Käyttäjän jees h-valta kirjoittamat vastaukset
-
Eipä vissiin tainnut herra nuormetsuri itsekkään aivan osua kotiin viime reissusta?
Kun ei palstoilla esiintynyt moneen päivään sen jälkeen.jees h-valta 24.7.2012, 19:13Nyt kyllä toivon ettei nuo synkät tulevaisuusnäkymät noin menisi mutta todettava on että en enää itsekkään aivan usko vaan nimenomaan toivon.
jees h-valta 24.7.2012, 19:09Hyvä kun saavat kunnon poliitikon mukaan tapaamiseen.
Luulisi juttua piisaavan.jees h-valta 24.7.2012, 09:51Monipuolinen ruoka pitäisi riittää metsätöihinkin.
Lisäravinteet enemmän uskonasioita.jees h-valta 24.7.2012, 09:43Voidaanhan sitä leevi vaikka kuoria pintamaa vallan pois ja istuttaa kivennäiseen mäntyä vaikka pelkästään. Eri asia onko aivan järkevää. Onkohan metsänkasvatus vaikeimman kaavan mukaan aina muutenkaan järkevää. Kuten tuolla joku kun oli rämettä ojitellut 15 metrin välein ja lannoitellut ja ties mitä.
Metsämaastahan ei ole pula vaikkei sitä enää valmistetakkaan.
Ja todella moninaisia pohjia valtakunnasta löytyy joka makuun.
Luulisi kaivuriarsenaalille vielä hyödyllisempääkin tekoa löytyvän.
Kun sen teet kuitenkin seuraaville sukupolville ja ne saattaa taas tukkia kovalla innolla ojia ja ennallistaa esim.
Mistä tiedämme kuinka ”viherhörhö” valtakuntamme on sadankin vuoden päästä.
Maksetaan suojelusta niin paljon ettei mikään muu kannata.jees h-valta 24.7.2012, 08:19Hard voisi lisätä myös h-haavan syystä että täällä sen kasvatus aivan järkevää kun kerran markkinarakoakin on.
Ja tammi näyttää kyllä puskevan aktiivina joukkoon. Ilahduttavasti kyllä .Tulee erityisvaalittuakkin sitäjees h-valta 23.7.2012, 20:47Helppo yhtyä Glan näkemykseen täällä Lounais-Suomen männiköitä katsellessa.
Aika vähän laatua mutta sehän myös katsojan silmässä.
Mutta on vaikea näillä nurkilla välttyä ajatukselta että lähes aina istutat männyn liian rehevään. Kun sitä ravinnetta tuppaa vielä ilmastakin käsin. Riittävän, jopa liian paljon.
Kyllä siemensyntyinen ja oikean karu pohja vain takaa männyn laadun. Tiheäkasvatuksella, vain ja ainoastaan. Tämä mielipide vankan kokemuspohjainen vaikka mieli halajaa vain rehevämpien lajien nopeaan viljelyyn.
Kuljen paljon ja itelläkin tarvittavan paljon männiköitä. Karussa ja liian rehevässä. Istutettua sellumänyä vaikka kaikki tehty saadakseen ahdistettua laaduksi. Mutta ei täyttä onnistumista.
Siemensyntyistä osa hyvän karussa ja osa liian rehevässä.
Tarkoittaa täällä monen mielestä jo karua pohjaa mutta laatu näyttänyt ettei riittävän.jees h-valta 23.7.2012, 14:45Täälläpäin tuntuvat nuo pienet pirulaiset nk.pukkipaarmat käyvän kimppuun kipeästi. Ja kun ei paljon kokoa ja lähestyy huomaamati niin pääsee puremaan aika kipeästi.
jees h-valta 23.7.2012, 14:26Kyllä se kohollaan oleva mätäs voi silti kuivua pienelle taimelle liian kuivaksi auringon paahteessa.
Kokemusta on ainakin suokohteiden mäntytaimien kohdalta.
Vaikka luulisi tosiaan kosteus riittävän mutta musta maapinta haihduttaa tehokkaasti.
Kyllä ne kuopat tasoittuu aivan kymmenen vuoden sisään.jees h-valta 23.7.2012, 12:47Vielä ilahduttavasti oli emeritusprof. M.Kärkkäinen suominut maamme hirvipolitiikkaa joten ehkä nyt jotain toivoa kannan laskun huomioinnista olisi odotettavissa. (Tämän päivän Maaseudun Tulevaisuuden artikkeli.)