Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,081 - 2,090 (kaikkiaan 12,736)
  • mehtäukko

    ”…Aukeaksi vaan kaikki, se tuntuu olevan metsänhoidon malli tällä hetkellä. Metsien tuoton kannalta se tarkoittaa tietenkin, eletään hyviä aikoja, mutta se perustuu metsien tähänastiseen tuottoon ja voidaan pitää metsien parturointina…”

    Edellä Jojovainin n. vuoden takainen katkera tunnustus ja vuodatus, joka jk:lla ei olisi mitenkään mahdollista. Mutta huolimatta myönnytyksestä, jonninjoutavaa lotrausta ja paikkaansa pitämätöntä vatvomista on kyllä piisannut.

    mehtäukko

    Perusteena täydet painot… Automaattikiristimet eivät anna kapuloiden tippua tielle, kun kuorma on oikein lastattu.

    mehtäukko

    Kanna mitä kannat ja jätä muut rauhaan.

    mehtäukko

    Lähes aina jos motoleimikoilla on ”paksuja” latvoja, niitä aletaan ihmetellä ja osoitella. Latva lpm alennuttua sitä mainostettiin puun tarkkana talteenottona. Kymmenien mottien kaupoissa ei paljoa paina, mutta jo nelinumeroissa näkyvää lovea pukkaa. Kaikki on suhteellista.

    mehtäukko

    Jo laitosten nimet kertovat kaiken. Oli suomalaiselle metsätaloudelle onneton paukku hävittää Metla.

    mehtäukko

    Jojovain…” Luokituksessa ko. metsiltä ei vaadita edes uudistamisvelvoitetta”

    Älä levitä taas valheellista tietoasi.

    Jos puuston pohjapinta-ala (m²/ha) alittaa hakkuun jälkeen säännösten mukaisen vähimmäismäärän käsittelyalueella, on metsänuudistumisesta huolehdittava lain mukaisesti.

    mehtäukko

    Perkolainen on toistanut aiemmin tekstin:

    ”kolme prosenttia kyselyyn vastanneista harjoitti metsissään pääasiassa jatkuvaa kasvatusta. Lisäksi kaksi prosenttia oli kokeillut jatkuvaa kasvatusta ja aikoi siirtyä siihen metsissään.” 

       Herää kysymys, millä luvuilla sitä pelataan?

    mehtäukko

    ”..Puukauppavuosi on alkanut monin paikoin tavanomaista vauhdikkaammin. Myös loppuvuoden hyvä hintataso on pitänyt.

    Hinnoissa on jopa nousupaineita. Esimerkiksi kovan maan kohteiden päätehakkuissa tukkien hinnat ovat kirineet, paikoin hinnat ovatkin nousseet joulukuulta…”      Uutiset ja lokit-osatolta.

    No, nyt kun puun hinta- ja menekkipolitiikassa on pyyhkinyt paremmin kuin koskaan, eipä kuulu kehujakaan  myhistyksen tai Mtk:n suunnilta? Ei ole silti ihan pakko, mutta kun se levy kääntyy voivotteluksi jo pienestä tärähdyksestä.

     

    mehtäukko

    Ohje ollee osto-tai korjuupomoilla. Motoissa apti rakennetaan hintapainolla. Aherton esimerkissä se ei välttämättä ole oikein, sillä pitkää rankaa suositaan.

    mehtäukko

    ”Jos ennallistaminen tehdään metsänhoito edellä, niin ei mennä kovasti pieleen. Sellaiset suoalueet, missä metsänhoito ei onnistu, voidaan ennallistaa.”

Esillä 10 vastausta, 2,081 - 2,090 (kaikkiaan 12,736)