Käyttäjän MJO kirjoittamat vastaukset
-
Totta, mutta ei kasvihuoneessa laske lämpötilakaan öisin yhtä paljoa kuin sen ulkopuolella.
MJO 25.5.2023, 09:10Fotosynteesi tarvitsee hiilidioksidia. Tuskin kasvit ovat kuitenkaan kärsineet CO2 puutteesta.
MJO 25.5.2023, 09:07Miksi monesti samassa paketissa löytyy kaikki?
Putinisti
Ilmastonlämpenemisen kieltäminen
Rokotevastaisuus
Vahva raamattuun tms. uskominen
Monet salaliittoteoriat uppoavat
MJO 25.5.2023, 08:59Kasvihuonekaasut (esim. CO2) estävät auringon lämpösäteilyn pääsyä takaisin avaruuteen ja aiheuttavat ilmaston lämpenemistä. Eli toimivat kasvihuoneen lasin tavoin. Ei kasvihuoneessa olevan CO2 kaasun tavoin.
Kun aurinko lämmittää kasvihuoneen päivän aikana, niin lämpötila ei laske kasvihuoneessa yön aikana yhtä nopeasti, vaikka sen ulkopuolella laskisikin.
CO2 toimii ilmakehässä, kuten lasi kasvihuoneessa. Kasvihuone vertauksessa ei ole mitään merkitystä paljonko CO2 on kasvihuoneessa.
MJO 25.5.2023, 08:39Ainoa pelastus on, että luonto ottaa vallan jonkun tehokkaan pandemian muodossa. Ja niinhän tulee käymään, korona oli luonnolta pieni pilottihanke. Jäi tosin tuloksiltaan paljon vajaaksi.
Älä pelkää tämä pallo tulee kyllä kestämään. Jos sen asukit tappavat toisensa sotimalla tai hukuttavat itsensä paskaan. Ei ole mitään vaikutusta. Muutama tuhat vuosi sen jälkeen, niin ilmakehäkin on puhdistunut automaattisesti. Sama kiertorata jatkuu aurinkokunnassa. Ihan sama onko täällä ihmisiä vai ei.
MJO 24.5.2023, 21:05Marski oli täysin amatööri isä aurinkoiseen ja jopa putleriin verrattuna.
MJO 24.5.2023, 18:00On noiden energiayhtiöiden johto tyhmiä. Miksei ne lue metsälehden foorumia?
MJO 24.5.2023, 17:16Ymmärrän huolestumisen investointien puutteesta. Toisia en vain ymmärrä..
MJO 24.5.2023, 16:14Varmaan SSAB pistäisi Raahen kiinni, kun saa Ruotsin tehtaat käyntiin. Jos kehvelit ja koukut päättäisivät
Eiköhän ydinvoimalalupa edellisen tilalle heltiäisi välittömästi, mutta lupaa hakevat energiayhtiöt puuttuvat.
Tuulivoimayhtiöt kuitenkin ovat tulossa.
Karavaani kulkee ja…
MJO 24.5.2023, 13:40Ai alat nyt saivartelemaan?
”vihreä teräs” = fossiilivapaa teräs