Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 11,541 - 11,550 (kaikkiaan 12,444)
  • mehtäukko

    Palatakseni aloituksen aiheeseen, ja sivun 6 AJ oudohkoon kommentointiin myhistyksen pelipaikasta.

    Kun mhy:t jäivät nuolemaan näppejään veroluontoisesta mh- maksusta, silloin olisi pitänyt eriyttää tarjousleimikoiden ratkonta riippumattomalle taholle.

    Kuten aiemmin arvuutin, olisiko raatilaisista peli läpinäkyvää, jos puukaupat seuloisi ja jyvittäisi MG?

    Tai SE?

    mehtäukko

    Jahas.

    Kuinkas auton osto-osatossa raha on vaihtanut omistajaa? Jaa. No.

    Pitkä on tie.

    mehtäukko

    Vielä jaksaa sitten Joovain tuota ”sossun sossuaan” horista?!

    Kuten jo aiemmin siitä todettua, -ei perusteluja. Konstina halpamainen leimaaminen vailla tervehtymisen oireitakaan.

    En viitsi tuota tuulimyllyä vastaan enää vääntää aiheesta.

    mehtäukko

    Joo. On tämä ”isännättömän rahan” puolustaminen suorastaan huvittavaa rypemistä. Näyttää, että vaikka kuinka repaleeksi ja ryvettyneeksi Joovainin työtakki on muuttunut, hän vaan inttää!!? Lopulta takista onkait vain riekaleet tuulessa heilumassa.

    Alun perinkin ”Suuren Huijauksen” -osastolla esitetyt ja tähän ketjuun hoiperreltu Joovainin johdattelema väitöstulva ei kestä käytännön työ-elämään toteutettuna yhtään mitään. Usvan peittämää toive-unta.

    mehtäukko

    Kyllä markkinat määrittelevät kantohinnatkin,Visakallo on oikeassa. Vai eikö ole tiedossa teollisuuden tuontikortti?

    Siihen ei tarvita kummoista ruudinkeksijää toteamaan firmojen omiminen korjuun logistiikka.

    Sen syyn ymmärtämiseen ei sitten humeetti riitäkään?!

    mehtäukko

    ML :hän on metsänomistajien omistama osk, vai?

    Miksiköhän yksi suurimmista ei ole aikoja sitten,( väitöskirjan julkistushuuman jälkeen) aloittanut ja mahdollistanut uraa uurtavaa synsteemiä?

    Vai onko se jäänyt pölyttymään kerta vilkaisun jälkeen?

    mehtäukko

    Jovain väite taas kerran..”Pystykaupassa puunhinta ja korjuukustannukset on sama asia.”

    Pystykaupan kantohinnan saa itsenäinen mo, korjuun urakkataksan itsenäinen metsäkoneyrittäjä, kaukokuljetuksen itsenäinen autoyrittäjä. Millä perusteella se on sama asia??

    ”Vaaran väitteessä,  että “kustannusten minimointi ei ole 50 vuoteen ollut puunkorjuun taloudellisena tavoitteena”.  Vai onko? kysyi uusmetsäläinen.

    Kone-, ja autoyrittäjät kilpailutetaan verissäpäin keskenään puolenkymmenen vuoden liekaan. Puu-autoja rakennellaan teollisuuden toiveista jättikokoihin, joiden ansiosta taksat putoilevat ja autoilukulut senkun kasvavat. Metsäkoneisiin vaaditaan uutta ja hienoa tekniikkaa, lisää vetovoimaa ja kantokykyä.Maksajana tietysti yrittäjä, jolta voidaan pyyhkiä tehokkuuden varjolla siivuja.

    On täydellistä puskista tussauttelua moinen tohtorisväite. Kun siihen vedetään maatalousrattori-, ja jopa hevosversiot puunkorjuun kustannustehokkuuden vaihto-ehdoiksi, sopii kyseenalaistaa koko pumaska.

    mehtäukko

    Tuota jaaritusta on yhtä tyhjän kanssa vatvoa, ENNENKUIN väitettyä isännänätöntä raha-ongelmaproplematiikkaa on joku asiantuntija todistanut.

    mehtäukko

    On mallissaan!

    Kuinkas se vanha sanonta nyt menikään..Joka leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön…

    Saattahan se loppulitviikki karvastella.

    mehtäukko

    Joovain …”Tämäkin ketju, kiinnitetään huomiota kilpailutukseen. Miten metsänomistajat kilpailuttavat puuta ja kilpailuttavat työtä ja saadaan jopa tuloksia aikaiseksi. Toimiihan kilpailutus näin päin, metsänomistajat kilpailuttavat, mutta ei toimi toisin päin,  metsänomistajia ei kilpailuteta. ..”

    Mitä tuo tarkoittaa Suomeksi?

Esillä 10 vastausta, 11,541 - 11,550 (kaikkiaan 12,444)