Keskustelut Metsänhoito Suuri ja kattava valkohäntäpeurakeskustelu

Esillä 7 vastausta, 2,691 - 2,697 (kaikkiaan 2,697)
  • Suuri ja kattava valkohäntäpeurakeskustelu

    Tästä ilmestyskirjan kahdeksannesta vitsauksesta kaivattiin omaa keskustelua. Todettakoon keskustelun pohjaksi, että osa Suomea on jo muutettu peuranhoitoalueeksi. Tämä on hyvin kummallista, kun kyseessä on vieraslaji, joka pitäisi joko kokonaan hävittää tai pitää ainakin kanta hyvin pienenä.

    Peurat ovat söpöjä hirviöitä, jotka syövät niin puut kuin kukkaset. Luonnon monimuotoisuus kärsii, ei synny hiilinielujakaan niin tehokkaasti kuin voisi. Ja mainitsinko jo, että ne syövät meidän perennat? Haaveeksi jää hyppelehtiminen niityllä perhosparvien seassa, ei ole niityllä kukkasia eikä näin ollen perhosiakaan, peurankakkaa vaan joka paikassa. Niin ja punkkeja!

    Seuratoiminnalla ei kantaa näytetä saavan kuriin. Olisiko järkevää vapauttaa metsästys samalla tavalla kuin kauriin kanssa? Saisin heti omaan pihaan innokkaita metsästäjiä, jos se olisi sallittua. Yksi koominen ulottuvuus on se, että ilvekselle haetaan kaatolupia sillä perusteella, että ne syövät peuroja.

    Urjalan tehokkain metsästäjä ampui viime vuonna muistaakseni 143 peuraa. Tänäkin syksynä niitä ammutaan Urjalassa tuhansia, ja silti kanta ei edes pienene, vain kannan kasvu (ehkä) pienenee. Tuollaiset saalismäärät tuntuvat suorastaan koomiselta, tuo on enemmän jotain lahtaamista kuin perinteistä metsästystä. Tyypit vetää käsittämättömät määrät ruokaa maastoon, tässä linkki yhden yrityksen sivulle: http://www.honkolahunting.fi/index.php?p=GalleryEngRus kuvateksti sanoo näin: Eight tons of carrots per week. Tämä siis yhden yrityksen tilanne vuosia sitten, kanta on sen jälkeen kasvanut hurjasti. Kuinka giganttiset määrät vedetäänkään metsiin eu-tuilla tuotettuja porkkanoita ja vastaavia luontoa tuhoavan vieraslajin ravinnoksi?

    Olisi oikein jees joku palstan valopää keksii jonkun keinon millä tähän hommaan saadaan joku tolkku.

  • Gla Gla

    Sain lukaista uusinta Jahti-lehteä. Mieleen jäi yksi kohta kuulemistilaisuutta käsittelevästä artikkelista. Riistapomon mukaan vahvat peurakannat suojaavat hirviä suurpedoilta.

    Tuossako yksi motiivi säilyttää peurakanta korkealla tasolla? Hyvä vai huono taktiikka, kun luontoväki ei kaipaa peuroja vieraslajistatuksen takia. Toisaalta luontoväki haluaa vahvan susikannan, jota metsästäjät eivät kaipaa. Saako kannanhoidolliseen metsästykseen hyväksyntää, jos peurojen määrää vähennetään.

    Metsuri motokuski

    Jotenkin luonnollista että riistapomo kantaa huolta riistasta. Metsäpomo kantaa huolta metsästä ja jne…. Nämä ovat vain yksien henkilöiden näkemyksiä joita sitten yhdistellään.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    vahvat peurakannat suojaavat hirviä suurpedoilta Oliko miten vahva näyttö takana? Siinä ainakin ilmeisesti on vahva näyttö että ravintotilanne määrää susikannan kasvunopeuden. Siitä voisi arvata, että mitä vähemmän alueella on kauriita, sitä vähemmän on susiakin ja hirvet pääsevät vähemmällä kurituksella.

    Gla Gla

    Ei ollut näyttöä. Oli vain mielipide ja kaivattiin tutkimusta. Mutta riistapomojen mielipiteillä on ennenkin toimintaa ohjattu. Ja metsästäjäkuntahan nielaisee tuon mielipiteen helposti.

    Gla Gla

    ”Jotenkin luonnollista että riistapomo kantaa huolta riistasta. Metsäpomo kantaa huolta metsästä ja jne…. Nämä ovat vain yksien henkilöiden näkemyksiä joita sitten yhdistellään.”

    Riistapomon pitäisi lakiin vedoten huomioida sidosryhmät, joita tuossa tilaisuudessa kuultiin.

    Metsuri motokuski

    Niin varmaan mutta eihän ilmeisesti lakia kuitenkaan rikkonut.

    Numppi

    Ei peurojen ”päätön” juoksu tien yli mitenkään poikkeavaa ole. Mitä nyt peurakolaroituja autoja olen paljon nähnyt niin usein näissäkin vauriot ovat auton kyljissä, kun peura juossut päin kylkeä. Monesti keula voi olla täysin koskematon.

    Poikkeavaa mielestäni on niiden kesyyntyminen. Lenkkeillessä näitä näkee paljon, päästävät hyvinkin lähelle, eivätkä ihmisen puhetta pelästy mitenkään. Lisäksi vielä 10v sitten ei mielestäni kesäisin peuroja nähnyt juuri missään, olivat syvemmällä metsissä. Nyt niitä näkee joka ilta, kun autolla ajelee.

Esillä 7 vastausta, 2,691 - 2,697 (kaikkiaan 2,697)