Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset
-
Samaa mieltä. Ja miksi joittenkin kohdalla on niin, ettei mitkään perustelut riitä, vaan asia kaivetaan ylös yhä uudelleen?
mehtäukko 15.1.2025, 19:47Voi voi. Ja entäs sitten?
mehtäukko 15.1.2025, 15:49”…Varmahavainto, ettei ukko ole tietoinen ällistäni..” kun perustuu perkolaisen itsestään esittämäänsä tosi yksinkertaista nuijaan. Keskustelu jk:sta jo osoitti, ettet ymmärrä kokonaisuuksia kun polkupyörinesi tyrkytät muutamien ykkösrunkojen lustojen lihavuutta. Sillä ei ratkaista mitään. Kone-asioista ymmärrät näköjään vielä vähemmän kuin sika tuulimyllystä.
mehtäukko 15.1.2025, 14:34Se kun tuo perkolaisen älli on nähty näitten keskustelujen aikana, niin vielä pirulainen työntyy vaan läähättämään mitään sanomattomilla potaskoilla. Laske vaan omaan piikkiisi mitä lasket, ei taida muuten ketään kiinnostaa.
mehtäukko 15.1.2025, 13:17”..Suomi köyhtyy ja yksi syy sotainto ja sen rahoitus…”
La Tv-1:llä oli pääministeri Orpo suorassa lähetyksessä. Hän perustellen kertoi aivan toista, kuin Harjavallan tietäjä. Kumpaa uskoisi?
mehtäukko 15.1.2025, 12:31”Kun metsäkeskustelussa nostetaan esiin epäkohtia, virheitä ja….. syyllisiä”.
Tottahan epäkohdista ja virheistä on voitava tuoda esille ja saatava keskustella. Sitä ei voi kieltää kyllä kukaan, saati vedota vaikutusta ”ammattilaisten motivaatioon”.
Kun kone-yrittäjä mokaa työmaalla kaikenlaisten vastusten summana, kyllä jälkiviisaita ilmaantuu. Ja syyllistämisessä moni asioista ymmärtämätön oikein kunnostautuu. Miksi?
mehtäukko 15.1.2025, 12:05”..Oli tarpeen saada isännät metsävarusteisilla traktoreillaan pois metsästä Lokomojen tieltä. Juuri kävi kahvilla kaveri…”
Tässä on kaksi aivan eri asiaa kysymyksessä. Isossa kuvassa niin Ruotsissa kuin Suomessakin vuorineuvokset aivan oikein oivalsivat, että varmuutta ja tehoja täytyy saada puunkorjuuseen jalostustoiminnan vakuudeksi. Ja rauta on todellakin taipunut…!
Kahvikaverilla on lukemattomine kumppaneineen ympäri maata oma tärkeä roolinsa yhteiskunnassa. Puunkorjuussa rooli on ohut erottuva siivu,isoa kuvaa sillä ei ratkaista.
mehtäukko 15.1.2025, 10:43”..Sen verran trattoreita on vielä kehuttava, että metsätöissä traktoreille oli tiedossa loistava tulevaissuus…” Äläs hulluja puhu. On tallessa Lauri Vaaran oikein kootut tyhjät selitykset asiasta.
”Vielä ennen 60 lukua maaseudun elinkeino ja markkinatilanne oli tasapainossa. ” Siitä on yli puoli vuosisataa, onko Jojovainilla vielä tuohivirsut jalassa?
” ongelma tuntuu olevan entinen, miten sitä rahaa käytetään. Tarjoaako puuta esim. suoramyyntiin vai turmeleeko metsärahansa täyden palvelun tarjontaan. ” Miksi edelleen tuo voivotus ja oman ongelmasi esittely, kun ratkaisu siihen on esitetty??
”Raktorit metsätöistä syrjäytettiin” siksi, kun kehitys kehittyi kuten monessa muussakin asiassa. Jojovainin rattorin käyttöä ei kukaan ole ollut estämässä, mutta kun sitä riepoo taidon,tekniikan ja rahan puute. Siksi Jojovainilta tuosta aiheesta tussahti taas tuore aivopieru pienen tauon jälkeen. Lääkitys ei ole kohdillaan?
mehtäukko 15.1.2025, 08:31”..onko metsä kuitenkaan omaisuutta samalla tavalla kuin vaikka lyijykynä. Ja vähän sitäkin sovittu, saako millään omaisuuslajilla tehdä ihan mitä haluaa ilman rajoituksia yhteiskunnan suunnalta…”
Kovin on köykäinen vertailuajatus metsäomaisuudelle,- yhtä arvokas kuin puseron nappi. ” Ihan mitä haluaa” – asennetta ei tarvinne aprikoida maaseutu-ammattien kohdalla, sillä äärimmäisyyksiinkin on pelisäännöt
mehtäukko 15.1.2025, 08:17Niin. Myhistys joutuu maksamaan työn tekevälle yrittäjälle nyt tuntihinnan. Muutamat oksat ja risut aarille jääneenä on hyväksyttävää. Työ on hidasta, mutta ammattilainen ei tongi maata mukaan. Murskan läpi ajettuna käy energiapolttoon.