Käyttäjän Ammatti Raivooja kirjoittamat vastaukset
-
Siellä on myös vuoden lisenssi joka on tuon 40e.
Tuosta ketjutuksesta puhuttaessa pitäisi olla jonkinlainen käsitys varhaisperkauksesta, pinta-aloista, maantieteellisestä sijainnista ja yksityismetsänomistajien innokkuudesta tehdä tietyt toimet juuri oikeaan aikaan. Vaikkapa esimerkiksi normaali ensimmäinen raivaus tällähetkellä on 5-25vuotta kuusentaimikossa. Kivikkoista tietä eteenpäin kun siirrytään yksityisten maille. Kerta puun takaa ilmeisesti pitää AJ ta asialinjalla olevana niin kysytäänpä, että miten hyvin AJ tuntee varhaisperkausbisneksen yksityisten mailla?
Metsässä on hyviä ideoita ja sitten on huonoja esimerkiksi istutuskone ei vedä vertoja bräckelle joka on hyvillä mailla 150e/ha halvempi kuin kaivinkonemuokkaus eli siellä missä istutuskoneella on potentiaali mutta kaivinkonemuokkausta kalliimpi.
Normaalia tiedettä on, että huonoon ideaan ei hirttäydytä vaan idea hylätään ja kehitetään jotain parempaa.
http://www.smy.fi/artikkeli/konekitkenta-etenee-hitaasti-mutta-varmasti/
Piti ihan lukee lisää. Eli 3000ha kitketään vuosittain. 600e ha. Jos aattelee 600-160=440e raivaus perkaus + th 300+350e -160+220 =270e
Lisäksi sillä ei pysty poistamaan hakkuussa jäänyttä matskua, että se vaatii ennakkoraivausta tai siistimistä jälkikäteen. Ei käy turvemaille ja VAIN 70% ei tarvitse uudelleen kitkentää!
Näin tekijän näkökulmasta niin minä en tiedä muuta paikkaa kuin turvesuo missä varhaisperkaus vauhti olisi alle ha/päivä. Kukaan tekijä ei noin löysiä juttelisi, että metrin pituisessa taimikossa menisi alle ha päivässä. Tosin eipä sillä maanomistajalle ole juuri merkitystä kun urakalla tehdään. Arto on myös tuskin ainoa joka painaa varhaisperkaus hinnan alle 300euron.
Nytten kun tuo etenee hitaasti mutta varmasti sinne heikommille ja pienimmille kuvioille ni hupskukkuu miten käy kannattavuudelle.
Istututuskoneita on 30 vuoden tutkimuksen jälkeen 20-30 väliltä metsissä ja näyttöä on, että 10% vähemmän työvoimatunteja tarvitsee se. Kannattavuudessa se ei pääse samalle tasolle. Jokainen varmaan ymmärtää miksi puheet työvoimapulasta ovat tärkeitä asialle. Jokunen vuosi sitten oli lehdessä kun metsäyhtiö haki kesätyöntekijöitä istutuksiin. pariakymmentä paikkaa haki yli tuhat, pääasiassa nuoria.
Puun takaa heittää hatusta, että noita on eurojen takia tehty tai muutkin syyt on hänellä ilmeisen hämärän peitossa. Jos jotain säveltää niin kannattaa esittää tarkasti omina juttuina.
Viime vuonna puun takaa sanoi, että hänen metsissään jatkossa tehdään kaikki taimikonhoidot fixterillä. Tänä vuonna on taas povannu energiabuumin olevan jo menneen talven lumia. Taidat tarttua jatkossakin raivaussahaan taimikonhoidoissa?
Kerroppas sitten paljon ne ovat maksaneet niistä kun ovat eurojen takia päätyneet kitkentään vai onko sittenkin maksettu enemmän kehitystyöstä? Oliko kuviot ennakkoraivattu?
”Täydellinen tietämättömyys antaa lausuntoihin tunnetusti sitä kaikkein suurinta varmuutta.”
No nyt on Puun takaa asian ytimessä. Kun ei ole mukana istutus- ja raivausbisneksessä mukana ja eikä tiedä miten asiat toimii, mikä on mahdollista ja mikä ei ja minkälaista panostusta johonkin asiat vaativat niin sellaisten suusta tulee mitä suurimmalla varmuudella lähinnä näitä juttuja, että kitkentä- ja istutuskoneet hoitelevat metsät nyt. Marginaaliin jäänevät, vaikka jälki on hyvää huippukohteilla niin niitä on niin kauhean vähän.Tekniikka ei ole mörkö mutta kaukana vielä soveltuvuudesta muille kuin marginaalisille kohteille. Sivusta seuraamalla ei opi asioita taustalta.
Kerrotko puun takaa miksi et asu futurotalossa?
Nuo kitketään kun taimet on 3-4 vuotiaita. Kyllä 2 ha sellasta päivässä on ihan normi. Tasamaalla vielä ja juurikin parhaissa maasto-olosuhteissa.
Niin juuri tätä tarkoitan kun se ajattelun ohuus näkyy heti, että täytyy alkaa rakentelemaan olkiukkoja kun ei ymmärretä, että in paljon esteitä voitettavana ja niihin on vain on sokeaa uskoa.
Näistä koneellistumisista yhdistää yksi asia ja se on se, että raivaustyöstä ehkä tiedetään jotain mutta kukaan ei sitä tee ja ymmärrä sen monimuotoisuutta ja tilanteisiin mihin joutuu. Näytökset on hienoja ja kohteita näihin valitaan sillein, että kokonaiskäsitys hämärtyy. Metsälehdestäkin voi lukea näitä ja kaikkia yhdistää ymmärtämättömyys.
_xpAi8Y16ZU
7MVX33k6sLc
Tuon loppuosan voi laittaa pelkästään tuben hakuun ni onnistuu.