Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset
-
Siinä se on Uusmetsäläisellä lyhyesti.
..”ja tiedeyhteisön edustajat ovat eri mieltä jo perusoletuksista saati sitten johtopäätöksistä..” Tämä tässä on häirinnyt alusta saakka!
mehtäukko 30.1.2019, 10:14Eihän me olla v..-maisia vänkääjiä, mutta kaikissa asioissa on syytä pitää oikeutetusti puoliaan… 🙂
mehtäukko 30.1.2019, 10:09Joovain..”Sehän on sama kuin luovuttaisi metsänsä toisen käyttöön. Huolehtii vain metsien kasvatuksesta ja hoidosta ja luovuttaa metsien tuoton toisaalle, teollisuuden toimialan käyttöön…” On nämä outoja käsitteitä??!
Niin yksityismetsissä, ”klusterin”, MH:n, kuntien jne omistajat yleensä hoitavat läänejään. Jotkut hoidattavatkin. Yhteistä on kaikille leimikkotarjonta,jotka kunkin ”klusterin” tarpeista päätyvät kelle mitäkin sekä se, että ammattimaiset urakoitsijat toimittavat ne kannolta terminaaliin tai suoraan teriin.
…”Näinhän se on mennyt, isäntä on vaihtanut paikkaansa…” on täyttä puppua.
mehtäukko 30.1.2019, 09:42Mitä se Jovain nyt tähän liittyy ajanko lentokoneella tai kahdella?!! Hitto. Jos kaikki jäisivät väijymään puukauppojaan LV/ Jovain kastraatiolla, mitä olisi jäljellä? Ja mehtäukko kun ei ole mitään konettaan almujen varassa hankkinut, silloin sivulliset joovainnit pitäkööt kitusia pienemmällä.
Vai kuuluuko kenellekkään, pökytteletkö kontallaan vai mahallaan vai saatko vain tukan sekallutta, ennenkuin rattoriin päin vilkuilet??
mehtäukko 30.1.2019, 08:07Anacondahan lähtee öyhäkästi liikenteeseen…!
mehtäukko 30.1.2019, 07:33Paikoin alueellisesti Dna on saanut kenttänsä kuntoon kun on rassannut antenninsa samaan tappiin esim Elisan kanssa.
mehtäukko 30.1.2019, 07:30On tietysti eri palvelun laajuuden ja tason tarvitsijoita. Metsätilakohtaisesti ja henkilökemioin käytäntö pelannee.
mehtäukko 30.1.2019, 07:13Anacondan meininkiä harkitsen myös vakavasti. Onhan se kotimaisena kuitenkin ainut suuri monipuolinen toimija, jolta saa tarvittaessa kaiken palvelun.
mehtäukko 30.1.2019, 07:03Muistamme erään venäläispuusta kyhätyn saunapelleilyn. Vaikuttaa hyvin pitkälle politisoituneelta pellekerholta.
mehtäukko 30.1.2019, 06:42Tällaisille kuppikunnille kuin fsc ei pitäisi antaa mitään oikeuksia saati valtuuksia. Lopulta kumarrus/ pyllistys- refleksi voi mennä hyvin hankalaksi siinä yhteiskunnassa.