Käyttäjän Ammatti Raivooja kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,611 - 2,620 (kaikkiaan 3,526)
  • Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Toisessa langassa on huutoäänestys mitä veroja pitäisi laskea mutta vastaan tähän, että julkiselta puolelta leikkauksia ja niitä rahoja ei tässä vaiheessa kannatta käyttää velan takaisinmaksuun vaan 1) yhteisöveron alentamiseen mikä on vaihtoehto suorille investoinneille ja 2) ansiotuloverojen alentamiseen. Jos nämä eivät tuo vauhtia talouteen niin Suomi seuraa Kreikkaa.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Suomen lainan suhde bkt:hen on samaa luokkaa Norjan kanssa ja pienempi kuin 90-luvulla. Edellä reilusti Italia, Belgia, Ranska sitten UK Espanja. Velka ei ole Suomen ongelma, vaan julkisen talouden osuuden tulevaisuuden kehitys bkt:sta. Investointeihin on varaa mutta pitää olla myös jotain järkevää mihin investoida.

    Pakotteet ovat asia mistä jokainen EU maa haluaisi jo irti. Krimin ei tarvia tunnustaa mutta se on jo loppuunkäsitelty. Ukrainan kriisi loppuu heti kun Ukraina sitoutuu puolueettomuuteen. Ukrainan pitäminen mahdollisimman kaukana EU:sta olisi Suomelle jackpot. Kriisi pysyy kylmänä mutta vakaana. Lisää pakotteita ei kukaan ei halua ja on vain hyvä lisä pakotteiden määräämisestä päästään jotenkin. Mm. Hollande on jo väläytellyt pakotteiden vähentämistä. Vissii kyrsii se 1, 3 miljardin myymätön paatti.

    Venäjän sotilastukikohta NATO maahan? Mitkä ovat kertoimet?

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Kylmää kyytiä Saksasta Kreikalle. Mä uskon, että Saksa kattoo Kreikan bluffin sillä euromailla on nyt sen verran enemmän pelimerkkejä, että stäckillä on helpompi painostaa pienempää. Mitä pitemmälle mennään tässä niin Kreikan stäckki hupenee kriittiselle tasolle ja jotain on pakko tehdä. Kreikan valttikortti on ollut euroerolla uhkailu ja nyt se ei ole enää kovin merkittävä tapahtuma koska Euroopan talous kestää eikä aiheuta merkittävää haittaa. Kreikkalaisille ei ole luvassa laihaa sopua vaan joutuvat lähtemään tyhjin käsin sillä Saksa ottaa Kreikan bluffista kiinni. En tosin usko, että eurosta eroavat. Euromahtimaat määräävät jatkossakin miten Kreikassa zorbasta tanssitaan.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Maanomistajista kyllä löytyy paljon porukkaa, jotka saa rahaa mitättömistä ansioista. Monille maksetaan puista rahaa vaikka moni ei ole tehnyt mitään metsäomaisuuden hankkimiseksi tai minkäänlaista metsänhoitoa.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Näihän se on. Sitä aina ihmettelee kun on hommissa tiloilla, että siellä tehdään vain ennakkoraivaukset vaikka useat tilat pitäisi sahata päästä päähän. Puuhuolto toimii nyt ja puuta riittää hetkeksi koska 80 – luvulla ja sitä ennen on metsiä hoidettu ahkerammin ja mhy:n toimesta ”pakko uudistettu. Työllisyys tilanne seuraa nyt enemmän puukauppa tahtia ja taimikonhoitotyöt ei ehkä ole kohta edes puoliakaan raivaus työnkuvasta. Myydään mutta ei hoideta luo synkkiä kuvia tulevaisuuteen.

