Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 10,871 - 10,880 (kaikkiaan 11,962)
  • mehtäukko

    Jos ei ihan TEHOmetsätaloutta mutta tietenkin järkevästi ja oikea-aikaisesti tehtyä toimintaa. Kun ajatuksena on kestävästi tapahtuva jatkumo, metsätaloutoiminta on mielekästä.

    Ja palkitsevaa.

    mehtäukko

    Hoitopuoli ja hakkuut kyllä reivautuvat kun puun tarjonta toimii.Ja toimiihan se kun hintapolitiikka elää ehdoillansa. Jos kun Finnpulp <span style=”line-height: 1.5;”>alkaa kunnolla savuta, jo sen vetämä 300 rekkakuormaa päivässä ei tule lähtemään tyhjästä.?!</span>

    Kestääkö metsätalous vihermafian?

    mehtäukko

    Se, että Finnpulp ei ole minkään ns. entisen integraatin sivukonttori, laittaa sen yhdessä itsenäisten sahojen kanssa jalustalle.

    Jos kun kauppa käy maailmalle, paranee moni muukin oire-yhtymä.

    mehtäukko

    Kaikki keskustelijat ollenevat myös siitä samaa mieltä, että mikäli joku epävarma metsäkansalainen osui linjoille aiheeseen liittyvän epätietoisuuden painamana, löysi monipuolisen pikkujätin?!

    Eikä tarvitse summassa jahkata.

    mehtäukko

    Metsäyhtiöissäkin on omat viisaansa,- ekonomit ja metsänhoitajat joilla jokainen rappu on täytetty ammattimaisuuden mukaan.

    He myös käyttävät hyväkseen niin omia kuin esim. ent. Metlan  hyvin pitkässä juoksussa selvittämiä tutkimusaiheita.Metsien käsittelymenetelmät ovat hioutuneet tässä juoksussa tähän pisteeseen. Ja koskapa tutkimusprofessorit ja vuorineuvokset ovat olleet suureen linjaan tyytyväisiä, miksi minä alkaisin rypeä ja räpistellä vastavirtaan (jk) ikään kuin olisin saanut sata vuotta lisää elinaikaa tai seteleitä joutaisikin polttaa??

    mehtäukko

    Koivikon alle tupsahtava kuusentaimikko on kait lähinnä kaksijakoisen..

    Ketjussa uudehko kritisoi aika oudosti Visakallon kauppakäyttäytymistä jossa ei ole mitään outoa.Keskustelun polveilu menee  sinällään laidasta toiseen, mutta jk merkitystä ja erinomaisuutta jaksolliseen ei ole edes haastajaksi.

    Vaikka kuinka yrität suodattaa ja kypsentää esitettyjä ”oivalluksia”, ne palavat pohjaan omaan mahdottomuuteensa.

    mehtäukko

    Kun on mainittu jk -metsän mahdollisen taimettumisen mahdollistamiseksi olevan ainokainen keino ppa – 10 tienoille tehtävä väljennys, herää kysymyksiä.

    Kertokaapa jk-kannattelijat puuntuotannon miinuksen suuruus sinä aikana pisteeseen kehityskelpoinen tasainen taimikko kun se harva metsä vaikka lihoisikin, se ei pysty tuottamaan vähillä puillaan ulos maan potentiaalista kasvukykyä?

    Jos alueelle sitten tuleekin kirjava ”taimikko”, jossa puolentoistametrin taimet voivat olla yli 40-vuotiaita, mikä on odottelun hintalappu? Jos olit älynnyt parikymppisenä aloittaa moisen, mihin sitä vielä kerkiääkin?

    mehtäukko

    Ne käytännön rajoitteet!

    Jos ilmasto-olot olisivat 20-vuotistakaiset jossa kesät kesiä ja talvet talvia. Ja etenkin syksyt ja keväät selkeitä. Maat ensin routisivat kunnolla ja lunta se ”sopiva” kinos.Mutta onko näin?

    Korjuukelit olisi jk ensimmäinen edellytys. Toinen ehto ja arvioitus on kantohinta…

    mehtäukko

    Jos ovat hajoamispisteessä, niin…hmmm…kepeät mullat.

    mehtäukko

    Juuri näin kuin Puuki RR:lle totesi.

    Ei todellakaan ole keskustelussa kysymys ehdottomista totuuksien latomisista, vaan tiedon, kokemuksen, todennäköisyyksien jne. turvin kiertää sudenkuopat. Ja kun niissä kuopissa rypeminen liottaa myös rahat pilalle, miksi ei koettaa välttää?!

    Suojelu-asiat eivät sinällään oudoksuta. Omaan koipeensa ja meidän yhteistä alaamme ampuvat sivulliset rakkikoirat sen sijaan suivauttavat. Ruuti on oikeutetusti kuivaa, kun…

Esillä 10 vastausta, 10,871 - 10,880 (kaikkiaan 11,962)