Keskustelut Metsänhoito Monimuotoisuus jatkaa köyhtymistään

Esillä 6 vastausta, 10,641 - 10,646 (kaikkiaan 10,646)
  • Monimuotoisuus jatkaa köyhtymistään

    Merkitty: 

    Valtava määrä lajeja on uhanalaisia. Ihmekös tuo kun , metsien hakkuita jatketaan samalla kaavalla kuin aina ennenkin.

    Apulanta ja räkäpetäjä porukka ei tajua , että laji kato iskee omaan nilkkaan! Itketään liiallisesta hirvi määrästä. Samaan hengen vetoon huudetaan , että kaikki sudet on tapettava.

    Yksipuolinen puupelto , kuusen viljely altistaa puuston lukuisille kasvi taudeille ja hyöteisille , mm. kirjanpainajalle.

    Apulanta ja räkäpetäjä porukka : koskaan et muuttua saa!

  • PetriJokinen

    Totta! Mäyrä ja supikoira syövät metsojen poikaset – mutta osa suurpedoista imuroi syksyisin lihavat mäyrät ja supikoirat. Mutta eivät välttämättä ole (ilvestä lukuunottamatta?) kiinnostuneita kanalinnuista.

    Perko

    P. Jokinen mistä teoriasi on tullut?

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Tässä kohtaa metsäkanalintuja tutkinut Marjakangas lienee paras asiantuntija. Mainitsee mm. että kanahaukka voi ottaa saalislajista yhtä suuren osan kuin metsästys. Supikoira ja ilmastonmuutos lienevät huono yhdistelmä etelässä. Lumettomat talvet eivät sovi kieppiin hakeutuville lajeille hyvin.

    Timppa Timppa

    Kanahaukka on todellakin kanalintujen paha tuholainen.  Olen kerran poikasena osunnut paikalle, kun kanahaukka oli tappanut täysikasvuisen urosmetson.  Vein saaliin kotiin.  Kerran sain haukan keskelle tietä tappaman urosteeren.  Kerran Espoossa haukka tappoi fasaaniemon.  Tällainen tapaus saattaa jiohtaa koko pesueren tuhoutumiseen.

    Olen viimeisen 15 vuoden aikana nähnyt 5 metson pesää.  Niistä 3 löytyi aukosta istutustyötä tehsessä.  Yksi niistä oli niin lähellä tietä, että siltä näki hautovan koppelon.    Loput kaksi pesää löytyivät varttuneesta metsästä.    Kaikista läksivät poikaset maailmalle.  Ainakin tuo otos kertoo, että pesätuhot eivät näyttele kovin merkittävää osaa ainakaan meillä päin.  Metsolla näyttäsi normaalisti olevan 8 munaa.

    Sääolot sen sijaan saattavat vaikuttaa paljonkin.  Aikaistuneet keväät varhentavat soidinta.  Poikaset kuoriintuvat, kun vielä saattaa tulla kylmiä sateisia kelejä.  Ruokaa ei löydy ja höyhenet kastuvat.

     

     

    PetriJokinen

    mistä teoriasi on tullut?

    Itseltäni. Voinhan olla väärässäkin; jos on olleet nyt vuosia hyvät sääolosuhteet – metsoille

    Nostokoukku

    Kanahaukka ei ole tuholainen. Se käyttää ravinnokseen mm. kanalintuja. Ne kuuluvat sille paremmin kuin meille metsästäjille. Sen suku on metsästänyt täällä elääkseen paljon kauemmin kuin ihmisen suku. Hieno, uljas lintu.

Esillä 6 vastausta, 10,641 - 10,646 (kaikkiaan 10,646)