Käyttäjän Ammatti Raivooja kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,081 - 3,090 (kaikkiaan 3,526)
  • Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Merkittävät hirvituhot. Tuo varmaan ihan oikeassa, että sellaset metsähehtaarit on vähissä mistä ei löytyisi yhtäkää taitettua varpua. Hirvenvastaisessa propagandassa ei ymmärretä eroa merkittävän tuhon eli sellaisen, että viimeisen taimikonhoidon jälkeen näkyisi hirvituhoja vähäiseen maisteluun. 99% sahaamistani koivikoista sisältävät alle 10 katkottua ja syötyä puuta hehtaarilla. Vääristelyä ja valehtelua hirvenvastustajilta.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    1,5 miljardia kun sinne on investoitu niin on siinä muutama veroeurokin tullu, että saattaa olla n. Plus miinus nolla mitä maksaa veronmaksajille loppupeleissä.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    95 ei saa missään nimessä saa käyttää pienkoneissa. Etanoli huuhtelee voitelun ja kone käy kuivana.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    ”Selluvilla on käsitelty boorisuolalla ja alumiinihydroksidilla. Tämä suojaa sen hyvin laholta ja homeelta. Rotat,hiiret ja muut pieneläimet eivät pysty elämään selluvillassa, sillä selluvillaan lisätty suola ärsyttää niitä ja desinfioi ja kuivattaa ihoa. Boorisuolat ovat hyönteismyrkkyjä ja sieni-itiöitä tehokkaampi aine.” Tee itse

    En tiiä sit onko boorisuolalla ja boorilla minkä verran yhteistä.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    http://www.metla.fi/julkaisut/muut/koivunkasvatus/
    Tuosta kirjasta löytyy. Ei varsinaista tutkimusta mutta tulokset. Aika kovaltahan tuo prosentti kuulostaa, minäkään kyllä nää joka kymmenessä koivikossa merkittäviä tuhoja. Ehkä joka sadannessa.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Monesti pensastuvat? Sullekin on jo kerrottu, että mahdollisuus siihen on n. 12% Jos ottaa huomioon mitä kaikkia luonnontuhoja kuusta uhkaa niin en pitäisi sitä yhtään varmempana vaihtoehtona. Lehtomaapohjilla on se hyvä puoli, että koivua siellä ei tarvitse raivata ollenkaan jos se ei sinne uudistus siemenestä. Lehtomaisilla sitäkin hurjemmin. Lehtomaisille kankaille koivu uudistuu todella hyvin, eihän kuusikoita tarviisi muuten juuri raivata. Naapurillakin huippupohjat ja sinne se vaa uudistaa luontaisesti. Kummallinen käsitys mehänpojalta kuusen istuttamisen varmuudesta. Kuusikoissa onnistumisprosentti ei ole lähimaillakaan 88% On järjenvastaista istuttaa kuusia hirvipelossa. Hirviharmittelijat pelaavat suoraan kuusibisneksestä hyötyvien pussiin.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Tuosta istutustaimen ja luontaisesti tai kylvämällä tulleen syöntieroihin on havaintojeni perusteella numero 1 syy on harva kasvatusasento. Tiheässä olevissa ei välttämättä ole syöntiä ollenkaan ja jos vieressä on harvassa tai siellä täällä niihin kohdistuu syönti. Toinen syy on luultavasti se, harvassa olevat paremman makuisia kuin tiheässä kituneet ja kitkeröityneet.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Jos sietokyky on täysi nolla ja pakko olla istutustaimet niin jeessillä on tekemisen meininki. Tuollane aita investointi on pikkujuttu ku pääsee sit 500€/ha/vuosi kasvattaa koivua.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Sitten nämä omakohtaista tuhoa kärsineet muistavat kertoa näistä kokemuksista kaikille, jolloin syntyy nykyisenkaltainen harhakuvitelma siitä, että hirvet syövät järestään kaikki koivut. Ei mehänpoika ole ensimmäinen koivun hirvipelottelija.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Mehänpoika kun kerta tykkää tutkimuksista&tilastoista niin antaisiko hän mielipiteensä koivututkimuksesta, jonka mukaan vain 12% koivun taimikoissa on merkittäviä hirvivahinkoja? Onko luku niin iso hänen mielestään, että se estää koivun uudistamista?

Esillä 10 vastausta, 3,081 - 3,090 (kaikkiaan 3,526)