Käyttäjän MJO kirjoittamat vastaukset
-
Pitkäparta
Sipilä on vain osakkeenomistajien asialla. Työntekijöiden etujen huononnukset valuvat suurempina osinkoina ulkomaille ja on pois kotimaisesta kulutuksesta ja hyvinvoinnista. Olen ylpeänä lakossa perjantaina rosvokapitalisteja vastaan.Muista olla ylpeä silloinkin, kun ”rosvokapitalisti” pistää lapun luukulle ja siirtää työpaikkasi aasian pojalle, joka tekee työsi hymyissä suin ilman saunarahoja ja lakkoiluja.
Jos ”rosvokapitalisti” ei pistä lappua luukulle, niin ei se ainakaan avaa uutta luukkua suomessa. Ellei kilpailukyky parane.
Ammattiyhdistykset ovat aikanaan saaneet paljon hyvää aikaan, mutta ovat olleet kovin huonoja joustamaan huonoinakin aikoina toiseen suuntaan.
MJO 15.9.2015, 10:33Eu ei ole määritellyt keinoja. 5% on kuitenkin niin paljon, että vaatii melko kovia toimia. Tottakai jokainen on sitä mieltä, ettei itseensä kohdistuva leikkaus ole oikea paikka leikata.
Yhteiskunta sopimusta yritettiin, mutta se ammuttiin alas välittömästi
MJO 15.9.2015, 08:34Suomessa oli varmaan miljoona asiantuntijaa (omasta mielestä asiantuntijaa) kertomassa totuuden, kuinka kreikkalaiset eivät tajua ja ovat laiskoja jne.. Kreikan täytyy säästää, eikä he tajua tilannetta.
Mitenkä on nyt tilanne?
Veikkaanpa, että euroopan keskuspankin pomot ovat jo ilmoittaneet SSS-miehille. Nyt laitatte maan säästökuurille. Muuten voitte alkaa katselemaan uutta pankkia seuraavalle lainaerälle. Jokainen varmaan tajuaa, ettei uutta pankkia ole olemassa, joka lainaisi suomelle miljardi kaupalla rahaa vuodesta toiseen.
MJO 8.9.2015, 13:25Ripustin itse saippuan palasia roikkumaan männyntaimikon ympärille. Saapahan nähdä onko vaikutusta hirviin.
MJO 9.8.2015, 09:46Ammatti raivooja:
Ja onhan Venäläiset olleet e. nostamassa Krimiläisten elintasoa.Ai ovatko ihan oikeasti? Kertoiko näin Johan Backman vai ihan itse putleri?
MJO 9.8.2015, 09:34Minulle sopii hyvin. Sitähän tässä voi viljellä mikä nopeasti kasvaa.
Ja kun hinta sopii hybridihaapa toimii siihenkin. Kymmenessä vuodessa aivan kelpo kuiturunkoa paaliin.Jesse on tuplannut jo hybridin kasvunkin. Muutaman vuoden kuluttua harjavallassa taidetaan kerätä hybridihaavikosta pari satoa kasvukaudessa. 🙂
MJO 6.7.2015, 22:33Suorittava
Kantaa kasvatetaan , jos hirvitalousalueella ollaan tiheyssuosituksen alapuolella . Joillakin pikku alueilla voin olla suuriakin tiheyksiä . Samanaikaisesti muualle on muodostunut isojakin tyhjiä alueita . Tämä on se hankalin mahdollinen tilanne . Nopeat ja tehokkaimmat ovat metsästäneet liikaa ja hitaimmat kasvattavat hirviä muidenkin
tarpeisiin . Tuttu juttu omallakin kohdalla . Pitäjän yhdellä kolkalla on pieni hirvien keskittymä , mutta muualla on hiljaista.Taitaa johtua kuitenkin virheellisestä laskennasta tai ilmoitetusta kannasta. Arvioitu/laskettu hirvikanta ei ole sama asia kun todellinen hirvikanta.
Täälläkään viime talvisen lentolaskennan mukaan ei hirviä pitänyt olla.Lupapankki pitäisi olla tarpeeksi suuri ja laajalle alueelle. Lisäksi niitä pitäisi käyttää ronskisti niillä alueella, joissa hirviä on.
MJO 4.7.2015, 16:12Jopas suorittava tekee suolistuksesta ylisuorituksen. Ihan tavallista porukkaa siellä hirvijahdissa kulkee ja suoli osumat eivät ole mitään äärimmäisen harvinaisia.
MJO 25.6.2015, 22:03Suorittava:
Meilläkin on kaato% ollut lähes aina 100 . Se on kuitenkin enemmän merkki tehokkudesta , kun hirvien määrstä .Meilla meni laskut seikaisin kaatojen määrissä, niin piti aloittaa alusta.
MJO 24.6.2015, 17:03Uskon edelleen e-puun tarpeen rankkaan lisääntymiseen joten sen sato saattaa olla jopa ajoittain halutumpaa kuin läpeensä pöhöttynyt kuusitukin ylitarjonta esim.
Lähettäjä: jees h-valta
Hyvin mahdollista, mutta sadosta suurenosan maksaakin veronmaksajat.