Käyttäjän jees h-valta kirjoittamat vastaukset
-
Jos asukkailta kysyttäisiin voisi virkistysarvo ainakin työikäisten keskuudessa jäädä toiseksi. Kun työttömyyskin sielläkin huitelee ihan kohtalaisen korkealla. Kuten Rane jo mainitsikin. Joku täällä olisi hyvä noita elämisen kustannuksiakin olla kuittailemassa.
jees h-valta 25.1.2022, 19:34Kyllä, totuuden osastolle. Omistasi saisi vain surkeuden huippuhetket-lehtisen.
jees h-valta 25.1.2022, 19:06Hiukan pitää hallintojen puhdistua kaikenmaailman piiperoista ja niiden hännystelijävirkamiehistä. Suomessa pitää tapahtua iso korjausliike tämän kohelluksen pysäyttämiseksi. Onneksi nämäkin vaalit osoittivat että toivoa on vahvasti.
jees h-valta 25.1.2022, 19:03Puuki, ei tosiaan varmaan teekkään enää sopimuksia Metsä-Group haavan viljelystä mutta aion silti myydä haapaa vähintään samaan jos ei parempaan hintaan tulevina vuosinakin. Määrä nääs, se määrä. Massaa tehdään määristä ja maksukin määräytyy määrien mukaan. On nääs sellainen tapa että kahta euroa koivua huonompaa kuutiohintaa en hyväksy haavasta. Jos ajatellaan että seassa on paljon tukkikuusta ja rauduskoivua myös tukin koossa on aika helppo kiristää yhden puulajin osalta hinta kohdalleen.
jees h-valta 25.1.2022, 18:55Eikö pysy enää heppa hallinnassa? En ole koskaan kyllä lumenaurauksessa ojaan ajanut tai muutenkaan kiinni jäänyt. Vaikka on ihan pieniheppainen nelikko-Valtra ilman mitään kettinkeitä. Mutta nuo linkotouhut onkin lähinnä naurettavuuden huippua.
jees h-valta 25.1.2022, 18:51Tuolla Jätkä taas sai jonkun kohtauksen minun toimiani kohtaan. Ensinkin, hybridihaapa on täysin laillinen kasvatettava maassamme. Jalostus samanlaista kuin esim. omenapuissa. Ei niitäkään ole kielletty. Aivan sama periaatekkin, eli parempia omenia kun halutaan niin vartetaan sellaisista ulkolaisista lajikkeista jotka antavat paremman makuisia omenia. Haapa vartetaan kanadalaishaavan kanssa ja silloin kasvu tapahtuu kanadalaisen tapaan. Eli nopeammin. Koostumus silti se sama haapa kuin ennenkin. Millään bensarosvolla en ajele vaan käytän E85:ttä joka on hyvinkin ympäristö/ilmastoystävällistä. Harvemmin tarvitsee käytellä kun laitan viltin ikkunalle niin samantein saa lähteä liikenteeseen. Puut palavat pannussa juuri sen kostuisina kuin ne ulkovarastoinnissa pressun alla ovat. Eli aika kuivaa ja hyvin palavaa tuntuvat olevan. Ja tänä talvena sitä on saanut hiukan hyvän palkankin niiden polttelulla. Kun sähkön ja öljyn hintoja on seuraillut. Meillä ei sähkölasku värähtänyt Joulukuunkaan osalta. Muistaakseni 43,20 sisältäen kaiken kk:n maksut.
jees h-valta 25.1.2022, 07:08Visalle tuonne edelliselle sivulle että voihan voi, tosiaan voi mutta suositus on kyllä lähempänä kahtatuhatta edelleen. Mistä ne koivut sitten sinne joukkoon osuvat oikeisiin paikkoihin? Jos niitä ei istuteta. Eli siinä ollaan jälleen samanhintaisissa taimissa lähellä kahdentuhannen määrää. Ja Puukillahan tuo jo pomppasikin lähinnä retromuisteluksi. Mitään tekemistä noilla ei ole nykypäivän hintoihin. Minullakin on haavikossa kasvussa aina muutakin kuin haapaa koska suosin ilmanmuuta sekametsää mutta aika vähälle se lisuke jää kun haapa kasvaa niin nopeasti että ne lisukkeet pitäisi olla jo valmiina ennen haavan istutusta.
jees h-valta 25.1.2022, 06:06Eihän sitä itse tiedä mitä myrkyt tekevät jopa vuosikymmenien päästä käyttäjälleen tai ympäristölle. Pitkäaikaisvaikutuksista harvemmin mitään tietoa. Mutta oletettavaa on että juuri pienet ötökät siitä eniten kärsii ja levittävät pesiensä kautta hyvinkin laajaksi vaikutusaluetta. Metsäluonto ei olisi koskaan myrkkyjä tarvinnut eikä tule tarvitsemaankaan. Vesakot lakkaa reuhuamasta kun oikea metsä kasvaa päälle ja alkaa varjostamaan. Jäävät pieniksi pensaiksi joista hirvieläimet saisivat ravintoa.
jees h-valta 24.1.2022, 20:11No ei todella kannata. Älkää aina koohottajia uskoko. Siinä saa vain hel..inmoisen alikasvosryönän metsään. Ei ole metsän näköistä edes pitkään aikaan. Lisänä jos sattuu myyräinvaasio lannoitusvaikutuksen aikaan voitte varmasti mieltää miten maukasta myyrälle latvakasvain on. Harvennukset joutuu soveltamaan kun alaosat eivät ala karsiintua kuiviksi. Huonoa kuitua tulee harvennuksilta. Tukki, heh, saattaahan sitä siksikin voida kutsua.
jees h-valta 24.1.2022, 19:35Visalle että alv-0 noin parkytätuhatta. Pääosin harvennusta. Päätehakkuuta taisi olla yhden hehtaarin suosarka. Tukkiprossa siski hiukan vaatimaton eli alle 50%:aa. Jätkälle tiedoksi ettei ole kyse mistään nuorista taimikoista. Mutta nuorista metsistä pääosin kyllä. Tosin tuolla huippukasvupaikallakin päätehakkuu hyvin kymmenen vuoden sisään.