Keskustelut Puukauppa Puun hinta 2026

Esillä 10 vastausta, 221 - 230 (kaikkiaan 230)
  • Puun hinta 2026

    Nyt sitten niitä valistuneita arvauksia puun kysynnästä ja hinnoista vuonna 2026!

  • Panu Panu

    Ensiharvennuksella parru on yleensä kiinnostavampi myyjän kannalta kuin tukki, koska parrua hyvin todennäköisesti tulee järkevä määrä.

    PasiLisko

    ”Kumiallergia on poikkeuksellisen yleinen sairaus metsätoimihenkilöillä. Ja yleistyy koko ajan.”

    Joo, yllätyin kun täytyi hätistää että edes meni ajelemaan paikalle, vaikka hyvät tiet. Ja kun sitten meni, niin ei poistunut tieltä. 2000m3 kauppa, että ehkä liian pientä peliä.

    Jos olisi vähän katsonut puita, olisi voinut infota, että männyt ovat erityisen mutkaisia ja hylkyyn menee. No ihan ok lopputulema, etten kanna kaunaa ja olisi voinut itsekin kysyä asiasta. Eikä harmita omakaan kysymättömyys, kun priorisoin kysymyksiä parhaani mukaan niin ei sinänsä ollut vahinko, eikä voi liikoja kysellä kuitenkaan.

    Apli

    Täälläpäin vielä ovat käyneet ostajat palstalla yleensä, mutta leimikon nauhoituksen ovat ulkoistaneet sen tekee muut kuin puunostaja. Parrua/pikkutukkia ei kaikki ostajat osta harvennuksilta, sahat toki esim UPM ei aina.

    Nuakka

    6 päivää meni kaupanteosta kun hakkuu alkoi. Olisko pulaa työmaista?

    Apli

    Työmaista on pulaa kesällä yleensä aina, naapurilla sama homma, hakkuu alkoi viikko kaupan teosta, puuta tarvitaan, hinnatkin kuulemma nousussa.

    leku leku

    paluu alkuperäiseen.

    kyselin hintoja pienelle ylispuu poistolle, n 100m3, ko-mä, 90/10%, laatu keskinkertaista. ajomatka alle 200m.

    vaihtelu väli kot 63-73, mät 75-77, kuidut 28-30, ei sertiä.

    Panu Panu

    Pienissä kaupoissa riippuu paljon kuka kysyy. Hyvälle kumppanille voi tulla ihan hyvä tarjous.

    Apli

    Tämä on harvinaisen totta, pienissä kaupoissa ja vaikeina aikoina sekä esim myrskytuhojen aikaan kumppanuussopimukset ja pitkäaikaiset asiakkuudet on kultaa kalliimpia.

    Visakallo Visakallo

    Panu ja Apli kirjoittivat hyvin pitkälle asiaa. Jos puunmyyjä on pyrkinyt hoitanut oman osuutensa kelvollisesti, niin kyllähän se yleensä kantaa hedelmää ja jopa korostuu vaikeina aikoina.

    Kuusiuskova

    Näin on, kun on myynyt hyville ostajalle niin ne yleensä ostaa sen vähän ppienemmänkin leimikon.

    Toista se on jos satunnainen myyjä yrittää myydä hoitamatonta ryteikköä, silloin voi olla et ostajan kiinnostus on lähellä nollaa.

Esillä 10 vastausta, 221 - 230 (kaikkiaan 230)