Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset
-
Kun myös Savon Sellun jätevedet pääsisivät uuden laitoksen kiertoon, vähemmän sitä sontaa mahtaisi Kallaveteenkään ropluta?
mehtäukko 29.9.2018, 07:36Aloitukseen viitaten: jos uraansa aloitteleva mo lukaisee tämän ketjun ymmärtäen lukemansa, onko taloudellisen tuloksen saavuttaminen edelleen hämärän peitossa?
mehtäukko 27.9.2018, 08:07Ei konemiehet voi omapäisesti kenenkään metsissä mellastella.Ohjeet,sertit ja laatujärjestelmät pitävät rotia.Ja onhan vastuullisena tekijällä omatunto.
mehtäukko 26.9.2018, 10:09Mutta kun konstit loppuu ja otetaan keinot käyttöön, kuivalla ruudilla saa vaikka mitä aikaan. Ei hirven nahka olle sen sen huonommin luodin läpäistävä kuin biisonin.
mehtäukko 26.9.2018, 09:06Ameriikan biisonit olivat taannoin sukupuuton partaalla.Ei luonnon ja ravinnon, vaan ihmisen toimesta.
Kaiketi siellä preeria on ennallaan, mutta tulituksen lakattua kanta on siellä monituhatkertainen??
Onko lääke kaukaa haettu?
mehtäukko 26.9.2018, 07:29Niin. Mikä mittapuu on sata vuotta ollut hirvikato?
mehtäukko 26.9.2018, 06:37Jos pyryttää lunta, lisätään aurauksia.Jos kallokeli jatkuu ,jatkuu hiekoitus tai suolaus.Pakkasilla lisätään pökköä pesään…
Jos hirvituho-elukka lisääntyy liiaksi, lisätään ruudin kulutusta.
Kyllä outoa on, kuinka hirvi-ongelma vain jatkuu mitä kummallisemmin tekosyin.
mehtäukko 26.9.2018, 06:08Tolopaisen kysymykseen miksi työnantajat ei saisi tehdä melkeimpä yhtään mitään työntekijöiden suhteen, vaikka mesta on heidän, on tosiaankin kummallisuuden irvikuva???
mehtäukko 25.9.2018, 18:25”En ole jatkuvasta kasvatuksesta maininnut mitään.” Ja toisaalla taas todetaan: ” ”…Avohakkuut lisäsivät ruokamaita..”
Antinpoika on esiintynyt jk:n apostolina ja tuossa hän myöntää ja kieltää..? Joku ei nyt natsaa.
mehtäukko 25.9.2018, 15:02Jaa,että sukeltamalla menneisyyteen korjataan jokin matkalla saatu väive? Puututtaisiin vain kunnolla tähän kuppaan nimeltä hirvi ja sillä siisti.