Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset
-
”..ajattelen siinä voittavani. /Aika varma/ kuin arviossa on joten koen jälleen/ toimilla luulisin saavani kauppasumman aika kohtuulliseksi…”
Taannoin oli suuria viisauksia esittää mitä tarkimpia ja mutkikkaampia %-laskelmien yhtälöitä, joilla ratkaistaan ja varmennetaan jokin tekele. Väitän ”aika vahvasti”, että hyvin moni asia kuitenkin ratkaistaan perstuntumalla. Se on kokemuksiin perustuvaa riittävän tarkkaa haarukointia, joka kohtuullisen markkinahinnan, oikeiden työskentelymetodien ja ahkeruuden kanssa antaa kelpo tuloksen.
mehtäukko 17.3.2025, 07:22Non niin.Aamutv:ssä MOllikainen oli huolissaan alkutuotannon lisääntyneestä tuholaistilanteesta ilmastonmuutoksen seurauksena. ”Huolestuminen” on sananhelinää ja vastuunpakoilua kun minkäänlaista esim. kuusiporan torjunta-ohjelmaa ei osata laatia saati toteuttaa.
mehtäukko 17.3.2025, 06:58Kaikkialla on nolla- alueiden verkostoa, joissa kaikki toiminta on ollut rauhoitusasteessa iät ajat. Niistä ei kuitenkaan kukaan ulkopuolinen ole kiinnostunut edes siksi, että ne huomioitaisiin ansioina mo:lle. Vollotusta kyllä piisaa toimeliaisuudesta ja sen mustamaalaamisesta.
mehtäukko 16.3.2025, 17:51Aatuhan tervehtii filmeissä kuin huitaiseisi ampiaisen tai sontakärpäsen etemmäksi korvan juuresta…
mehtäukko 16.3.2025, 10:05Penalle, männylle pätee pitkälle samat jutut mutta raivaus on tehtävä enenkuin risut alkavat hakata latvusta miltään jätettävältä puulajilta… Ja männyn taimikkoharvennus sitten 4-6 m pituusvaiheessa.
mehtäukko 16.3.2025, 08:08Puolenkymmentä vuotta sitten oli Metkossa ajokoneen päälle keksitty ja rakennettu automaattinen 2-rivinen istutuskone. Antoi b-lannoitteen tarvittaessa. Hintaa pitkästi yli miljoonan. Aikani kyseenalaistin esittelijälle viritystä jo sillä, ettei se ikinä tule tuottamaan katetta…Ei ole kuulunut pihaustakaan vehkeestä.
mehtäukko 15.3.2025, 12:02Niin, mehtäukko on painottanut täällä puukasvatuksen, kaupan ja korjuun kokonaispalettia. Yksi osatekijä, – kuten jk:n toitotettu ”jatkuvuus” on veteen piirretty viiva.
mehtäukko 15.3.2025, 10:51Perkolaisella on kuvissa ”nykyisin jk-menettelyssä” kuva, jossa puusto 33 vuotiasta, 19 senttistä ja 18 metristä kauttaaltaan. Lisäksi alla 28 vuotinen viisimetrinen hieskoivurisukko.
Kuinka tuo, ja esitetyt ”monikerrokselliset” tampatut alueet kohtaavat uskottavasti?
mehtäukko 14.3.2025, 14:33Hakkuiden vähentäminen kasvattaa metsien hiilinielua merkittävästi, otsikoi MT:ssa SSoimakallio ja MOllikainen.
”Metsien kehitystä simuloivien mallien mukaan metsien hiilinielu muodostuu lähivuosikymmeninä sitä suuremmaksi, mitä vähemmän metsiä hakataan.Esim. Luken kansallista energia- ja ilmastopolitiikkaa varten laatimien skenaarioiden mukaan 10 milj. motin väheneminen metsien vuotuisissa hakkuissa kasvattaisi metsien vuotuista hiilinielua lähes 20 milj. hidioksiditonnia…”
Uskokoon ken tahtoo skenaarioita ja simuloiteja. Ensin pitäisi näiden ukkojen alkaa simuloida sitä, mistä ja keneltä otetaan se korvaava raha heille, joilta se ollaan nylkemässä.
mehtäukko 12.3.2025, 08:26Onhan erotettava se, mistä lähtökohdista kolhoosi-yle ja ML keskustelut lähtevät. Ensin mainittu pelaa verorahoilla ja tuhansien toimittajien armeijalla tauotta aivopesuaan. Omistava taho koettaa puolustautua. Asetelma on kuin punaisessa idässä.