Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset
-
Puun kasvatus on, mutta korjuuseen ei riitä paukut, jp.
mehtäukko 26.7.2019, 08:37Älä Jovain nyt sössötä jatkuvasti tuota samaa mantraasi, kun et ole edelleenkään pystynyt vastaamaan mihinkään keskustelijoiden kysymyksiin.
Metsänkasvattajan mielipidettä odotellaan.
Jos kun puun vientimarkkinat edes tälläänkin toimisivat, kenenkä etua tässä oikein ajatellaan?
mehtäukko 26.7.2019, 07:34Miten on metsänkasvattaja: jos sinulla on satojen miljoonien tuotantolaitokset joilla toimitussopimukset muihinkin maanosiin, luottaisitko raaka-aineen hankintaketjun kaikenlaisten pussihousujen varaan?
mehtäukko 26.7.2019, 05:06Ja Jovain vatuloi hankintahakkuun (mo ) työn edullisuudesta…
mehtäukko 25.7.2019, 17:21No mutta kun Myhistykset ovat nimenomaan virtaviivaistaneet ja yhdenmukaistaneet palvelujaan, että niitä saa samanlaista joka pömpelistä. Näin tätä on olevinaan yhdistymisten aikaan kerrottu.
mehtäukko 25.7.2019, 16:23Kuinka Myhistyksen hakkuita voi kutsua pystykaupoiksi, kun esim.sorakuormat ja linkoukset vähennetään puutilistä? Lisäksi vähentävät kaikkien miinusten jälkeen omat välityspalkkionsa.
mehtäukko 25.7.2019, 07:38Mitä toimintoja klusteri on invalidisoinut, ettei mo voi toimia??
mehtäukko 25.7.2019, 05:07Uudehko laittaa tuolla mutkia suoraksi tukin ja kuidun suhteen. Ja ”puuttuva toimija” se vasta pommi on. Niitä on ollutkin ja nuri mennessään mo pyyhkii enää leppiin näppejään.
mehtäukko 24.7.2019, 20:45Jos metreistä ollaan tarkempia, viisimetrinen kuitu- ja tukkipino voi alkaa jo metrin päästä raiteiden ulkoreunasta. Siis pino on ojan päällä. Ei siitä taas se 5-6 metriä mahdoton ole?! Ja jos tiellä on muutakin vielä liikennettä, onhan se yhtä sähläystä.
mehtäukko 24.7.2019, 08:08Kömpijä on kömpijä.Nykytalvet kun ovat mitä sattuu, kelkka vaihtui mönkijään moninkertaisen käyttökauden ansiosta tai takia.