Käyttäjän MJO kirjoittamat vastaukset
-
Kemin tuotannon voi siirtää helposti toisiin yksiköihin. Silloin Kemijärven ja Veitsiluodon säästämisen ymmärtäisi, jollei SEn tuotantokapasiteetti riitäisi.
Sulkeehan metsä fibrekin kemin vanhan tehtaan, kun uusi käynnistyy.
Miksi? Vaikka tekee voittoa.
MJO 25.4.2021, 14:47Ison Enskan toimista pääministeri ei ole löytänyt mitään moitittavaa, vaikka varmasti lopetettava sellutehdas on kannattava. Ei myöskään ay ole esittänyt ainuttakaan moitetta tehtaan sulkemisesta.
Aivan sama vaikka on kannattava. Jos Veitsiluodon selluntuotanto voidaan tuottaa jäljelle jäävissä yksiköissä. Silloin jäljelle jäävien kannattavuus kasvaa enemmän kuin suljettavan yksikön.
Jollei maailmalla ole kysyntää tarpeeksi, niin silloin ei ole.
MJO 6.4.2021, 22:48Aika harva piensijoittaja voittaa edes indeksiä. Sanoisimpa, jotta se on mahdotonta osakepoiminnalla pitkiä aikoja.
Se on tosi että indeksin voittaminen joka vuosi on erittäin vaikeaa. Mutta 10 vuoden kokonaisnousulla ei indeksin voittaminen ole kovinkaan harvinaista. Osingot mukaan laskettuna, niin on mennyt aika huonosti jos häviää indeksille. Tai yltiöpäinen riski on realisoitunut.
MJO 5.4.2021, 18:06Aika harva sijoittaja yleensäkin löytää suurimmat nousijat.
Siinä vaiheessa kun sijoittajat alkavat löytämään, niin kysyntä alkaa nostamaan hintaa.
Eikö tämä ole päivänselvää toloppa?MJO 22.3.2021, 21:44Muttei pösöt eikä rellut?
MJO 22.3.2021, 21:00Miten ne voi ottaa kantaa? Hirvien metsästäjät saisivat alennusta maksuista?
MJO 22.3.2021, 20:42Ei se japsikaan ole ihan tuore, joka pistetään paaliin korin ollessa täysin läpi laho?
MJO 22.3.2021, 19:12Meillä rouva onkin lähinnä taloustöitä varten. Ei niinkään tyydyttämässä omia seksuaalisia mieltymyksiään.
Yleensä nuori rouva hankkii tyydyttäjänsä viriileistä uroista, jos joutuu Kotonaan itse tyydyttämään omia mieltymyksiä tai tyytymään taloustöihin. Ei taida enää toloppa jaksa pysyä kyydissä
MJO 22.3.2021, 00:10Tolpan potenssi riittää tolopaiselle itselleen. Sen riittävyys ei taida riittää nuorikolle, mutta eihän hänen mielipiteestä ollutkaan puhetta.
MJO 21.3.2021, 14:04Valtion pitäisi maksaa romutuspalkkio vain siinä tapauksessa, että luopuu autosta pysyvästi.
Eli maksetaisiin niille jotka eivät muutenkaan ajaisi? Aika moni mummo kuittaisi veronmaksajilta rahat vanhasta romuista, vaikkei ole 10 vuoteen ajanut metriäkään. Se joka autoa oikeasti tarvitsee ja ajaa ei tietysti käyttäisi romutuspalkkiota.
kyllä luonto kiittää tolpan neronleimauksia.