Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset
-
Säätilan muutoksen ennustaja-eukkojen mukaan tällainen lisääntyisi tulevaisuudessa.
No mitenkä jk valinneet voivat siihen ennakolta varautua?
Konstit on vähissä.
mehtäukko 14.1.2018, 06:13Niin. Kuten alussa jo totesin, ei tuolle Sahapukinkaan maininnalle ole lisättävää.
mehtäukko 13.1.2018, 17:36Uusi näkökanta Hiluxmetsurilta.
Jätkän linjoilla. Eikait Puulaaki rakenna metsätietä jonnekin palstalle istutuksia ja raivaustarvetta varten.Sitten 50vuoden kuluttua kuitenkin vanerit meni jollekin Hakkaraiselle…!!?
mehtäukko 13.1.2018, 17:30Jospa metsätalous kannattaa ihan väkisellä…?
mehtäukko 13.1.2018, 16:28Ymmärrys olisi meikällä toisen sorttinen ”suojelijoihin” ja sen sortin vaatimuksiin, jos vaatijoilta löytyy taaloja markkinahintaan.
mehtäukko 13.1.2018, 14:59Aloittajan litaniaan vielä. Jokainen metsällisiin asiohin sotkeutunut ymmärtää metsäluonnon suojelusta.Aikoinaanhan minkään estämättä sai myllätä lammenrannat, lähteet ja vaikka lettosuot.
Nyt kun on ollut jo kotvasen toisin, kaikenlainen kohokuorinen sorkkiminen ”luonnonsuojelijoiden” toimesta ottaa pannuun.
Siinä voisi aivan hyvin jonkin kuppikunnan nimissä alkaa oikeutetun vaatimuksen vaikkapa hiilijalanjälkiä jättävistä harrastuksista, tarpeettomista autoiluista,lihan syönnistä…jne.
Vilu, nälkä ja puute tavoitteena.
mehtäukko 13.1.2018, 12:17Ettei nyt kukaan luule että olisin kaikin puolin metsätaloudellisiin olosuhteisiin tyytyväinen, erehtyy. (..ja erehtyy pahemman kerran: I Viinanen..)
Jos ei muisteta ihanaa!! markkinataloutta, olisihan kuitu edes 40 /motilla tärvätä asti.
Mutta entäs se tuontipuu…
Niinhän Valiokin on vanki omassa lasipalatsissaan kun maidontuottajia kyykyttää.Ulkomaan tuonti on puhelinsoiton päässä.
mehtäukko 13.1.2018, 10:38Tuo korjuun hinta on kummajainen jos puuta on lähtenyt noinkin paljon.
Ettei vaan olisi Tolopaisen yllyttämä enskertalainen edullisen moton ostaja ollut puikoissa, joka tuntihinnalla tolskaten on saanut ajan kulumaan.
Ja vielä pellolla?!
mehtäukko 13.1.2018, 09:28JOS nuo luvut ovat tosia ja kulj.matka alle 300m, korjuun hinta on hävytön!
mehtäukko 13.1.2018, 09:11Hiluxmetsurin alkulitania on hyvin tyypillinen alkutuottajan listaus.Niin ne lihan-, maidon-, tai munantuottajatkin kaivelevat peltotiensä.Lanoittavat, kalkitsevat, korjaavat sadot pellosta myydäkseen munat…
Puunostajan velvoite on lähinnä vastata huutoonsa mitä on papereissa sovittu.
Sama mo:lla.