Käyttäjän arto kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,661 - 2,670 (kaikkiaan 3,776)
  • arto arto

    EI tarkoita: H =yksi kierros ja 30 minuuttia. L =yksi kierros ja 15 minuuttia. sitä se tarkoitta. Siinä on rajoittimet tarvitsee säätömeiselin. Muuten voit säätää sen puolikierrosta sitten säätötoppari ottaa kiinni……Kyllä ne minun säädöt ovat ammatisäätöjä. Hussen perussäätö on ne 1 set….

    arto arto

    Muistaako Arto millaiset säädöt on 555fx:ssä.?? …..mulla vanhassa 555fx nyt h 1.30 l 1.15 Auki sahattu paljon nyt 2 sahana ja isoille metsille.

    arto arto

    Kyllä soppa maistuu jos litra menee 1h7min. 555fx sisään ajo säädöillä kuluttaa vähempi. 10 liran kanisteri bensaa saa kannella metsään joka päivä. sama suutin versiona 3-4l päivässä.

    arto arto

    Autotunen kehittäjä kertoi. niitä pitää huollata liikkeissä samoin kuin autoja. Niitä päivitetään joka huollossa. netistä löytyy oma päivitys laite omalle koneelle. On vain aika hinnakas. sillä voi sitten ohjelmoida itse.

    arto arto

    Vielä meiltä löytyy lunta kelkkailla. Tänäänkin monta tuntia meni kelkkaillessa. Rovajärvellä meikäkin ojasi tykkitulta.  Luonteeltani olen lauhkea en harrasta väkivaltaa. Me suomalaiset olemme tasa-arvoisia kaikki minun näkökulmasta…….En käytä ravinnoksi metallia….Monena aamuna päivä alkaa kainulaisella talkkunalla…..Eli uloste ruskeaa. Mitä pöntöstä olen katsonut……itään minua ei saa matkalle millään. Aina suunta muualle. Naisista mulle riittää kotimaassakin menoa. Mutta vielä oma kulta on riittänyt..

    arto arto

    No eipä siellä ole kunnollista metsäopetustakaan…….Onhan täällä paljon fiksumpaa kuin siellä.

    arto arto

    Voi jo heti sanoa että tuo arton leimikko on menossa kovaa vauhtia pilalle. Ei uskoisi että metsäalan ammattilainen antaa metsänsä tuollaiseen kuntoon päästää. Kohta se onkin siinä kunnossa että kun sen harventaa ja seuraavan myrskyn jälkeen tuulenkaadot korjaa niin on valmis siemenpuu männikkö kasvamassa……………Heitetään toinen vaihtoehto….Viereisen metsäyhtiön metsä. harventivat 1 harvennuksella nätin männikön tuli yksi myyntipuu per runko….Nyt siellä ei ole yhtään puuta lumi vei ne viimeiset talvella……….harkinnassa jos ei harventaisi sitten 20v päästä aukoksi. tuuli ei vaikuta kyseiselle kuviolle. Muutama neliökilometri metsää ympärillä. meillä kasvaa metsä hyvin…periaate miksi myytä tikkua kun voi myydä tukkia.Niillä se tili tehdään.

    arto arto

    Kaikki jonkin mielestä väärin, kaikki mitä kirjoitan sama virsi…..

    arto arto

    Ai niin sinä tiedät kaiken…..Pitihän se arvata.

    arto arto

    Jokainen tyylilään…..Meillä kasvatetaan laatua. Tulossa pylväs männikkö lopuista. Osto miehet tykkää.

Esillä 10 vastausta, 2,661 - 2,670 (kaikkiaan 3,776)