Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset
-
Ja jankutus jatkuu…
mehtäukko 27.11.2024, 08:12Hyvä palaute kentältä Ammatti Raivooja.
Tuo mitä kerrot työmaaltasi, on yksi yhteen linjassa vuosikymmenten aikana toteamuksiin hakkuutyömailta ja niiden ympärillä olevia kuvioita havainnoidessa.
Ja johtopäätös on siten selkeä: aniharvassa ovat ne tapaukset, joissa jk:sta olisi voinut taloudellisesti harjoittaa.
mehtäukko 27.11.2024, 07:24Perkolaista hysteriaa:…”Ovat Saksassa jälleen puristelleet jotain mehtä gruppia kartellista…” Koeta nyt lukea uutiset loppuun asti, äläkä vouhota asioiden edelle. Tuollaiset tarkastukset ovat alan arkea, ja tulosten perusteella tehdään johtopäätökset, kuten hevosten osasssa . Luontokappaleet hoitivat annetun osansa kunniakkaasti, mutta ylilyönnit olivat sietämättömiä.
mehtäukko 27.11.2024, 07:14Ei ihan kerran mielijohteesta, mutta jatkettu teko muuttuu raskauttavasti harkituksi. Riippuen rosvouksen arvosta ja kokonaisuudesta, vähä-arvoisesta pitäisi antaa selitys / korvausmahdollisuus ja antaa mahdollisuus jatkaa työtä. Mutta kun luottamus murenee, se on sinä.
mehtäukko 26.11.2024, 19:23” Ranskalainen ajattaa ”kellariporukalla” ja jälki on sen mukainen. ”
Mitäs tämä perkolainen soopa tarkoittaa?
mehtäukko 26.11.2024, 17:22Lahjoitus on totta. Aloittajan kysymykseen, itse ”oman työn”, -ei.
mehtäukko 26.11.2024, 17:16” Pitää kuitenkin erottaa toisistaan hankintahakkaajan vastuu omaan metsään tulevista hakkuun jäljistä siitä mitä ostajan kaukokuljetus tekee..”
Kyllä hankinkaupan tekijä vastaa metsiinsä tulevista jäljistä kuin kaukokuljetuksenkin. Jos ei toisin etukäteen sovita.
mehtäukko 26.11.2024, 16:56”Lisäksi hankintakaupassa on hyvä sopia etukäteen korjuun jälkien siistimisestä, muun muassa kenen kuuluu huolehtia metsätien sorastuksesta jos uria muodostuu.” Kyllä se yksiselitteisesti kuuluu mo:lle. Jos mo on sen verran valveilla, että älyää kauppaa tehdessään sopia esim. että kelit huomioidaan kuljetuksessa, paine vähenee. Tällöin puutkin on oltava luovutettavissa ennen viimeisiä kelejä.
mehtäukko 25.11.2024, 15:53Ehkä jotain pätemisen tarvetta. Kun juttu on niin, että yleisesti hyväksytyt hyvät metsänhoito-ohjeet riittävät siihen hintapolitiikkaan, joka kulloinkin on kaupassa sovittu. Maasto- ja kelitilanteet auttavat tai vaikeuttavat.
mehtäukko 25.11.2024, 13:08Mikä konkreettista rahallista etua tulee mo:lle, että ” kauppatapaa muuttamalla pääsee sopimusosapuoleksi”?
Onko Jojovainilla se pää-asia hyödytön päällä päsmäröinti, jossa lisä-arvo on miinusmerkkinen. Niin käy, jos ei tietotaito riitä asiain hallintaan ja toteutukseen. Esiintymisensä perusteella sekasorto on taattua.