Keskustelut Metsänhoito Monimuotoisuus jatkaa köyhtymistään

Esillä 10 vastausta, 2,641 - 2,650 (kaikkiaan 9,714)
  • Monimuotoisuus jatkaa köyhtymistään

    Merkitty: 

    Valtava määrä lajeja on uhanalaisia. Ihmekös tuo kun , metsien hakkuita jatketaan samalla kaavalla kuin aina ennenkin.

    Apulanta ja räkäpetäjä porukka ei tajua , että laji kato iskee omaan nilkkaan! Itketään liiallisesta hirvi määrästä. Samaan hengen vetoon huudetaan , että kaikki sudet on tapettava.

    Yksipuolinen puupelto , kuusen viljely altistaa puuston lukuisille kasvi taudeille ja hyöteisille , mm. kirjanpainajalle.

    Apulanta ja räkäpetäjä porukka : koskaan et muuttua saa!

  • Teufelin Zumi

    No voi ihme, 80-vuotta sitten monin paikoin kuljetus tehtiin hevosella. Kaikenkattavia jokapaikan hakkuita ei pystynyt tai kannattanut tehdä.

    aegolius aegolius

    Teukalla taitaa olla raskas elämä ja se on surullista se. Tuonkin itsestäänselvyyden olisi voinut yrittää kertoa neutraaliin sävyyn. Tieverkkohan on juuri se mikä tekee Suomesta metsätalousmaan.

    Teufelin Zumi

    Tarhapöllo huhuilee taas omiaan, ei hevonen tarvitse kovin kummallista tietä. Tie tehdään kaluston ja tarpeen mukaan.

    Puuki

    Kunnan puoleltakin vähän erikoinen valtaus, kun etuosto-oikeudella maksaneet vain nimellisen hinnan palstasta (kun ei lain mukaan tarvitse enempää maksaa mutta silti)  Olisi voineet maksaa  käyvän hinnan  , niin omistaja olisi voinut hankkia vastaavan palstan muualta tuulimyllyalueen ulkopuolelta.      Vaihtomaaehdotus johonkin ojitettuun rämeeseen ei ole sen kummempi kuin alihintaan ostaminenkaan.   Metsoon ei kelpaa koska liian nuorta metsää iän perusteella suojeltavaksi eikä kelvannut Luonnonperintösäätiöllekään kuin lahjahintaan.

    Puuki

    Ennen ovat tehneet juuri  niitä ylimetsän hakkuita ja puun kuljetus hevosvetoisesti.  Usein koko tila  harsittiin tukkipuiden määrämittahakkuilla yhdellä kertaa.

    Teufelin Zumi
    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Toivoisi että tuossa jonkinlainen kompromissi olisi vielä mahdollinen: yksityiset tien perustettavalle tuulimyllyalueelle, kunta lisää  kiinteistöverotuloja ja myyjä haluamansa rauhoitusalueen. Jos faktat jutussa ovat kohdallaan eli että kunta todellakin ottaa alueen yksityiseltä lahjahintaan ja alkaa periä siitä tuulivoimavuokraa, niin ei mennyt ihan oikein ja kunniallisesti se menettely. Amatöörit asialla juu.

    aegolius aegolius

    Voin kyllä sanoa, että itsekin olisin käyttänyt tuossa tilanteessa etuosto-oikeutta ja sillä tavoin varmistanut, että tämä 50 m leveä ja 1,6 km pitkä kaistale ei suojeltuna haittaisi kohtuuttomasti tuulivoimapuiston rakentamista. Palstan katkaisee jo nyt tie, mutta jos uutta tietä tai johtolinjaa rakennetaan, (suojeltua) palstaa ei tarvitsisi välttämättä kiertää.

    Jos kunnalla yhtään on pelisilmää, voimalaa lunastetulle palstalle ei tule, kiinteistö suojellaan projektin päätteeksi ja mahdollinen tälle kiinteistölle maksettava tuulivoimavuokra ohjataan suojeluun. Kunta saisi näin haluamansa (?) ja ymmärtääkseni myös alkuperäinen mo olisi tyytyväinen, koska metsä säilyy.

    ”Hallinto-oikeus saa nyt päätettäväkseen, onko Seppo Pudaksen metsäpalstan osalta kyse etuosto-oikeuslain mukaisesta kiinteistökaupasta, vaiko lahjasta, kuten Luonnonperintösäätiö valituksessaan katsoo.”

    >Gla: Nyt saa juristit tutkia, onko lahjanluonteinen kauppa lahja vai kauppa.

    Tästähän tässä on juridisesti kyse. Jos tällaisesta tosiaankaan ei löydy jo ennakkotapausta, asia ratkeaisi vasta kho:ssa. Sopiminen olisi helpompaa, koska ainakin näiden tietojen valossa se olisi mahdollista.

    Timppa

    No voi ihme, 80-vuotta sitten monin paikoin kuljetus tehtiin hevosella. Kaikenkattavia jokapaikan hakkuita ei pystynyt tai kannattanut tehdä.

    Minulla on faktatietoa.  Meidän kantatilan metsät hakattiin lähes luonontilaisesta 1860-luvulta 1930-luvulle lähes olemattomiin.  Esimerkiksi 1916-21 tehtiin halkopuuhakuu, jossa oli parhaimmillaan 100 hevosta ajossa.  Tästä on ollut juttu sekä Metsälehdessä että Maaseudun Tulevaisuudessa. Talvella 1933-34 hakkasivat 26000 tukkipuuta.  Olivat puut pienentyneet.   Yleensä 4,8 m:n 6 tuumaisia yhden tukin puita.

    Pystyttiin siis hakkaamaan mitä vaan, jos kysyntää oli.  Ylivieskassa saattoi tilanne olla sellainen, ettei halko- tai kuitupuulla ollut kysyntyää.  Silloin  poimittiin vain tukkipuut.

    Teufelin Zumi

    Minullakin on faktaa. Eräässä kohteessa kantatie tehty 50-luvulla. Kohteesta matkaa n. 5 km. Ennen tien tekoa 20 km. Suon takana olleet kuviot saivat olla kaikessa rauhassa.

Esillä 10 vastausta, 2,641 - 2,650 (kaikkiaan 9,714)