Käyttäjän jees h-valta kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,361 - 1,370 (kaikkiaan 21,543)
  • jees h-valta

    Satunnaista ja sattumaa ei ole vaan systemaattista taimikoiden syöntiä. Turha kiistää, hirviä edelleen aivan järkyttäävästi liikaa ainakin Lounais-Suomessa. Eikä ne havainnot muualtakaan tue suorittavan röyhkeää väheksyntää. Varsinkin kun kantoja on taas alettu vaivihkaa hivuttaa metsästäjien toimesta temppuilemalla kasvusuuntaan.

    jees h-valta

    Parempi on että huudellaan. Kyllä useimmat metsän tuottoa hakevat hirvistä edelleen joutuvat tuskailemaan. Koivu lähes mahdoton, mänty samoin. Miten voidaan pelkällä kuusella päästä teollisuuden tarpeiden tyydytykseen?

    jees h-valta

    Puuki oikeassa kyllä. Olen nyt yläharventanut alan jossa kuusella tukin tuotto vielä aika pieni. Eli valtametsä olisi vain häiriintynyt muutaman selvästi isomman varjostuksesta ja voiman viennistä. Mutta seuraava kasvu on jo senverran tasaista ettei kannata muu kuin aikanaan päätehakkuu. Kokemukset puhuvat minullakin jo puolestaan. Eikä vain omassa metsässä vaan myös naapurissa on harsinta viemässä metsää koko ajan huonompaan suuntaan. Vanha kuusikko lakkaa kasvamasta ja heikentyy kirjanpainajan otolliseksi temmellyskentäksi.

    jees h-valta

    Vai olisko kuitenkin nikkelin jalostusta. Sinkin jalostajille saa laittaa aivan mitä lappuja tahansa.

    jees h-valta

    Taneli vain edelleenkin oikeassa. Koettua itselläkin tuo Stihlin akun virkoaminen hetkeksi. Jopa useamman kerran.

    jees h-valta

    Eli Toloppa haluaa samaa Suomen turisteille vastaavassa konfliktissa. Koska meilläkin kansa on aivan yhtä passiivista ja välinpitämätöntä valtakunnan politiikasta. Kun vaatii jotain muilta pitää muistaa että itse me ollaan aivan samanlaisia loisia nykyään. Tervetuloa vain suomeen veli-ja siskovenäläiset turistit! Ei syytetä aidanseipäitä jos tehdään huonot heinätyöt.

    jees h-valta

    Yhdensuuntainen mielialahäiriö-kö?

    jees h-valta

    Lumme-energialta jo kolmas peräkkäinen yhden euron lasku mökkiseudulta. Jatkuvat sähkökatkokset aiheuttavat hyvitystarvetta.

    jees h-valta

    Tuskin nämä meille lomailemaan pyrkivät sodasta tulossa ovat.

    jees h-valta

    Oikein, Visalla on asiat mallissaan! Kumma kyllä puulämmitys on ikäänkuin se viimeinen hätävara jota suositellaan mutta näitä teknisiä maalämpö/ilmavesilämpörimpuloita lähes taivaanlahjana pidetään.

Esillä 10 vastausta, 1,361 - 1,370 (kaikkiaan 21,543)