    Se kannattaa miettiä monella alalla exit – strategia hyvissä ajoin kun metsätalouden kannattavuutta parannetaan taimikonhoidon ja kunnollisen uudistamisen kustannuksella. Otetaan hyöty menneiden sukupolvien ahkeruudesta ja nyt ollaan sitten ”kyllä luonto hoitaa”-linjalla. Oho, kuulostaa melkein jk:lta.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Perintöveron poistaminen toisi ison läjän rahaa tuleville sukupolville niin olisi täysin oikeus ja kohtuus, että valtio ja metsäteollisuus saisivat vastineeksi jotain. Nyt on metsäteollisuuden pysyttävä tiukkana, että maanomistajille tulee lisää vastuita Suomenkin edun nimissä.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Suomeen tuodaan tuontienergiaa 13,5 miljardin arvosta. Kestävyysvajeen kannalta olisi ehdottoman tärkeää, että kotimainen energia saataisiin kilpailukykyisemmäksi. Lopputuotteen arvo kun energiapuussa on alhainen niin se ei yksinkertaisesti hoidu pelkästään sillä, että puusta maksetaan enemmän. Silloin pitää tehdä kaikki tehtävissä oleva eli hoitotyöt, että se kannattaisi paremmin. Suomi on ennen pitkään konkurssissa jos metsänomistajat eivät ota tai pakoteta ottamaan vastuuta Suomen taloudesta. Suomen kannalta on todella turmiollista jos tähän vapaaseen kasvatukseen ei jotenkin puututa. Ensin pitää puuttua näihin perusasioihin ennenkuin puunhinta voi nousta. Ei varmasti nouse jos tuote ei parane. Valtion on pakko järjestää puut tehtaille tavalla tai toisella, jotta jatkossakin uusiutuvien tavoitteet täyttyvät. Kohta on kiire metsänomistajilla keksiä hyviä keinoja näiden marjamaksu ehdotusten sijaan. Ei isolla rahalla puunhinnassa ole mahdollista ratkaista ongelmia, jotka hoituisivat tehokkaasti pienellä rahalla.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Metsäteollisuus:” Puuta pitää saada tehtaille tulevaisuudessa ”
    MTK :”me laitetaan puomeja teille ja marjastusmaksu päälle lälläslää”

    Puun käyttö on mahdollista nostaa 100miljonaan kuutioon vuodessa mutta se tarkoittaisi, että taimikonhoitoja pitäisi tehdä vuosittain 380000ha. Tähän on maanomistajan valistunut vastaus:”puusta pitää maksaa niin paljo, että se ylittää reilusti minkään järkevän bisneksenteon sietokyvyn.” Mikään ei oo niin viisas kuin maanomistaja.

    Kiinteistövero ei ole ehkä se paras ratkaisu mutta hölmömpikin aidanseivas tajuaa, että metsiä pitäisi laittaa kiireesti kuntoon. Toivottavasti tähän spv:hen koplataan joku järkevä ehdotus miten näihin heitteille jääneisiin metsiin puututaan.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Tavallaan ymmärtää metsä teollisuutta kun tuska kasvaa jokavuosi kun asiat ovat aina pikkaisen huonommin maanomistaja kentässä. Yrittäjyys höpöhöpöäkin on kuultu metsänomistajien edustajien suusta monet kerrat. Minkäänlaisia ratkaisehdotuksia metsänomistajat eivät kykene esittämään ja ikävä kyllä valtio lopulta hoitaa jollakin vähemmän mieluisella tavalla sitten asiat. Vähänkään metsänomistajista tietävä hautaa jo haaveet, että vapaa markkinatalous hoitais mitään. Valtio järjestää spv:n, metsäteollisuus pari tehdasta ja metsänomistaja, öö, kartellikanteen, pitkän kasan rääseikköjä, valitusta ja laiskottelua?

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Ja toinen on mitä se tuo on sahaushake mistä tehdään täällä sitten ilmeisesti sellua. Järkeväähän se tänne on tuoda jos sillä ei siellä mitään käyttöä ole. Tässä en nää sellasta taimikonhoito intoon merkittävästi vaikuttavia seikkoja tai järkevää syytä olla tekemättä.

Esillä 10 vastausta, 2,611 - 2,620 (kaikkiaan 3,526)