut poistettu ja kuusikko kasvanut harvennettavaksi.  Viime kesänä tutkailtiin aluetta sillä mielellä, että voisiko siitä saada jatkuvan kasvatuksen kohteen.  Siis tehdä normaalia rajumman harvennuksen ja odottaa alueen taimettuvan itsestään.  Pakko oli luopua suunnitelmasta, koska taimia ei ollut syntynyt edes aukkopaikkihin.

    Tehtiin normaali harvennus, jossa selvisi, että 50-vuotiaista kuusista oli 17 % lahovikaisia.  Uudistaminen ei ole enää meikäkäisen murheita, mutta aika haasteellinen se aikanaan on.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Timpan esimerkki on oikein kuvaava. Jk ei sovi kaikkialle – edes turvemailla.

    sitolkka

    Eiköhän siihen kasva taas koivikko kun kaataa kaikki kuuset pois.

    Jätkä

    sitolkan ajatus täsmää minun ajatusten kanssa. Kyllä hieskoivu tulee melkoisella varmuudella.

    Timppa

    Niin ,minäkin uskon, että hieskoivujen kautta alueelle on aikanaan saatavissa uusi kuusikko.  Saattapi kuitenkin kaivata ojien kunnostusta, jos se enää tulevaisuudessa on laillista.  Jos nyt olisin uudistamassa, niin miettisin jonkinlaista kaistalehakkuuta.

    Voi olla ettei kuusen istutus onnistuisikaan märkyyden vuoksi.  Hieksien pitäisi ensin laskea veden pintaa.

Esillä 10 vastausta, 1,131 - 1,140 (kaikkiaan 8,568)