Käyttäjän jees h-valta kirjoittamat vastaukset
-
Toloppa taitaa satuilla aivan lämpimiään. Yli kaksisataa mottia/ha on tulossa. Kävin juuri moton luona. Parhaat alat vasta edessä joten puitavaa piisaa koko ensi viikoksi. Vajaa kolmannes alasta nyt tehty ja 265+loppuilta on nyt koneella. Eli tulos on juuri niin kuin pitääkin. Hyvin kohtuullinen työsarka saa palkkansa nyt. Sitäpaitsi haavikkoonkin saa Kemerat joten kaikki väärin veikattu Toloppa!
jees h-valta 15.7.2022, 15:06Toloppa, älä yritä väännellä selvä asiaa vaikka kadehditkin. Olen jo ilmoittanut hinnan ja se on päätehakkuun hinta sidottuna kuusikuidun hintaan. Nyt kuusikuitu on noussut keskihinnastossa 5,50 euroa joten molempiin on täysi hyvä tulossa. niin haapaan kuin kuusikuituunkin. Haavalla mennään reilusti kahdenkympin/motti yli.
jees h-valta 15.7.2022, 12:22Voisi jo lopettaa tuon yhteishintakoplauksen. Risut on risuja ja tukit tukkeja. Eli Vihellä siis 78,00 oikea tukin hinta kuten näitä aikoja on. Sekin toki erittäin hyvä.
jees h-valta 15.7.2022, 07:01Oo onnellinen uskossas. Tosiasiat kertovat karua jotka tosiasiat hyväksyvät. Samassa haaksirikossa menee Ukrainan osa ja länsi kurjistuu paskomalla omaan lahkeeseen. Tulemme näkemään suuria myllerryksiä jossa eu:kin on ilmava paketti. Sakasasta se taas alkaa ja loppua ei näy.
jees h-valta 15.7.2022, 05:58Hyppää pois sieltä riippumatostasi ja ala ottaa asioista selvää. Mhy-”riippumattomuutesi” paistaa aika voimallisesti läpi. Sellufirma maksaa kyllä kuidusta nyt aivan ykköskurssia, jopa lehtikuidusta. Nuo tukin kasikymppiset ovat suurelta osin vielä höpöpuheita.
jees h-valta 14.7.2022, 21:33Ydinohjuksia sinulla taitaa olla mielikuvitusleikeissäsi koska en tuollaisia ole höpötellyt. Olen vain koittanut realistisesti kertoa miten Venäjä pystyy ylivoimaisena ottamaan haltuunsa kaupunki kaupungilta Ukrainan maa-alaa. Ja kun nyt ei varmasti oteta pakkia aivan niin helposti kuin pääkaupungin nurkilta. Sota pitkittyy ja se on suoraan Venäjän eduksi. Vaikka piti erään Tolopaisen mielestä olla muutamassa päivässä koko sota ohi ja Putinkin vissiin kahleissa.
jees h-valta 14.7.2022, 19:51EDIT
jees h-valta 14.7.2022, 19:48Röörille, kuidun mottihinta noussee hinnantarkistuksella 20,00 nurkille.
jees h-valta 14.7.2022, 19:45On tuolla Tolopalla kyllä erikoinen mielikuvamaailma!
jees h-valta 14.7.2022, 18:28Visalle tiedoksi ettei sellaista haapa-alaa vielä tämän viikon puinnit edes lopeta. Kasoille menee varmaan sitten parin-kolmen viikon sisään. Näyttää olevan jonkinverran jäljessä ajokone. Pitänyt lommaa varman välillä. Lukijoiden kuvissa alkumakua hakkuulta.