Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 11,131 - 11,140 (kaikkiaan 11,939)
  • mehtäukko

    Nythän luontojärjestöjen täytyisi ilosta kiljua, kun ötökät lihovat

    Niin viime myrskyistä kuin näistä tykyistä metsiin jäävät puumäärät ei lotkauta viherhörhöjen kehuja.

    Eikös kuntun 20m3/ ha päännousema ala olla tapissaan?

    mehtäukko

    No ei tietenkää. Ei ole pensa-asemilla, ei leipäkaupassa, sähkönmyynnissä…

    Ei missään?!

    mehtäukko

    Lievästi asian vierestä: Lauran pressatentissä Heinkkelin rakkimainen tenttaajakäytös oli kyllä kaunista katseltavaa…

    mehtäukko

    Eipä siinä varmaan muutakaan ole kuin harjaannuttaa silmänsä.

    Ensin pystypuussa, pitkällään ja karsittuna. Mitalla todentaa näkemänsä.

    mehtäukko

    Laatu on kuskin hyppysissä. Ja tietysti mittalaitteen säätö,- läpimitat ja kuutiointi.

    mehtäukko

    Kyllähän koivu muuttuu latvan katkettua pökkelöksi, kuusi lahoaa hitaammin ja mäntykin lopulta samoin.

    mehtäukko

    Ajattelen itse juuri tuota PP: käsitystä.

    Eihän oikein missään päin Suomea suot niin tuota, jos sitään vähää pohjoisessa.Metsämaa ja toimenpiteet siinä pelaavat.

    Tekisi mieli väittää, että pohjoisen metsämaan PUUNTUOTTAJA voi pyyhkäisee ohi jostain eteläisestä töpöttelijästä.

    mehtäukko

    Tuosta ole eri mieltä.

    Kuitupuun kasvatus ei todellakaan lihota mo tilipussia, mutta se on pakollinen vaihe jossa tukin lihotus pääsee mahd. nopeasti alkamaan.Aivan kuten porkkanapenkki on kitkettävä/ harvennettava.

    Ja jos pohjoisenkin metsiä ostetaan ja siedettävällä tuottoon perustuvalla hintatasolla, mikä ettei kannattaisi.Niitäkin esimerkkejä on.

    mehtäukko

    Väheksymättä yhtään sahatyötä, mutta kovassa urakkatarjouskilpailuissa jos 21 tonnin tekakaivinkoneen työtunti on 52 -55€/h, tai keskiraskaan ajokoneen 65€, alvi nollat, onko taksat linjassa?

    mehtäukko

    Niin. On monenlaista mieltä jos mies-/naistakin.

    Silmään kusijat ja heitteille jättäjät vuorottelevat, kun epätietoinen tai hyvä-uskoinen mo koettaa taiteilla viidakossaan. Ja mitä enempi ummikko, sitä härskimpää laskua pukkaa.

     

Esillä 10 vastausta, 11,131 - 11,140 (kaikkiaan 11,939)