Keskustelut Metsänomistus Metsien hiilinielu

Esillä 10 vastausta, 1,691 - 1,700 (kaikkiaan 8,568)
  • Metsien hiilinielu

    Merkitty: 

    Ollaanko yksityisen metsänomistajan metsien sitoma hiili nyt sosialisoimassa koko maan hyväksi? Miksi minä en saa metsänomistajana mitään hyötyä siitä, että metsäni sitovat hiiltä. Esim. alennuksia veroissa tai muuta vastaavaa. Jonkinlainen henkilökohtainen hiilirekisteri voisi olla metsänomistajalle etu.

  • Jätkä

    <div id=”mailtoikkunamodalPopupTo” style=”z-index: 1102;”>
    <div id=”mailtoikkunapopupMailContentModal”>
    <div id=”mailtoikkunamailModalToClose”></div>
    <div></div>
    <div></div>
    <div id=”mailtoikkunapopupToQuestionModal”>What do you want to do ?</div>
    New mail<button id=”mailtoikkunabuttonEmail”>Copy</button><textarea id=”mailtoikkunatextCopyClipboardSelect”></textarea></div>
    </div>
    <div>Jotenkin alan ymmärtää Remien käyttäytymistä. Kuusikymmenluvulla pullomaitoa! Metsät on käsitelty ihan ihmeellisesti ja sinne on kaivettu ilmeisesti puolitoista metriä syviä  istutuskuoppia kaivinkoneella parin metrin välein!</div>
    <div>Kaikki muukin häntä kohdannut on selkeästi tynnyrissä pidetyn – aikuiseksi siellä kasvaneen, mutta kehittymättä jääneen ihmettelyä joka asiasta – esim sähköstä ovat tosiaan luokkaa : ”Ei ole ikinä ennen nähnyt”</div>
    <div></div>
    <div></div>

    uudehko metsänomistaja

    Vaikuttaa siltä, että suuri osa hiilinielukeskustelusta menee nyt syyllisten etsimiseen. Käsitys siitä että joku on syyllinen, vaikuttaa kohtuullisen yksimieliseltä. Onko syyllinen sitten laskukyvytön Luke vai maan hallitus on vielä ratkaisematta.

    Minulle on jäänyt se käsitys, että Luke on pyrkinyt asiallisen matematiikan sijasta ainakin ajoittain harrastamaan ”poliittista” matematiikkaa. Liekö käsitys sitten oikea? Joka tapauksessa luvut ovat niin kauan metsänomistajan kannalta siedettäviä, kuin kukaan laskutaitoinen ei ole niitä tarkistanut. Ajastaan ne sitten näyttävät muuttueen metsänomistaja kannalta selkeästi kehnommiksi.

    Toinen minulle muodostunut kokonaiskäsitys koskee Suomen viimeaikaisia hallituksia. Vaikuttaa, että näiden ainoa toive on ollut saada päänsilityksiä vihreiltä ja EU:n suurvaltioilta. Suomalaisten asiat eivät näytä juurikaan kiinnostavan. Mitkä puolueista ovatkaan olleet nykyisen hiilinieluvouhotuksen aikana Suomen hallituksessa? Pitäisiköhän muistelle, ketä tuli äänestettyä?

     

     

     

    Rane

    Demareita?

    metsänkasvattaja

    tutkimuslaitos  luke  pitäisi  lopettaa  veromaksajien  rahoilla ylläpidetään  suojatyöpaikkoja  ja sitten tehdään  hölynpöly tutkimuksia  ja  vääristellään  nekin valtaapitävien  hyväksi  eiköhän suomessa  ole tutkimuslaitoksia  ihan  riittävästi  säästyisi  luken ylläpitävät  rahatkin  vaikka postilaisten  ja hoitajien palkkaamiseen

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Siinä vaiheessa kun EU teki LULUCF asetuksen, hiilinielu vauhtui biologisesta poliittiseksi. Älkää ampuko viestin tuojaa eli Lukea. Syylliset ovat muualla. Tuli mitä tahansa Suomi pärjää.

