Käyttäjän jees h-valta kirjoittamat vastaukset
-
Täällä Satakunnassa esim. Porin raakavesi otetaan erittäin humusperäisestä pikkujärvestä mutta prosessin läpi laitettuna on kirkasta juomavettä. Joten turve on helppo ja huoleton vesistön tummentaja. Sensijaan jo monilla kemikaaleilla käsitellyn puhdistamoveden johtaminen vesistöön onkin jo paljon rankempaa kamaa. Siellähän on ympäristölle haitallisia myrkkyjä ja lääkeainejäämiä vielä yltkyllin. Kannabispössyttäjienkin määrä saadaan sieltä vielä puhdistamojuoksutuksestakin laskettua.
jees h-valta 15.10.2021, 19:41Kaiken takana on oikea ajoitus jota laumasielut sonnit ei ymmärrä siellä tuvan porstuassa paskaämpäriin ulostaessaan. Jätkä on jo ajastaan iät ajat tippunut, varmaan omaan kiviliitekaivoonsa. Mutta se että ottaa rokotukset silloin kun ongelma alkaa tulla iholle on viisasta ajoitusta. Ilman pakkoa silloin kun se tuodaan helposti saataville lähikuntaan. Mitä järkeä on hypätä rokottautumassa monta vuotta ennen akuuttia ongelmaa? Onhan noita jo käynyt kun kaksikaan rokotetta ei enää auta kun ne ovat pliisuuntuneet ja ikä on taas lisää karstoittanut. Pitää ottaa huomioon että on perusterveistä ihmisistä kyse eikä hätä silloin ole juuri kummoinenkaan. Nyt on ensimmäinen Moderna otettu joten lakkaa Jätkä itkemästä siellä kaivon kalmaisella pohjalla.
jees h-valta 15.10.2021, 19:34Sieltähän sitä valuu, pääkaupungista ihan solkenaan. Vesistöön ja hiukan alamaisille maaseudulle kun ympäristöväki oksentaa sisälmyksiään suoratoistona.
jees h-valta 15.10.2021, 19:06Lapissa nyt ei voi saada metsällä minkään kertaista hyötyä todellisuudessa. R.R:n pilvipalvelusta ladattua.
jees h-valta 15.10.2021, 19:04Miksi Zumi jostain ulkomaan velan lähteestä höpiset? Maatalous saa omaa suomen maksamaa EU-tukea takaisin (siis vain osan). Mitään velkaa ei ole kohdistettu maatalouteen, ennemminkin kaikkeen muuhun.
jees h-valta 15.10.2021, 10:45Mitenkähän etevä Mikkonen noin niinkuin meinaa ruotsistakin turpeen noston lopettaa? Meinaako nyt ostettavilla uusilla Horneteilla ihan Jassien kimppuun valtaamaan koko maa?
jees h-valta 15.10.2021, 10:43Jovain unelmoi vasta 5000:n kauppojen toteutumisesta. Joten saa varmasti alv:t takaisin mutta nekin pitää anoa.
jees h-valta 15.10.2021, 10:33Onhan tuo kyllä tosi että auratessa ja perälevyllä lanatessa ylimääräinen kangas on riesa. Juuri eilen kävin hiukan perälevyllä reunoilta keskelle karkeaa mursketta vetämässä ja kangas tuppasi kyllä helposti mukaan. Sitä kun on semmoset 0,5 metriä yli murskealasta. Nyt se hiukan alkaa olla repaleinen talviaurauksistakin. On varmaan otettava ihan hiekkaa painoksi päälle reunoille.
jees h-valta 15.10.2021, 05:52Vastakkainasettelua on vain Jovainin väittämissä, vastaan muut metsätoimijat,siis täällä kirjoittavat. Hankintayön lisääntymisen väite vasta hupaa tuubaa pukkaa. Kyllä siirtyy marginaaliin pikkuhiljaa.
jees h-valta 15.10.2021, 05:42Risuparta, kannataa uskoa edes itteään viisaampiin. Se Nalle on tainnut pärjätä hiukan pareen kuin taviselonkapinoitsija. Hän viisastui nuoruuren kapinoinnin jälkeen ja alkoi elää tehden rahaa talousosaamisellaan.