Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 11,411 - 11,420 (kaikkiaan 11,934)
  • mehtäukko

    Joovain…”Väittääkö mehtäukko edelleen, että pystykaupassa metsänomistajan osuus korjuutulosta on jotain? Kyllä se miljardi on metsänomistajien menettämää rahaa…”

    Edelleen tuollaista en ole väittänyt sanallakaan!!

    …”Laitan tuohon kaipaamaasi turhuuksien turhuutta….nurinkurista ohjelmaa, eikä siihen rattoria tarvita: ..”

    Ja heti perään:

    …”Maksajan valta toisi puunkorjuuseen edullisemmat koneet ja kilpailu edullisuudesta maataloustraktorit…”

    Halloota. Kuka tuolaisesta keskustelijasta ottaa selvää??

    Kuten nim. oksapuu ”älä ruoki trollia juu…kehottaa, onko tässä keskusteltu trollin kanssa kun edellä esitetyn ja lukuisten muiden kysymysten kohdalla loogisuus on tuota tasoa??

    Jos Mehtäukko on syyllistynyt perusteluiden kaiveluissa (Metsäkonemiehet jauhavat täällä ihan tarkoituksella puuta paskaa…) nostamaan kissa pöydälle arveluttavin sanakääntein, se on sitten Heipodei ja kuulemiin!

    mehtäukko

    Kyyylläpä tämä kana (aihe) on perusteellisesti  kynitty..?!

    mehtäukko

    Elikkä jos näille joutomaille sytkittäisiin puuntaimet niin…

    mehtäukko

    Joovain…”Asiahan on niinkin, että metsänomistajat menettävät korjuun tuloina yli miljardi euroa vuodessa, josta toinen puoli on yrittäjyyteen ja kalustoon liittyvissä asioissa…”

    Ohhoh. Rattorit eivät pääsisi lähellekkään edes liikevaihtona miljaaardiin,saati puhtaana tulona jolla on merkitystä.

    Tyhmien yksinkertainen ohje onkin, että puita ei osaa pilkkoa muut kuin teollisuuden sopimusurakoitsijat..”jatkaa Joovain.

    Tuokin on vilkasta mielikuvitusta. Kenellä on taito ja kyky,-osaa. On vain moneen kertaan jankutettu,että yhden tahon hallinnoimalla logistiikalla pysyy niin määrä kuin laatukin hallinnassa suuressa mittakaavassa.

    mehtäukko

    Asiahan ei ole lähellekkään niin kuin Joovain väittää.!

    Miljardeista höpinä tuossa yhteydessä on kuin kuun kurottelua taivaalta: turhuuksien turhuutta.

    Ei jalostu LV:n ”ahaasta” valmista, ei sitten millään. On se niin nurinkurista ohjelmaa…

    Sinällään uutta ja kehitettävää on aina vain pähkäiltävä.

    mehtäukko

    Kyllä, myös siis lojaalisuutta puolin ja toisin.

    mehtäukko

    Uhkia on jos jonkinlaisia, mutta en jaksa uskoa tuohon.

    Pahimpia omaan pesään paskantajia ja isänmaan pettureita ovat ne euro-edustajat, joilla ei ole kotimaata!!

    wwf: n jussi nikula uhitelee MT:ssa tämän olevan alkusoittoa.

    Pidetään ruuti kuivana..!

    mehtäukko

    Millä nimellä kutsuttaneenkin, mutta entäs kun Mhy toimii teollisuuden vastarannalla oikeastaan vain kääntäen?!

    Kasaa valtakirjat mo:lta ja niitä nau’utetaan niin kuin tapana on.Konsteja ja keinoja kaihtamatta puristetaan eka,toka ja kolmaskin kierros…

    Mitä eroa kartelliin?

    mehtäukko

    Tuo se olisikin uuden ketjun aihe?!

    Kuinka saada keskikeho rakentumatta jos ei ihan uhalla haluaisi…

    mehtäukko

    Tuo kuusessa ollaan-  juohauttama linkki ”laurivaara.uusisuomi puheenvuoro” on enempänsä  pullollaan täynnä uskomuksia,luulotteluja ja mielikuvituksia. Täynnä menneisyyden nostalgisia pieraisuja, joilla ei valitettavasti nyky-ajan puunkorjuun ja esitetyn historian ”syntilistan” kanssa ole mitään yhteyttä.

Esillä 10 vastausta, 11,411 - 11,420 (kaikkiaan 11,934)