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Lukekaa tämänpäivän Iltasanomissa oleva Pasi Jaakkosen kirjoitus metsiemme hiiliniuluista kommenteineen.Asia kirjoitettu kansantajuisesti ja samalla paljastettu eräiden vihervasemmistolaisten tarkoitushakuinen keskustelun ohjaaminen metsätaloutta vastaan ,antaen ymmärtää meidän olevan vaarana hiiliniuluille.Asiahan on juuri päinvastoin,hyvällä metsänhoidolla lämpenevän ilmaston avittamana niulut senkun ovat kasvaneet jo puolivuosisataa.Toivottavasti Jaakosen kaltaiset tulisivat poteroistaan puhumaan totuutta,ettei vain vaihtoehtoinen propakanda jylläisi.

    Remie

    Hiilinielua pitää suitsia kulutuskäyttäytymisellä, suurin virhe on politiikoista kun kaikkialla planeetalla tavoitellaan talouskasvua. Tehdään tavaraa myyntiin vain vain myyntitarkoituksessa, tietokoneet raksuttaa kuinka mikäkin nippeli valmistetaan ettei vaan kestä liian kauan , huolehditaan jo suunnitteluvaiheessa kuinka saadaan uusi myytyä mahdollisimman nopeasti.  Auto teollisuus on erittäin hyvä esimerkki asiasta. Auton voisi valmistaa ihan mainiosti ikuisen. Saksalaiset laskee niin tarkasti kuhunkin maahan lähtevän auton mistä osista kootaan . Tiettävästi USA saa parhaat autot koska ostaja kunta iso ja takuut kattavat verrattuna Suomeen, Suomessa ropataillaan mieluusti autoja jossa ongelma osan vaihto ei maksa mitään. Suomalaisethan nielevät kaiken mukisematta ja ovat merkkiuskollisinta kansaa. Tätä kutsutaan markkinastratekigaksi. Syyttävä sormi kohti päättäjiä siellä ovat ilman pilaavat. Ihmisten on opittava käyttämään luonnonvaroja säästeliäästi.

    Tolopainen Tolopainen

    Auton ostajat maksavat brändistä, vaikka saisi paremman auton puolella hinnalla ostetaan kolme kirjainta keulalle järjettömällä ylihinnalla BMW.

    oksapuu

    Vai oliko se KIA?

    Happamia sanoi kettu….

    Planter Planter

    ”Älkää ampuko viestin tuojaa eli Lukea. Syylliset ovat muualla.”

    Näin se on, Luke vain suorittaa sille annettuja tehtäviä. Aika läheltä sitä saattaa löytyä jo sormella osoitettavaa ja hiukan kauempaa todella paljon. Oma käsitys on, että MMM on antanut Lukelle ohjeet, että teette sitten j…lauta, piip, piip, piip…. sellaiset laskelmat, että se 83 miljoonaa kuutiota voidaan hakata vuodessa ilman sanktioita.

    Sellaisen laskelman kyllä pystyy tekemään, niin kuin on nähty. Nyt vaan on käynyt niin, että laskelmista on tullut epäuskottavia ja koko nieluasia kääntynyt sellaiseksi, että metsäala leimataan huijariksi ja luonnon tuhoajaksi.

    Itse olisin lähtenyt mahdollisimman yksinkertaisilla esimerkeillä selittämään kansalle mistä tässä on kysymys. Metsäkupsan jo aiemmin esiin nostama uutinen on juuri sitä. Tässä vielä linkkinä.

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006311382.html

    Voisi myös kyseenalaistaa avohakkuukiellon kannattajien asiantuntemusta metsäasioissa. (vihr. poisluettuna A.J.)

    https://laitonlehti.net/wp-content/uploads/2019/03/vihre%C3%A4t2.jpg

    https://i.ytimg.com/vi/eBfBJfpid8A/maxresdefault.jpg

Esillä 10 vastausta, 1,691 - 1,700 (kaikkiaan 8,568)